Nejčastější dotazy k ovladačům elektrokol – vše, co jste chtěli vědět. Baterie pro elektrokolo s řídicí jednotkou

Jak vyjmout a vyměnit řídicí jednotku elektrokola?

Hledáte kompletní návod na vyjmutí nebo výměnu baterie elektrokola?

Nyní vás provedeme demontáží a výměnou řídicí jednotky. Řídicí jednotka je vnitřní část mozku elektrokola. Pouzdro ovladače je kryt, do kterého se baterie zasouvá a spojuje se s ovladačem. Napájí se z baterie, ale pak získává informace z vašeho LCD displeje a pak říká motoru, jak moc má pomáhat při šlapání nebo kolik výkonu vám má dát.

Jak vyměnit řídicí jednotku elektrokola?

Nyní tento regulátor vyjmeme a vyměníme jej za jiný. Je to docela jednoduchá práce, která není obtížná. Potřebujeme jen dva nástroje Phillips a nůžky. Dobře.

  • Půjdeme dopředu a uvolníme dráty. Na třech nebo čtyřech místech je drží zipové pásky a ty odstřihněte. Tady dole je jeden, který vede k motoru. Samozřejmě si dejte pozor, abyste nepřeštípli samotný drát.
  • Nyní můžeme pokračovat a tady vpředu jsou dva šrouby, které se nazývají křížové. Jejich odstranění je velmi snadné. Jednička a dvojka drží přední panel krytu ovladače a v této černé části uvidíte na obou stranách malý plastový jazýček. Šroubovákem na ně můžeme zatlačit a vytáhnout přední panel.
  • Přední panel se vyndá a spolu s ním přijde i ovladač. Tu můžeme vytáhnout přímo z přední části a tam je připojena ke všemu.
  • Chceme-li vyměnit ovladač,musíme ho odpojit od všech vodičů, které ho stále drží na kole, abychom ho mohli vyměnit za nový. Nejprve začneme tím, že máme dva vodiče vedoucí ke špičce baterie. Jsou černé a červené, jako jste možná viděli v autě.
  • Nyní z něj sundáme elektrickou pásku. A pak, dalším krokem by mělo být rozpojení vodičů u svorek, což se stane, když můžete zatáhnout za pásku právě tehdy. Červená a červená jdou dohromady a pak odvážeme černou. Oddělíme je od sebe i s černými vodiči.
  • A nyní je kryt regulátoru volný od regulátoru. Takže jsme právě odpojili zbytek dílu. V tom žlutém máme tento spoj, který jde k pedálovému asistentu, a další je pro plynovou rukojeť. Má malou svorku, kterou zatlačíte dolů, a odpadnou od sebe. A teď poslední část, která je nejdelší než ostatní. Je tam jeden, který vede dolů k motoru. Chceme tuto část vytáhnout a pak je tu ještě jedna stahovací páska, která je trochu kluzká.
  • Řídicí jednotka je nyní volná. A pak přivést drát, který vede k motoru. Musíme ho protáhnout rámem kola. Tady je kousek plastu pro vedení kabelů a je třeba protlačit tuto část konektoru skrz rám, a je tu ještě jedna stahovací páska. Několik dalších zipových vazeb; není to na škodu, a teď musíme přesunout ostatní dráty z cesty. A pak ho protáhněte skrz část rámu, vyjde ven. Řídicí jednotku uvolníte z krytu řídicí jednotky a z kola a pak ji můžete vyměnit.
  • Nyní můžete vložit zpět ovladač nebo nový ovladač a nyní můžete nejprve propojit červený a černý vodič. Půjde do krytu regulátoru. Jsou velmi snadné. Spojí se jako červená a červená, a pak se spojí černá a černá. Dále je na něm žlutá barva, kterou můžete sladit se žlutou barvou pro asistenci pedálů. Vložte tyto dráty mezi ramena stojanu.
  • Je zde také malý směr a směrovost svorek. Uvidíte malý jazýček, který tam zapadne, a malé šipky. Šipky můžete zarovnat a pak je posunout zpět k sobě.
  • Připojení motoru bude muset být zpětná vazba přes rám. Takže se to protáhne mezi sedlovými vzpěrami a pak dolů do pláště kola na zadní straně sedlové trubky a zatlačí se to. Je to ta nejsložitější část, jen dostat tuto část zpět skrz. A pak, toto připojení půjde nahoru k LCD monitoru a brzdám pro třícestnou část. Kde je můj spoj?
  • Opět zjistěte, jakým způsobem se seřadí. Uvidíte malou záložku a jsou tam také šipky a nejlépe je zarovnat šipky, ale udělat to velmi opatrně. Nechcete tyto díly poškodit. Jsou poměrně choulostivé a spoje jsou také.
  • A pak, ten plynový je velmi snadno vidět, protože vypadá jinak než ostatní, zacvakne se pěkně s kladným cvaknutím. Takže teď, když už máme drát od motoru vedený skrz plášť motorky, seřaďte opět ty dvě šipky, opatrně najděte kování a pak je pevně přitiskněte k sobě.
  • Musíme vložit ovladač zpět do krytu ovladače, zastrčit dráty a pak budou černé dráty vycházející ven vycentrované. A pak si všimněte, že na přední desce krytu ovladače je otvor. Vložte tam, kde jsou všechny centrální vodiče, zacvakněte přední desku na místo, malé západky, a pak ji zajistíme těmi dvěma malými šroubky. Vložte šroub číslo jedna a číslo dvě a to je vše. Máme hotovo.

Mnoho známých značkových elektrických koloběžek a elektrická kola na trhu jsou k dispozici snadno instalovatelné náhradní regulátory otáček typu plug-and-play.

Co když není k dispozici náhradní regulátor rychlosti?

Většina elektrických koloběžek a jízdních kol mít regulátory rychlosti vyrobené nebo zapojené speciálně pro daný model. Tyto regulátory rychlosti mohou mít pouze konektory a schémata zapojení jedinečná pro daný model. Předpokládejme, že náhradní regulátor rychlosti typu plug-and-play není k dispozici. V takovém případě lze původní regulátor rychlosti nahradit regulátorem se stejným jmenovitým napětím a stejným nebo mírně vyšším jmenovitým výkonem ve wattech, pokud je zapojen do ostatních částí kola.

Jak nainstalovat řídicí jednotku pro elektrokola?

Pokud je k dispozici regulátor rychlosti, který se připojí přímo k elektrickému skútru nebo k jízdnímu kolu. Při instalaci však buďte opatrní, protože konektory mohou být stejné. Vzorky zapojení vedoucí ke konektorům se však mohou lišit od původního regulátoru.

  • Před instalací nového regulátoru překontrolujte správnost zapojení. Kolíky lze vyjmout a nainstalovat na jiná místa na konektoru, pokud jsou konektory správné, ale vedení vedoucí ke konektorům je nesprávné.
  • Chcete-li změnit uspořádání kolíků uvnitř konektoru, zatlačte úzkou kovovou tyčinkou na zajišťovací jazýček kolíků uvnitř konektoru, ohněte jej a poté opatrně vytáhněte vodič a kolík ze zadní části konektoru.
  • Nyní otočte zajišťovací jazýček zpět do původní polohy a zasuňte kolík zpět do konektoru na požadované místo.

Po úplném zasunutí kolíku do konektoru a správném ohnutí zajišťovacího jazýčku zpět do správné polohy se ozve malé cvaknutí nebo prasknutí, abyste věděli, že byl dokonale nainstalován.

Tipy a triky pro instalaci regulátoru rychlosti

Snažili jsme se co nejlépe vysvětlit, jak vyměnit a nainstalovat regulátor pro elektrokola. Pokud máte ještě nějaké otázky, napište komentář níže. Budeme vás co nejdříve kontaktovat.

Jak vybrat nejlepší ovladač pro ebike?

Víme, že řídicí jednotka ebike je nejdůležitějším vybavením ebike. Ten má na starosti všechny aspekty ebike. Aby jízda na ebiku probíhala hladce, je třeba, aby všechny komponenty I.e. Plyn, asistent šlapání, baterie, motor elektrokola a brzdy by měly pracovat synchronizovaně.

Záměrem tohoto příspěvku je sloužit jako průvodce ovladači pro ebike a zároveň vám pomoci, jak vybrat nejlepší ovladač pro ebike. To se vám podaří jen tak tak, ale nejprve se musíte seznámit s technickými detaily o nich, abyste si mohli vybrat ten nejlepší ovladač pro ebike.

Jaká je funkce řídicí jednotky ebike?

Řídicí jednotka elektrokola dostává vstupní informace z displeje, plynu, asistence šlapání, baterie, motoru atd. a vydává pokyny stejným částem ebike. Tím se vytvoří komunikační smyčka a vy tak můžete kontrolovat rychlost, zrychlení a využití baterie ebike.

Řídicí jednotka elektrokola funguje jako mozek elektrokola, synchronizuje provoz všech částí elektrokola a zajišťuje plynulý zážitek z jízdy. Kromě této hlavní funkce poskytuje řídicí jednotka ebike některé další funkce, které fungují také jako bezpečnostní prvky, jak je uvedeno níže.

  • Nadproudová ochrana: Pokud motor odebírá proud nad bezpečnou pracovní mez, sníží řídicí jednotka přívod proudu do motoru. Tato funkce chrání vinutí baterie i výkonové tranzistory FET (Field-effective Transistors).
  • Ochrana proti přehřátí: Řídicí jednotka ebike hlídá teplotu FET tranzistorů. Pokud se příliš zahřejí, řídicí jednotka vypne motor, aby se mohly ochladit.
  • Ochrana proti přepětí: Řídicí jednotka pro ebike rovněž monitoruje nabíjecí napětí baterie ebike, pokud dosáhne plného nabití, řídicí jednotka přeruší dodávku napětí do baterie ebike.
  • Nízkonapěťová ochrana: Řídicí jednotka ebike monitoruje také nízké napětí, a jakmile napětí dosáhne minimální prahové hodnoty, vypne motor. Chrání tak baterii před nadměrným vybitím a prodlužuje tím její životnost.
  • Ochrana brzdy: Ochrana brzdového systému: Řídicí jednotka dává přednost brzdnému signálu před ostatními signály. Pokud například současně použijete brzdy a plyn, řídicí jednotka upřednostní signál pro brzdy a motor přestane běžet.

Jaké jsou typy řídicích jednotek ebike?

Existují především dva typy regulátorů ebike:

Řídicí jednotka kartáčovaného stejnosměrného motoru:

Kartáčové stejnosměrné motory (BDC) se tak nazývají proto, že mají kartáče, které se používají ke komutaci. BDC motor se snadno ovládá, protože jeho rychlost a točivý moment jsou úměrné přiloženému napětí a proudu.

Klíčové vlastnosti stejnosměrného motoru s kartáčem

  • Snadné ovládání: točivý moment je úměrný proudu. otáčky jsou úměrné napětí.
  • Mírná účinnost.
  • Variabilní otáčky: je zapotřebí méně vnějších komponent než u indukčních nebo bezkartáčových stejnosměrných motorů.
  • Je nutná údržba, protože se opotřebovávají kartáče.
  • Hlučnější než indukční motory (EMI a slyšitelné).
elektrokol, jste, baterie, řídicí, jednotkou

Řídicí jednotka bezkartáčového stejnosměrného motoru:

Bezkartáčové stejnosměrné motory mají oproti svým konkurentům, jako jsou kartáčové motory, některé významné výhody, zejména díky elektronické komutaci. Umožňuje řídicí jednotce pohotově spínat proud, a tím účinně regulovat vlastnosti motoru.

elektrokol, jste, baterie, řídicí, jednotkou

V závislosti na umístění rotoru mohou být motory BLDC dvou typů:

  • motor s rozběhem, u kterého je rotor vnitřní a stator je na vnější straně motoru
  • Motor s rozběhem, u něhož je rotor umístěn vně, takže permanentní magnety se otáčejí kolem statoru společně s pouzdrem motoru.

Jak lze rozlišit regulátory motorů BLDC?

Řídicí jednotky motorů BLDC lze rozlišit podle metody, kterou používají ke zjišťování polohy rotoru. Měření můžete provádět pomocí snímačů polohy nebo můžete totéž provést pomocí bezsnímačové techniky.

Mezi snímači existuje spousta možností, např:

  • Hallovy snímače;
  • snímače s proměnnou reluktancí;
  • rotační snímače;
  • Rozdělovače;

Jak fungují snímače s Hallovým jevem?

Obvykle má motor BLDC tři Hallovy snímače namontované na rotoru nebo na statoru. Tyto Hallovy senzory jsou od sebe vzdáleny 120 stupňů, což umožňuje nastavit polohu v úhlu 0 až 360 stupňů.

Při otáčení, Když magnet rotoru překročí jeden ze snímačů, vydá nízký nebo vysoký signál podle toho, zda se jedná o severní nebo jižní pól rotoru, který prošel. Jakmile rotor protne všechny tři snímače, tyto snímače přepínají mezi nízkou a vysokou hodnotou a podle těchto údajů Hallovy snímače udávají polohu rotoru každých 60 stupňů.

Další informace o Hallových snímačích naleznete v příspěvku (https://www.embitel.com/blog/embedded-blog/hall-effect-sensor-and-its-role-in-a-motor-controller#:~:text=How%20Hall%20Effect%20Sensor%20Works,to%20360%20degree%20angle%20position.) na embitelu.com

Jaké jsou výhody použití Hallova snímače v regulátoru motoru BLDC?

  • Snímač s Hallovým jevem je velmi jednoduché zařízení obsahující magnety, a proto je velmi cenově výhodné pro systémy řízení motorů.
  • Ze stejného důvodu lze tyto snímače snadno implementovat do pokročilých systémů řízení motorů pro elektromobily a další automobilová řešení.
  • Většina motorů BLDC je vybavena těmito snímači.
  • Snímače s Hallovým jevem jsou většinou necitlivé na podmínky prostředí, jako je vlhkost, teplota, prach a vibrace.

Jak bezsenzorový regulátor motoru BLDC zjišťuje polohu rotoru?

Řídicí jednotka motoru BLDC bez snímače, jak uvádí název, pracuje bez snímače; polohu rotoru zjišťuje odhadem zpětné elektromotorické síly (back EMF). Zpětný elektromagnetický tok není nic jiného než napětí, které vzniká ve statorovém vinutí v důsledku otáčení kotvy. Měřením zpětného elektromagnetického pole můžete určit polohu rotoru: čím blíže je magnet rotoru, tím vyšší je zpětné elektromagnetické pole optických snímačů.

Jak vybrat nejlepší regulátor pro ebike?

Když jste na výběru nejlepšího regulátoru ebike, musíte si vybrat ze seznamu regulátorů, které jsou kompatibilní s ostatními částmi vašeho ebike, jako je displej, baterie, motor ebike atd. Níže jsou uvedeny pokyny, které vám pomohou vybrat nejlepší regulátor ebike a vyhnout se těm, které nejsou vhodné pro vaše potřeby.

Napětí regulátoru ebike

Při výběru regulátoru pro ebike je zásadní vzít v úvahu napětí a výkon motoru vašeho ebike. Řídicí jednotka může být programovatelná nebo neprogramovatelná. Pokud vybíráte neprogramovatelný regulátor, pak byste měli přizpůsobit napětí regulátoru napětí motoru ebike a výkon regulátoru výkonu motoru ebike. Pokud je například napětí vašeho motoru 36 V, pak byste měli zvolit regulátor o napětí 36 V

Pokud se rozhodnete pro programovatelný regulátor, lze v případě potřeby výkon snížit. Napětí regulátoru by mělo odpovídat napětí baterie ebike a motoru ebike. Tím se sníží zahřívání regulátoru a provoz regulátoru bude plynulejší, což zajistí dlouhou životnost vašeho systému ebike.

Řídicí jednotka bude mít zveřejněné maximální napětí, které nesmí překročit. Panel nebo panely budou mít na zadní straně štítek se specifikacemi panelu. Číslo, které potřebujete znát, je maximální napětí naprázdno. Někdy se nazývá VOC.

Jmenovitý proud regulátoru ebike

Nejdříve si řekněme, co je to MOSFET? Plná podoba MOSFET je Metal Oxide Silicon Field Effect Transistors, takže jde v podstatě o tranzistor, který pomáhá spínat nebo zesilovat napětí v obvodech. MOSFET může spínat několik set miliampér až desítek ampérů a jednociferné napětí až tisíce voltů. Obecně platí, že maximální proud pro 9-MOSFET regulátor je 25A, 18A pro 6-MOSFET regulátor, 40A pro 15-MOSFET regulátor atd.

Všimněte si však, že většina regulátorů zvládne bez problémů více wattů, než je potřeba, až do přibližně 150 %, ale nikdy nesmí být překročena napěťová kapacita regulátoru. Pokud se toto pravidlo nedodrží, zemře předčasně. Obdoba.

Výběr ampérů řídicí jednotky ebike není problém, můžete se rozhodnout pro stejné ampéry, jaké jsou uvedeny na vaší baterii ebike. Pokud nejste schopni zjistit ampéry, můžete jednoduše vydělit watty vaší baterie volty.

Ampéry baterie = watty baterie děleno volty baterie.

Například pokud má vaše baterie kapacitu 450 W a napětí 36 V, pak bude počet ampérů 450 W/36 V = 12.5 A. Takže si můžete vybrat 12ampérový regulátor.

Fáze Vs proud baterie

Fázový proud a proud baterie jsou dvě různé věci a lidé si je často pletou. Proud z baterie je do regulátoru dodáván jako vstup, kterým protéká napětí z baterie, a fázový proud je do motoru dodáván regulátorem jako vstup. Řídicí jednotka bude modulovat výstupní napětí a fázový proud může být mnohem vyšší než proud baterie.

Řídicí jednotka (někdy nazývaná střídač) odebírá stejnosměrný proud a pomocí vysokorychlostních spínacích zařízení, jako jsou MOSFETy, generuje tři fáze s proudem, který lze řídit (pro modulaci točivého momentu), a s frekvencí, kterou lze řídit (pro modulaci otáček). Fázový proud motoru úzce souvisí s točivým momentem motoru.

Uveďme si příklad zesilovače, který je součástí mnoha elektrických zařízení, například svářeček. Na vstupu odebírá 10 ampérů a na výstupu dává 100 ampérů. Regulátor pracuje na stejném principu. Může odebírat 20 A z baterie a poskytovat 60 A do motoru jako výstup.

Při výběru regulátoru byste měli věnovat pozornost fázovému proudu regulátoru. měl by odpovídat proudu motoru, protože pokud je větší než proud, kterého je motor schopen při běžném chodu, začne se motor stále více zahřívat.

Když se motor přehřívá, poškozují se vlastnosti povlaku vodičů a motor se začne více přehřívat kvůli vnitřnímu zkratu, čímž se zkracuje jeho životnost.

Proto musí čelní proud regulátoru odpovídat proudové kapacitě motoru ebike, aby se prodloužila životnost komponent ebike.

Typ pohonu regulátoru. sinusový regulátor vs. regulátor se čtvercovou vlnou?

Pokud používáte sinusový regulátor, získáte ve výsledku plynulé nepřetržité tlačení po celou dobu jízdy, zatímco čtvercový regulátor využívá místo plynulého jemného tlačení neustálé šťouchání nebo dokonce šťouchání.

Rozdíl můžeme pochopit na základě analogie dvou různých kol, jednoho kola s kulatými koly a druhého kola s osmihrannými nebo čtvercovými koly.

Na obou kolech se dostanete do cíle, ale na kole s kulatými koly bude jízda plynulá, zatímco na druhém kole s osmihrannými koly bude jízda trhaná.

Na kole s kulatými koly se vám bude nejen pohodlně jezdit, ale také na něm rychle dojedete do cíle. Zatímco na druhém kole bude cesta do cíle trvat mnohem déle, na druhém kole se bude také plýtvat energií.

Sinusové regulátory jsou známé svou nízkou produkcí hluku. Poskytují vám plynulou jízdu, ale stojí vás více, spotřebovávají podstatně více energie a mohou pracovat pouze se spárovanými motory.

Mnoho lidí dává přednost regulátorům se čtvercovým průběhem, protože mohou fungovat s různými motory a jsou cenově dostupnější, ale produkují vyšší hluk a nejsou příliš účinné při stoupání do prudkých kopců nebo tahání těžkého nákladu.

Vyberte si mezi pohonem s Hallovým snímačem/bez Hallova snímače nebo dvourežimovým regulátorem?

Pokud máte motor ebike se zabudovaným Hallovým senzorem, měli byste si pořídit regulátor s Hallovým senzorem nebo regulátor s duálním režimem. Hallův snímač v motoru snímá počet otáček motoru a regulátor dodává motoru napětí podle signálů ze snímače.

Tento typ regulátoru je stabilnější a poskytuje vyšší startovací moment. Pokud se senzor v regulátoru s hallovým senzorem poškodí, regulátor ohlásí chybu a přestane pracovat, ale dvourežimový regulátor by v podobném stavu pracoval dál.

Kolik stojí regulátory pro ebike?

Stejně jako u všech ostatních elektronických zařízení můžete najít jak levné regulátory pro ebike, tak i drahé regulátory pro ebike. Na amazonu snadno najdete všechny druhy regulátorů pro ebike, levné regulátory pro ebike (https://amzn.to/3XGrAE6) začínají na přibližně 24 amerických dolarech. Pokud chcete navštívit Amazon a koupit si ovladače pro ebike, použijte prosím náš partnerský odkaz kliknutím sem

Budu k vám upřímný, pokud používáte levný ovladač pro ebike a nějak se rozbil, pak byste si měli pořídit nový, místo abyste se trápili s jeho opravou. Nestojí to za to.

Pokud se rozhodnete pro opravu sami, musíte se nejprve ujistit, že deska s plošnými spoji není poškozená. Pokud je ovladač ebike poškozen fyzicky, pak existuje šance, že jej můžete opravit, ale musíte nejprve investovat do vhodného opravárenského vybavení, jako je páječka, pájecí materiál, tavidlo a další vybavení potřebné k provedení práce.

V případě, že se váš ovladač ebike z nějakého důvodu spálí, pravděpodobně se již nedá opravit, protože obvykle jsou v takovém případě značně poškozeny stopy na desce plošných spojů. Neztrácejte proto čas a pořiďte si nový.

Nevýhody lithiových baterií pro elektrokola

Velkou nevýhodou lithiových baterií je, že jsou mnohem dražší než olověné baterie. liší se v závislosti na napětí a kapacitě lithiové baterie, ale standardní ebikes mají obvykle lithiové baterie začínající na ceně 300 a od té doby rychle stoupající. Většina kol, která stavím, má lithiové baterie v rozmezí 400-500.

Když však zohledníte kratší životní cyklus olověných baterií, stanou se po celou dobu životnosti elektrokola srovnatelnými s lithiovými bateriemi. Například lithiová baterie může stát pětkrát více než olověná baterie, ale může také snadno vydržet pětkrát déle, takže cena je po dobu životnosti lithiové baterie přibližně stejná. Než lithiová baterie konečně doslouží, budete muset koupit nejméně čtyři náhradní olověné baterie (možná i více).

Další nevýhodou lithiových akumulátorů, o které se často nemluví, ale mělo by, je jejich potenciál pro krádež. Lithiové baterie pro ebike se staly velkým cílem zlodějů kol v důsledku kombinace jejich malých rozměrů a vysoké ceny (stejné faktory, které drží kazety do holicích strojků za zámkem v drogerii). Zloději v nich vidí snadný cíl a dostatečný trh pro další prodej, což znamená, že musíte být obzvláště opatrní při zamykání ebiků a jejich ponechávání o samotě na veřejnosti.

Lithiová baterie pro ebike částečně vyjmutá ze stojanu

Většina lithiových baterií, které jsou určeny k montáži na ebike, je také vybavena nějakou formou uzamykacího systému. Ty mají různý stupeň účinnosti. Typ s malým kolíkem, který se zasouvá do tenkého ocelového plechu, lze nejsnáze odcizit tak, že se tenký ocelový zajišťovací plát vylomí. Stačí se podívat na svou baterii a položit si otázku: „Jak snadno bych mohl tuto baterii ukrást, kdybych měl k dispozici základní ruční nářadí a 60 sekund příležitosti?“?“

Z tohoto důvodu rád přidávám druhý zámek speciálně přes rukojeť lithiové baterie (pokud se jedná o odnímatelný styl baterie) nebo ji trvale připevňuji ke kolu, aby nebyla vůbec odnímatelná. Druhá možnost je méně pohodlná, protože znamená, že musíte přinést nabíječku k ebiku, ale je to mnohem bezpečnější varianta, pokud často zamykáte svůj ebike na veřejnosti.

Olověné akumulátory pro ebike

Pokud jde o olověné baterie pro použití na elektrokole, obvykle hledáte takzvané „uzavřené olověné baterie“ nebo SLA. SLA jsou uzavřeny v pevném plastovém pouzdře a lze je bezpečně otáčet v jakékoli orientaci, aniž by došlo k úniku kyseliny. Díky tomu jsou vhodné pro použití na elektrokole. z olověných baterií s mokrými články, stejně jako z mnoha autobaterií, by při otočení na bok nebo vzhůru nohama vytékala nebezpečná kyselina, což je pro použití na elektrokole, které je mnohem náchylnější k převrácení než auto, špatný nápad. Nezapomeňte, že pro použití na elektrokole je třeba používat baterie SLA. nikoli mokré olověné baterie.

Olověné baterie jsou mnohem větší a těžší než lithiové baterie, což omezuje jejich umístění do ebiků. Téměř nikdy nejsou dodávány v balení s montážním příslušenstvím určeným pro ebike, což znamená, že je obvykle musíte umístit do brašny na zadním nosiči nebo do brašen na obou stranách zadního kola. Montáž vysoko na nosič také není dobrý nápad, protože negativně ovlivňuje ovládání. Obecně platí, že baterie chcete namontovat co nejníže, abyste udrželi těžiště ebiku níže u země. To výrazně zlepší ovladatelnost vašeho ebiku.

Výhody olověných baterií pro ebiky

Největší výhodou olověných baterií je jejich cena: jsou velmi levné. Olověné baterie lze zakoupit v mnoha různých internetových obchodech i místních prodejnách. Nákup baterií SLA na místě pomáhá ušetřit na dopravě a činí je ještě levnějšími. Mnoho obchodů s elektronikou a železářstvím je má v nabídce. Dokonce i Radioshack je má, i když tam zaplatíte víc.

Další výhodou olověných akumulátorů je jejich vysoký výkonový potenciál. Lithiové baterie obecně nemají rády příliš velký proud. Na druhou stranu, SLA mohou poskytovat obrovské množství proudu. Pokud plánujete velmi výkonná elektrokola, mohou být pro vás SLA dobrou volbou.

elektrokol, jste, baterie, řídicí, jednotkou

Nevýhody olověných akumulátorů pro elektrokola

Jednou z hlavních nevýhod olověných akumulátorů je jejich hmotnost. Není třeba chodit kolem horké kaše, SLA jsou TĚŽKÉ, jak jste si mohli domyslet podle toho, že v názvu je slovo „olověné“. Abyste zvládli vyšší hmotnost SLA, budete na svém ebiku potřebovat pevné montážní řešení. Měli byste si také uvědomit, že tahání této hmotnosti navíc bude mít negativní vliv na váš dojezd. Nejlepším způsobem, jak zlepšit dojezd jakéhokoli elektromobilu, je snížit hmotnost, a SLA jdou v tomto ohledu tak trochu opačným směrem.

Další nevýhodou olověných baterií je kratší životnost. Většina z nich tvrdí, že jsou dimenzovány na více než 200 cyklů, ale v praxi se obvykle setkávám s tím, že mnoho SLA začíná ukazovat svůj věk přibližně při 100 cyklech. S přibývajícími roky (nebo nabíjecími cykly) budou stále fungovat, ale začne se vám rychle snižovat dojezd. Pokud jste v době, kdy byly SLA nové, ujeli 15 mil na jedno nabití, po roce se můžete dostat sotva přes 10 mil.

Akumulátory SLA se dodávají v 6V nebo 12V stupních, což znamená, že musíte sestavit sadu baterií kombinací těchto menších akumulátorů SLA v sérii a/nebo paralelně, abyste získali požadované napětí a kapacitu. To může být jak výhodou, tak nevýhodou; dává vám to větší prostor pro přizpůsobení, ale vyžaduje to určitou práci při spojování jednotlivých baterií SLA dohromady do většího balíčku.

Kdo vyhrává? To záleží na vás

(ale ve skutečnosti je to lithium)

Když experimentuji s nějakými novými díly ebike a chci vyzkoušet různá napětí baterie pro různé rychlosti, často používám olověné baterie, protože mohu vyzkoušet mnoho různých napětí s použitím velmi levných baterií. Když mi pak výsledky testů olověných akumulátorů ukážou, zda chci například 36V, 48V nebo 60V, pak se zavážu k nákupu odpovídajícího lithiového akumulátoru.

Existují pouze tři případy, kdy doporučuji použít olověné akumulátory místo lithiových

  • Snažíte se postavit ebike s velmi omezeným rozpočtem
  • Stavíte elektrickou tříkolku, která může snadno nést SLA bez problémů s vyvážením nebo stabilitou
  • Chcete vyzkoušet různá napětí baterií ve vašem systému (ujistěte se, že vaše řídicí jednotka zvládne rozsah napětí)

V ostatních případech výhody lithiových baterií výrazně převažují nad bateriemi SLA. Samozřejmě, pro váš konkrétní ebike můžete mít jiné důvody, které by vás mohly ovlivnit tak či onak. Nakonec je váš ebike především o vás. Doufám, že vám tyto informace pomohou správně se rozhodnout pro vaše vlastní potřeby v oblasti baterií.

O Micahovi

Micah je strojní inženýr, kutil a manžel. V oboru elektrokol strávil více než deset let a je autorem knihy The Ultimate DIY Ebike Guide (Dokonalý průvodce elektrokoly pro kutily). Micaha můžete obvykle potkat, jak jezdí na svých elektrokolech po Floridě, Tel Avivu a všude jinde, kde se jeho ebiky ocitnou.

Комментарии и мнения владельцев

Mám kolo GIO PB710/350w/500w. Je možné provést upgrade pomocí lithiové baterie?? Chci říct, že lithiová baterie bude fungovat s tímto nebo nyní?

Ano, můžete upgradovat GIO PB710 s lithiovou baterií. Chceš se jen ujistit, že tvůj akumulátor má stejné napětí jako původní olověný akumulátor a že zvládne proud požadovaný řídicí jednotkou kola.

Ahoj Micahu, máš nějaké grafy, které ukazují rozdílné hmotnosti podle napětí pro olověné a lithiové baterie?? Bylo by dobré mít možnost zjistit, jakou pokutu zaplatíte za levnou olověnou kyselinu ve středně náročné sestavě ve srovnání s ekvivalentní lithiovou sestavou. Raději bych použil lithium, ale mám pár 75 voltových (myslím) článků z UPS, které jsou úplně nové. Jsou postaveny z běžných 12V (celkem šestnáct) uzavřených olověných jednotek a počáteční investice do ebiku by tak byla mnohem rozumnější. Jednou velkou nevýhodou je, že doufám, že skládací ebike použiji ve svém domácím letadle. Stejně jako u ebiků je třeba se vyvarovat nadměrné hmotnosti! Jak jsi naznačil v jednom ze svých článků, použití olověných kyselin je skvělý způsob, jak vytvořit prototyp stavby, takže pokud budu spokojen s výkonem, ne-li hmotností olověných kyselin, mohu v budoucnu přejít na lithium a ušetřit nějakou velkou hmotnost. Myšlenky? Jon

Ano, olověná kyselina je skvělý způsob, jak se levně dostat do ebiků a otestovat nové kombinace motorů a regulátorů. Mějte však na paměti, že se váš výkon zvýší, když přejdete na lithium. Je to snadné, protože motorce je jedno, jakou chemii dostává, vidí jen volty a ampéry. Hodně štěstí!

Micah, jsem nováček v ofrumu a ve světě ebiků, takže bych rád požádal o radu, prosím. Nedávno jsem si koupil sondors fat bike do UK a chci provést nějaké úpravy, chtěl bych upgradovat baterii s omezeným rozpočtem, přemýšlel jsem o 4 x 12v 5ah olověných bateriích v sérii, dalo by mi to 48v 20ah nebo jsem to pochopil úplně špatně? Chci vyměnit akumulátor za 48 V 25 A, stačilo by to?? poslední je dodáván se zásobou 350w bafang motor, pokud jsem se baterie a regulátor upgrady bude motor zvládnout zvýšení výkonu? Mohl bych do krytu skříně vyvrtat větrací otvory, abych vypustil trochu tepla?? Vaše názory a rady bychom uvítali, S pozdravem, Wayne.

Při sériovém zapojení se zvyšuje pouze napětí, ne ampérhodiny. Takže v této konfiguraci byste měli 48V 5AH pack. Podle mého názoru to není dostatečný dojezd. Jestli chceš mou radu, nejlepší upgrade, který můžeš na tom kole udělat, je vyměnit baterii a řídicí jednotku za 48V jednotky. Poskytne vám asi o 30 % vyšší rychlost a výkon. Nebudete muset vrtat větrací otvory ani nic podobného, ten motor zvládne 48V, pokud nebudete jezdit do žádných 5 km dlouhých kopců s jezdcem o váze 250 lb. Kratší stoupání a rovina bude v pohodě celý den.

Dobrý den, můj přítel mám 36v lithiovou baterii s 4.4 Ah(segway.balancování kola baterie ), ale chci převést tuto baterii do 36v s 9 Ah je možné přidat ještě jednu 36v lithiovou 4.4 Ah baterie s tímto a mohu použít jako 36v 8.8 ah baterie. Prosím, pomozte mi, neseženu lithiovou baterii v Indii pro mé e bike, pokud používám SLA baterii, pokrytí vzdálenosti je velmi velmi malé, mám 24v 250 wattů bezkartáčový nábojový motor a 36v 500 wattů nábojový motor, prosím, poraďte mi, jak a jakou baterii bych měl použít, abych ujel alespoň 25 km, díky

Určitě můžete použít druhou čtyřku.4AH baterie paralelně, abyste zdvojnásobili dojezd, ale budete se chtít ujistit, že baterie jsou při paralelním zapojení ve stejném stavu nabití, nebo mezi ně použijte diodu, aby jedna baterie nevybíjela druhou v případě nerovnoměrného stavu nabití. Přesný dojezd, který získáte na baterii a motor, se značně liší a závisí na faktorech, jako je terén, rychlost, hmotnost atd. Stačí však říci, že pokud zdvojnásobíte kapacitu své současné baterie, přibližně zdvojnásobíte i dojezd.

Tipy pro výběr správného regulátoru pro elektrokola

Zde jsou faktory, které byste měli zvážit před výběrem správného regulátoru pro ebike.

Jmenovitý proud regulátoru

Pokud jde o výběr správného regulátoru, ujistěte se, že jmenovitý proud by měl být nižší ve srovnání s výstupním proudem baterie. Obecně platí, že maximální proud, který se hodí nejlépe pro 9-MOSFET regulátor ebike, je 25A. Zatímco pro 15-MOSFET potřebujete 40A a pro 6-MOSFET regulátor ebike potřebujete 18A.

Výkon a napětí regulátoru

Pokud hledáte konkrétní regulátor s motorem, je rozumné zkontrolovat výkon a napětí regulátoru. Když kupujete neprogramovatelný regulátor, ujistěte se, že řídicí napětí má stejné napětí jako motor. Také výkon regulátoru by měl být podobný nebo o něco vyšší než výkon motoru.

Pokud má například motor napětí 24 V, měl by mít i regulátor napětí 24 V. Pokud se však jedná o programovatelný regulátor, můžete v případě potřeby rozsah napájení omezit. Kromě toho by se napětí regulátoru, motoru a baterie mělo vzájemně shodovat. Díky tomu všemu by se regulátor nezahříval a fungoval by stabilně. Tím se zvyšuje spolehlivost systému.

Ať už se jedná o dvourežimový regulátor, regulátor bez Hallova snímače nebo regulátor s Hallovým snímačem

Pokud je v řídicí jednotce motoru ebike umístěn hallův snímač, bude řídicí jednotka dvourežimová nebo s hallovým snímačem. Snímač detekuje otáčení motoru a regulátor na základě signálů ze snímače vyrábí napětí.

Má nízkou spotřebu energie a je stabilnější. Má také větší startovací moment. Pokud Hallův snímač nefunguje, řídicí jednotka zobrazí chybu a přestane pracovat, zatímco dvourežimová řídicí jednotka pracuje dál.

Vyberte si mezi regulátorem se čtvercovým nebo sinusovým průběhem

Oba tyto typy regulátorů se liší fázovým průběhem napětí. Jeden bude generovat obdélníkový průběh, zatímco druhý sinusový. Sinusový průběh je oblíbený, protože produkují nízký šum. Také poskytují velkou účinnost, když jedete s ebikem do kopce nebo přenášíte zátěž.

Baterie a fázový proud

Měli byste se ujistit, že fázový proud a proud baterie jsou stejné. Pokud regulátor dodává nadměrný proud do řídicí jednotky, bude se více zahřívat. Fázový proud v regulátoru ebike by měl odpovídat proudu motoru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru