Jak daleko dojede elektrické kolo s výkonem 500 W na jedno nabití?. 500wattová baterie ebike

Jak daleko může dojet 500wattové elektrokolo na jedno nabití?

V současné době globálního oteplování a zvyšujících se emisí skleníkových plynů nabídlo zavedení elektrokol světu alternativní způsob dopravy, který je šetrný k životnímu prostředí, levnější a velmi pohodlný.

Přestože většina elektrokol jsou drahé dvoukolové automobily, můžete si pořídit relativně levnější elektrokolo tím, že si vyberete elektrokolo s nižším výkonem.

Jedním z takových elektrokol, které vám nabízí velký dojezd a díky němuž je cestování po městě mnohem pohodlnější, je elektrokolo s výkonem 500 wattů.

Tato kola jsou skvělá, pokud hledáte příležitostnou jízdu do práce nebo na vyřizování nějakých záležitostí. Nenabídne vám však tu nejrychlejší jízdu. Jak daleko tedy může 500wattové elektrokolo dojet??

Jak daleko dojede 500wattové elektrokolo na jedno nabití?

Ať už si chcete koupit elektrokolo na cestu do práce nebo do školy, nebo potřebujete elektrokolo na cestování mezi dvěma městy, vždy najdete elektrokolo, které bude vyhovovat vašim jedinečným preferencím a požadavkům.

Pokud potřebujete elektrokolo za rozumnou cenu pro cestování po městě a relativně kratší dojíždění, je 500wattové elektrokolo ideální volbou.

Protože však má tak skromnou baterii, nemusí vám poskytnout dojezd, který hledáte. Vše se odvíjí od toho, jak daleko může 500wattové elektrokolo dojet na jedno nabití.

Elektrokolo s dojezdem 500 W vám teoreticky umožní ujet na jedno nabití vzdálenost 60 až 75 km, což vám umožní cestovat do práce, do školy, do nákupního centra, ke kamarádovi atd., mimořádně pohodlné.

Ne vždy je to však pravda. Skutečná vzdálenost, kterou elektrokolo s výkonem 500 wattů ujede na jedno nabití, závisí na více faktorech.

Přečtěte si, jaký je dojezd elektrokola a jaké faktory mohou ovlivnit skutečný dojezd elektrokola.

Jaký je dojezd elektrokola?

Podle definice je dojezd elektrokola vzdálenost, kterou ujede na jedno nabití.

To znamená, že elektrokolo s větším dojezdem je schopno ujet větší vzdálenost, aniž by bylo nutné jej dobíjet.

Elektrokolo s nižším dojezdem nebude schopno na jedno nabití dojet do vzdálených cílů. Místo toho musí jezdec dobít baterii, aby mohl pokračovat v cestě.

Dojezd, který může elektrokolo nabídnout, závisí především na velikosti elektrické baterie elektrokola.

Čím větší je baterie elektrického kola, tím větší je kapacita pro ukládání náboje. Výsledkem je, že baterie s vyšší kapacitou umožní elektrokolům ujet větší vzdálenost bez nutnosti dobíjení.

Podívejme se blíže na mechanismus elektrokola, abychom lépe pochopili, jak to funguje.

Aby elektrokolo fungovalo, musí jezdec nejprve nabít elektrickou baterii elektrokola připojením ke zdroji energie.

Když jezdec začne šlapat do pedálů plně nabitého elektrokola, vestavěný pohybový senzor zachytí pohyb jezdce a dá elektromotoru signál k zapnutí.

Elektromotor pracuje tak, že přeměňuje elektrický náboj akumulátoru na kinetickou energii.

Tato energie je pak prostřednictvím vysílačů předávána pneumatikám elektrokola a rychlost a hybnost elektrokola se zvyšuje.

Pokud je velikost nebo výkon baterie elektrokola příliš malý (například 250 W), motor baterii velmi rychle vybije.

V důsledku toho nebude elektrokolo po ujetí určité vzdálenosti schopno poskytovat žádnou asistenci při šlapání a jezdec bude muset baterii dobíjet.

Naopak, pokud je elektrokolo vybaveno masivní baterií s výkonem 1000 W nebo 1500 W, je schopno uložit značné množství elektrického náboje, což umožňuje ujet na jedno nabití podstatně větší vzdálenost.

Baterie pro elektrokolo o výkonu 500 Wattů je středně velká baterie s dostatečnou kapacitou. Jezdec se tedy nemusí obávat o dojezd baterie při jízdě ve městě.

Pokud však jezdec plánuje vzít své 500wattové elektrokolo na dlouhý cyklistický výlet, musí buď vyhledat nabíjecí místa na trase, po které bude jezdit, nebo mít s sebou další přenosnou baterii.

Pokračujte ve čtení a dozvíte se o faktorech, které ovlivňují skutečný dojezd vašeho 500wattového elektrokola.

Jaké faktory ovlivňují vzdálenost, kterou 500wattové elektrokolo ujede na jedno nabití??

Teoreticky by 500wattové elektrokolo mělo být schopno ujet na jedno nabití alespoň 60 až 75 kilometrů. Je však běžné, že se baterie vybije mnohem dříve, než ujede takovou vzdálenost.

To se obvykle stává, když jezdec nemá dostatečné znalosti o tom, jak baterie elektrokola funguje a jaké faktory mohou negativně ovlivnit její dojezd, což způsobuje rychlejší ztrátu nabití.

Hlavní faktory, které mohou ovlivnit vzdálenost, kterou elektrokolo s výkonem 500 W ujede na jedno nabití, jsou následující:

Typ baterie vašeho elektrokola

Elektrokola existují déle, než si většina lidí myslí. Přestože moderní elektrokola byla navržena a vyrobena v posledních desetiletích, můžete se setkat i se staršími verzemi těchto kol.

Jedním z hlavních rozdílů mezi staršími verzemi elektrokol a jejich novějšími protějšky je použití různých chemických baterií.

Starší elektrokola jsou vybavena buď nikl-kobaltovou, nebo olověnou baterií. Oba tyto typy chemických baterií mohou uchovávat elektrický náboj ve formě chemické energie, kterou může motor elektrokola během jízdy využít.

Ačkoli oba druhy baterií pro elektrokola mohou plnit požadované úkoly, mají určitá omezení, která ovlivňují jejich praktičnost.

Jedním z hlavních omezení je kapacita a dojezd nikl-kobaltových a olověných baterií. Obě baterie nedokážou uchovat velké množství elektrického náboje a vybíjejí se poměrně vysokou rychlostí.

Naopak moderní elektrické modely jsou vybaveny lithium-iontovými chemickými bateriemi, které dokáží v malém a kompaktním balení pojmout velké množství energie.

Proto mají tyto baterie vyšší kapacity, a tedy i vyšší dojezdové vzdálenosti.

Pokud je chemické složení baterie 500wattového elektrokola jiné než lithium-iontové, není v důsledku toho schopna ujet na jedno nabití významnou vzdálenost.

Stav baterie elektrického kola

Ačkoli je baterie elektrokola jeho nejkritičtější součástí, je také nejcitlivější.

Špatná péče a nesprávné zacházení s baterií elektrokola proto negativně ovlivní její kapacitu a dojezd.

Některé příklady špatného stavu baterie elektrokola jsou následující:

  • Pokud se jezdec často rozhoduje jezdit na svém elektrokole s baterií s nízkou úrovní nabití, kapacita baterie se trvale snižuje.
  • V důsledku toho nemůže elektrokolo ujet vzdálenost, kterou by jezdec chtěl ujet.
  • Předpokládejme, že baterie je nabíjena pomocí externí nabíječky. V takovém případě může dojít k usmažení článků v důsledku nedostatečného množství elektrického náboje, který může do baterie proudit.
  • Pokud se baterie nabíjí, když je příliš chladno nebo příliš horko, trvale ztratí část své kapacity pro ukládání náboje. V důsledku toho se sníží i její dojezd.
  • Pokud se oprava baterie odkládá, baterie nemusí nikdy obnovit svou kapacitu. podobně jako většina baterií v telefonech. V důsledku toho je množství náboje, které může baterie uložit, navždy omezeno.
  • Pokud kapacita a dojezd klesnou příliš nízko, jezdci obvykle nezbývá nic jiného než vynaložit nákladné náklady na výměnu baterie.
  • Pokud není baterie chráněna blatníky a během jízdy se poškodí o ostré kameny a úlomky, může z ní vytékat kapalina z baterie.

Pokud nastane některá z výše uvedených situací, může baterie trvale ztratit část své kapacity pro ukládání nábojů.

V důsledku toho nebude 500wattové elektrokolo se sníženou dostupností nabití akumulátoru schopno ujet na jedno nabití 60 až 75 kilometrů.

Místo toho se jezdec buď bude muset potýkat s problémy a náklady na časté dobíjení baterie, nebo bude muset vynaložit nákladné náklady na její výměnu.

Celková hmotnost, kterou musí elektrické kolo utáhnout

Obecně platí, že elektrokola jsou těžší než tradiční kola. Proto jsou schopny převážet těžší jezdce. Stejně jako všechny automobily mají však i elektrokola svá omezení a mohou táhnout pouze omezené množství hmotnosti.

Elektrokolo s výkonem 500 W obvykle není určeno pro těžší jezdce nebo lidi, kteří potřebují vozit těžký náklad.

Pokud se na 500wattové elektrokolo přidá nadměrná hmotnost, dojde k nezdravému namáhání baterie.

Pokud se tento postup opakuje, způsobí neustálé namáhání baterie trvalou ztrátu části její kapacity.

Vzhledem ke snížené kapacitě baterie nebude k dispozici dostatečné množství energie a dojezd elektrokola se sníží. Proto elektrokolo nedokáže na jedno nabití ujet příliš velkou vzdálenost.

Způsob, jakým jezdec na svém elektrokole jezdí

Způsob, jakým člověk na svém elektrokole jezdí, může ovlivnit dojezd 500wattového elektrokola následujícím způsobem:

  • Pokud se jezdec rozhodne jezdit na svém elektrokole delší dobu vysokou rychlostí, bude se baterie vybíjet rychleji.
  • V důsledku toho nebude mít baterie k dispozici mnoho volného místa k nabití a na jedno nabití nebude schopna ujet příliš dlouhou vzdálenost.
  • Předpokládejme, že jezdec často jezdí na svém elektrokole na nejvyšší stupeň asistence šlapání a vynakládá minimální úsilí na šlapání. V takovém případě se baterie rychle vybije.
  • V důsledku toho nebude 500wattové elektrokolo schopné ujet příliš dlouhou vzdálenost bez nutnosti dobíjení.
  • přes, pokud jezdec běžně šlape na plyn, baterie se bude rychle vybíjet.
  • Elektrokolo tedy opět nebude schopno ujet velkou vzdálenost kvůli menšímu množství nabití baterie, které je k dispozici.

Mýtus o příkonu elektrokola

Téměř u každého maloobchodního elektrického kola a sady pro přestavbu na ebike je uveden určitý výkon, například „500 wattové elektrické horské kolo“ nebo „250 wattová sada pro přestavbu na ebike„, často je však tento výkon zavádějící nebo prostě chybný. Problémem je, že výrobci nepoužívají stejné standardy pro pojmenování svých motorů a spotřebitelé často nechápou rozdíly.

Začněme několika definicemi a malou lekcí fyziky. „Watt“ je jednotka výkonu, pojmenovaná po skotském inženýrovi Jamesi Wattovi.

Watty lze použít k měření okamžitého výkonu (nebo příkonu) stroje, například elektromotoru na vašem ebiku. Počet wattů využívaných elektromotorem v každém okamžiku se rovná napětí dodávané baterií vynásobenému proudem tekoucím z baterie do motoru. Takže motor ebiku připojený k 24V baterii, který je napájen proudem 10 A, by měl výkon 2410=240 W.

Jak vidíte, výpočet špičkového výkonu ebiku je jednoduchý. Stačí vynásobit napětí baterie maximálním proudem, který ebike zvládne. Maximální proud je určen řídicí jednotkou ebike a obvykle se pohybuje mezi 15-30 ampéry. Ebike s 48V baterií a 20ampérovým špičkovým regulátorem by teoreticky mohl mít nominální okamžitý výkon 960 wattů.

Zde se však věci komplikují, protože výrobci ebiků ne vždy takto hodnotí své díly.

Lži! Klamání! Rouhání!

Děje se tak z několika důvodů. Častým důvodem je obcházení dovozních zákonů. Mnoho evropských zemí omezuje dovoz elektrokol s motorem o výkonu 250 wattů nebo nižším. 250 wattů není na poměry ebiků příliš velký výkon. Profesionální cyklisté mohou jen na výkon nohou vydat více než 400 wattů.

Aby tedy mnozí výrobci ebiků mohli svá elektrokola schválit pro dovoz do co největšího počtu zemí, hodnotí komponenty svých ebiků mnohem níže, než jaké jsou ve skutečnosti.

Zde je skvělý příklad 250 wattové sady pro přestavbu elektrického jízdního kola. Dodává se se všemi díly kromě baterie, s celkem standardním motorem, který prodejce označuje jako „250“ wattů, a s celkem slušnou cenou kolem 250 včetně poštovného. Když se však podíváme na specifikace, zjistíme, že 36V regulátor má špičkový proud omezený na 15 A. Když si to spočítáme, zjistíme, že 36 V 15 A = 540 wattů ve špičce.

To je v tomto odvětví velmi běžné. Elektrokola prodávaná s motory o výkonu „250 wattů“ se často standardně dodávají s 36V bateriemi a 15 nebo 20ampérovými regulátory. Jak jsme viděli, 15ampérový regulátor by znamenal, že skutečný špičkový výkon dodávaný do motoru se blíží 540 wattům a 20ampérový regulátor by měl více než 700 wattů.

Jak to výrobcům ebiků prochází?? Jednou z možností je hodnotit motor podle „trvalého výkonu“ namísto „špičkového výkonu“. Rozdíl mezi trvalým a špičkovým výkonem je v tom, že trvalý výkon v podstatě znamená výkon, který motor bezpečně zvládne po neomezeně dlouhou dobu, aniž by došlo k jeho poškození nebo přehřátí. Motor s výkonem „250 wattů“ by teoreticky mohl při 250 wattech běžet věčně, aniž by se přehříval, ale jakýkoli vyšší výkon by nakonec způsobil jeho přehřátí. Pokud je motor podle definice skutečně 250 wattový, pak by provoz tohoto motoru při 251 wattech nakonec způsobil jeho přehřátí.

Je v pořádku, že společnosti vyrábějící ebike takto hodnotí své motory?? Technicky vzato ano, pokud jsou čísla přesná. Ale většinou motor „250 wattů trvale“ zvládne více než 250 wattů trvale, což znamená, že číselné pojmenování je nepřesné a zavádějící.

Problémem zde není morálka podhodnocování specifikací ebiků (to je jeden z mála případů, kdy obvykle dostanete víc, než zaplatíte), ale to, že to často mate zákazníky a ztěžuje porovnávání různých motorů.

„250wattový“ motor, který provozuju s výkonem 500 wattů

Jak můžete nejlépe využít výkonové údaje?

Při porovnávání ebiků nebo sad ebiků je důležité především vědět, zda porovnáváte trvalý nebo špičkový výkon. Když někdo radí, že jezdec vážící 220 liber bude pravděpodobně potřebovat motor o výkonu alespoň 1 000 wattů, obvykle má na mysli špičkový výkon 1 000 wattů, tedy výkon, který by měl být ebike schopen vyvinout, aby jezdce vyvezl do kopce.

Sada pro přestavbu elektrokola s výkonem 500 W může být uvedena jako sada s výkonem 500 W, avšak při bližším zkoumání lze zjistit, že sada je dodávána s 48V baterií a 20A špičkovým regulátorem. Matematika nám ukazuje, že tato sada je ve skutečnosti schopna vydávat 48 V x 20 A = 960 wattů, což je v podstatě sada o výkonu 1 000 wattů. To, co se původně mohlo zdát jako příliš slabé (inzerováno jako 500 W), je ve skutečnosti sada o špičkovém výkonu přibližně 1 000 W, ideální pro našeho 220 kg vážícího jezdce, kterého jsme použili v příkladu výše.

Zákonodárci nemají o elektrokolech přehled (mimo jiné)

To je také zajímavý příklad toho, jak nesmyslné jsou mnohé zákony o elektrokolech. Omezení výkonu motorů ebiků nemusí nutně omezovat jejich výkon. I když je motor označen jako 250 wattů (a i když to může být skutečně 250 wattový motor), mohl by ho kdokoli připojit k 48V baterii a prohnat motorem 20 ampér, aby dosáhl výkonu 1000 wattů. To by samozřejmě mohlo motor nakonec poškodit nebo zničit, ale i tak to ukazuje, jak je to z praktického hlediska zcela možné.

Motory s přímým pohonem, jako je Nine Continent, jsou často uváděny jako motory s výkonem 500 nebo 1 000 wattů, ale mnoho lidí je úspěšně provozuje s výkonem přes 3 000 wattů, pokud vyvrtají krycí desky a zajistí dodatečné chlazení motoru vzduchem. Další úpravy, jako je zvětšení průřezu vodičů přenášejících výkon do měděného vinutí, mohou pomoci maximalizovat užitečný výkon těchto silných, podceňovaných motorů.

Tyto příklady by měly posílit hlavní myšlenku: když se poohlížíte po elektrickém kole nebo sadě pro přestavbu ebiku, vždy si v duchu spočítejte špičkový výkon ve wattech (volty x ampéry), abyste mohli spravedlivě porovnat skutečný výkon, který můžete očekávat od jakékoli sestavy ebiku. Tak budete vědět, jakou úroveň výkonu skutečně pocítíte, až budete připraveni otočit plynem.

O Micahovi

Micah je strojní inženýr, kutil a manžel. Větší část desetiletí strávil prací v oboru elektrokol a je autorem knihy The Ultimate DIY Ebike Guide. Micaha můžete obvykle potkat, jak jezdí na svých elektrokolech po Floridě, Tel Avivu a všude jinde, kde se jeho ebiky ocitnou.

Jaké jsou vaše zkušenosti a názory?

Koupili jsme dva nábojové motory o výkonu 60 V a 2000 W používáme baterii 48 V a 32 A. Chceme to dát oběma motarům. Chceme znát dobu vybíjení. A co je důležité, můžeme získat maximální rychlost?

Dobu vybíjení (dobu chodu) nelze vypočítat bez znalosti podmínek jízdy. To si budete muset vyzkoušet sami. Pro výpočet rychlosti určete původní rychlost, na kterou byl motor dimenzován pro 60 V, a tuto rychlost vynásobte 4/5 (což je 48 V/60 V).

mám 1000w motor a 48v baterii s 30Amp regulátorem pak potřebuji znát spotřebu baterie motoru podle výkonu motoru když je na něj aplikována určitá zátěž. jak to mohu vypočítat

Okamžitá spotřeba baterie (ve wattech) se rovná okamžitému proudu (v ampérech) vynásobenému okamžitým napětím (ve voltech). Pokud tedy použijete svůj 30A regulátor a budete využívat plný výkon, například při zrychlování nebo stoupání do kopce, vynásobíte 30A svým napětím. Vaše přesné napětí se mění v závislosti na proudu, ale předpokládejme, že je to přesně 48V. Takže byste měli 30A x 48V = 1440 wattů. Zajímavé je, že výkon motoru zde není příliš důležitý, pokud motor zatěžuje regulátor natolik, že mu chce regulátor dát plný výkon (ve výše popsaném případě) nebo libovolné množství výkonu, například při jízdě po rovině, kdy můžete odebírat pouze 10 A (nebo 10 A x 48 V = 480 W). Doufám, že to pomůže!

Mám to, ale musím znát náboj, který se bude vybíjet z baterie po připojení s ohledem na čas.

Stejně jako ve watthodinách? Pokud vaše zatížení není konstantní, pak je to velmi obtížné vypočítat. Při konstantní zátěži je to prostě Volty x Ampéry x hodiny = watthodiny. Ale pokud je vaše zátěž běžná jízda, pak zastavujete a rozjíždíte a jedete do kopce. V tu chvíli bys v podstatě musel vzít integrál a získat přesné hodnoty VxAxH=Wh v každé sekundě a sečíst je. Případně to můžete otestovat pomocí wattmetru nebo cykloanalyzátoru.

Pokud má motor označení 350 W 48 V. Proudový regulátor je 48 V 20 A. Lze regulátor vylepšit na 60 V a 20 A?? Zda to motor zvládne.

Záleží na tom. Řídicí jednotka pravděpodobně zvládne 60 V, ale budete muset zkontrolovat kondenzátory uvnitř, abyste si byli jisti. Většina 48V motorů zvládne vyšší napětí, ale pokud používáte vysoký výkon po delší dobu, můžete riskovat přehřátí motoru.

Ahoj Micahu, zajímalo by mě, jestli je možné provozovat můj 48v 1000w motor v zadním náboji při 36v 500w? Je to stejně snadné jako prostě zapojit 36v baterii a 36v regulátor a narazím při tom na nějaké problémy s účinností?? Důvodem, proč to dělám, je, abych mohl využít svou 10článkovou hobby nabíječku a vyhnul se bms a také abych měl o něco delší, ale pomalejší jízdu. Má to nějaký smysl, když si uvědomím, že jsem zůstal u 48V 1000W motoru?? Díky!

To určitě můžeš udělat. Jak jste řekl, stačí použít 36V baterii a odpovídající 36V regulátor. Nevýhodou je, že při použití 36V místo 48V dojde k poklesu rychlosti asi o 25%, ale i tak to bude fungovat.

Ahoj Micah, Gratuluji za vaše stránky je úžasné a já jsem se naučit hodně s ním. Odjíždím do Evropy a máme zákon o omezení 250 V, takže můj dotaz se týká následujícího a má při zvažování vlastností kola: Dojezd. 10ah. 25 mil Motor. Xiongda 2. 636V250W bezkartáčový zadní motor Řídicí jednotka. Tongsheng. 36V15A snímač otáček, hliníková Baterie. Lithium Ion 36v / 10aH Yoku/Samsung se zámkem Chci získat větší rychlost z 250V motoru, takže potřebuji zvýšit výkon na 46V, zatím je to dobré, ale místo výměny řídicí jednotky nebo dokonce baterie, mohu zvýšit výstupní výkon na konci řídicí jednotky, abych dal větší napětí motoru, jako přidání násobiče napětí nebo něco takového ? S pozdravem

Nebo si mohu koupit ještě jednu baterii s 12V 10ah a zapojit ji do série a tím získám 48V 10ah, ale usmaží to regulátor?

Chcete-li zvýšit rychlost, budete muset zvýšit napětí. 48V je další standardní krok nahoru. Některé 36V regulátory zvládnou 48V, jiné se usmaží. Chcete-li zjistit, zda bude ten váš v pořádku, musíte jej otevřít a zkontrolovat, zda jsou kondenzátory dimenzovány na 50V (to není dost dobré) nebo 63V (na 48V by měly být v pořádku). Mohl bys buď přidat 12V 10AH baterii do série k baterii, jak jsi zmínil v jiném příspěvku (těžkopádnější a náročnější řešení), nebo úplně nahradit 36V baterii 48V baterií (čistší, jednodušší, ale dražší řešení).

Mám dva Hilltopper baterie/regulátory každý 24V 6.6Ah s 8fun 250 watt přední náboj kola. Mám problémy s kopci a ne s dojezdem nebo rychlostí. Mohu zkombinovat dva akumulátory do série (čímž vznikne 48V), aby mi to pomohlo v kopcích, nebo mi to v kopcích nepomůže?? Pokud ano, nevíte z hlavy, jaký regulátor Hilltopper používá pro komponenty řídicí desky. Nemohu najít specifikace na 8fun nebo řídicí desku. Musel bych koupit nový 48V regulátor? Pokud to pomůže na kopcích v sérii nebo paralelně mám zapojit baterie do jednoho regulátoru nebo do obou regulátorů? Díky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru