Dojezd baterie elektrokola: Jak daleko dojedu. Malá baterie ebike

Dojezd baterie elektrického kola: Jak daleko mohu dojet??

Jedna z nejčastějších otázek kupujících ebiků se týká dojezdu, tedy toho, jak daleko můžete dojet na jedno nabití baterie.

dojezd, baterie, elektrokola, daleko

Odpověď na tuto otázku obvykle zní: „No, to záleží na tom.“

Záleží na tom, co?

Dojezd, který vám baterie poskytne, závisí na kapacitě baterie a na charakteru jízdy nebo výletu.

To znamená, že záleží na povaze baterie, pokud jde o její výkon a kapacitu ukládání energie, a na tom, kolik energie během jízdy spotřebujete.

Základní informace o bateriích pro elektrokola

Začněme základními informacemi o tom, co jsou to baterie pro ebike a proč mají různé baterie různý dojezd.

Dnešní baterie pro ebike jsou vyrobeny z lithium-iontových článků. Jedná se o stejnou technologii, jakou máte v mobilním telefonu, v mnoha spotřebních elektronikách a elektromobilech.

Uvnitř baterie elektrického kola se nachází několik bateriových článků. Jednotlivě tyto články vypadají podobně jako tužkové baterie AA, které můžete dát do svítilny.

Články se spojí dohromady a vytvoří jednu baterii.

Záleží na kvalitě bateriových článků elektrokola. Hledejte ebiky s bateriemi vyrobenými z článků od nejznámějších značek, jako je Panasonic nebo Samsung. V této oblasti se již nějakou dobu pohybují a vyrábějí lithium-iontové baterie pro celou řadu aplikací.

Výkon (rychlost) a kapacita neboli množství energie, které je v baterii k dispozici, závisí na velikosti a počtu článků a na způsobu jejich propojení.

Jak zjistíte, jakých rychlostí a vzdáleností je baterie vašeho ebiku schopna dosáhnout?? Pomůže vám pochopení specifikací baterie.

Specifikace baterií pro elektrokola

Specifikace baterií pro elektrokola vám budou prezentovány třemi základními faktory:

  • Volty (výkon, rychlost)
  • ampérhodin (kolik energie lze dodat)
  • Watthodiny (maximální kapacita)

Co jsou to volty?

Volty se vztahují k množství energie nebo rychlosti, kterou se elektrony mohou pohybovat systémem. Čím vyšší je voltáž, tím rychleji může baterie roztáčet motor a kola.

Volty jsou důležité, protože vám řeknou něco víc o rychlostních schopnostech baterie a motoru.

36voltové a 48voltové baterie jsou u ebiků nejběžnější. Zatímco 36voltové baterie jsou běžné u menších, lehčích a nízkorozpočtových ebiků, 48voltové baterie se nejlépe hodí pro elektrokola s tlustými pneumatikami a pro dosažení rychlosti 25 mil za hodinu.

Baterie s větším napětím, jako je 52 voltů, jsou pro většinu použití ebiků obecně přehnané a hodí se spíše pro požadavky na výkon a rychlost „skútru“ nebo „motocyklu“.

48 V je ideální pro většinu elektrokol, zejména pro elektrokola s tlustými pneumatikami!

Co jsou ampérhodiny?

U baterií se také setkáte s údaji o ampérhodinách. Ampérhodiny udávají, kolik energie lze dodat v průběhu času. Ampér znamená, kolik energie proteče za sekundu, ampérhodina znamená, kolik energie proteče za hodinu.

Stručně řečeno, ampérhodiny udávají, kolik energie může být z baterie v průběhu času přeneseno do motoru vašeho elektrokola. To je důležitý ukazatel potenciálního dojezdu vašeho ebiku.

Napětí a ampérhodiny společně vypovídají o potenciální rychlosti, kterou můžete jet, a o tom, kolik energie může baterie v průběhu času poskytnout.

Baterie pro elektrokola se obvykle pohybují v ampérhodinách od 10 AH do 21 AH.

Pamatujte si: ampérhodiny jsou přesným ukazatelem množství energie, které může baterie poskytnout na jedno nabití.

Jak daleko mohu dojet na baterii pro elektrokolo??

Zde nám pomohou volty a ampérhodiny, protože je můžeme vynásobit dohromady a získat watthodiny, což je dobrý ukazatel celkové kapacity baterie Kapacita baterie a lze je porovnávat mezi bateriemi s různými volty a různými ampérhodinami. Čím více watthodin, tím vyšší kapacita.

Volty x ampérhodiny = watthodiny

A kapacita je to, co nám ve skutečnosti říká více o tom, jak daleko můžete dojet.

Watt-hodiny = kapacita

Zde je jezdec, který využívá více watthodin při svých dlouhých jízdách na elektrokole v kopcovitém okrese Summit v Coloradu:

Řekněme, že máme například 48voltovou baterii se 14 akumulátory.5 ampérhodin. Kapacita této baterie je 696 watthodin.

48 voltů x 14.5 ampérhodin = 696 watthodin

Nebo řekněme, že máme 48voltovou baterii s 19.2 ampérhodiny. Tato baterie má kapacitu 922 watthodin.

48 V x 19.2 ampérhodiny = 922 watthodin

Stejné napětí, ale o 32 % vyšší kapacita. To znamená, že při zachování všech ostatních podmínek byste s touto baterií mohli dojet o 32 % dále.

O 32 % větší dojezd? Pěkné!

Možnosti lithiových článků 8650

Články 18650, které se používají v mnoha různých zařízeních spotřební elektroniky od notebooků po elektrické nářadí, jsou jedněmi z nejběžnějších bateriových článků používaných v bateriích pro elektrokola. Po mnoho let byly k dispozici pouze průměrné články 18650, ale poptávka výrobců elektrického nářadí a dokonce i některých výrobců elektromobilů po silných a kvalitních článcích vedla v posledních několika letech k vývoji řady skvělých variant článků 18650.

Tyto články jsou charakteristické svým válcovitým tvarem a jsou velké asi jako prst. V závislosti na velikosti baterie, kterou plánujete postavit, jich budete potřebovat od několika desítek až po několik stovek.

Na výběr je mnoho různých typů článků 18650. Raději používám značkové články od společností jako Panasonic, Samsung, Sony a LG. Tyto články mají dobře zdokumentované výkonnostní charakteristiky a pocházejí z renomovaných továren s vynikajícími standardy kontroly kvality. Značkové články 18650 stojí o něco více, ale věřte mi, stojí za to. Skvělým základním článkem je článek Samsung ICR18650-26F. Tyto články s kapacitou 2600 mAh by měly stát někde kolem 3-4 v nějakém slušném množství a zvládnou až 2C kontinuálního vybíjení (5.2 A nepřetržitě na článek). Články Samsung 26F získávám z Aliexpressu, obvykle od tohoto prodejce, ale někdy jsem zde viděl lepší cenu.

Značkové články Samsung (články INR18650-29E)

Mnoho lidí láká používání levnějších článků 18650 prodávaných pod názvy jako Ultrafire, Surefire a Trustfire. Nebuďte jedním z nich. Tyto články jsou často prodávány s kapacitou až 5 000 mAh, ale mají problém dostat se na více než 2 000 mAh. Ve skutečnosti jsou tyto buňky jen tovární zmetky, které společnosti jako Ultrafire nakupují a balí do smršťovací fólie své vlastní značky. Tyto články kvality B se pak přeprodávají pro použití v zařízeních s nízkým výkonem, jako jsou svítilny, kde jejich slabší výkon tolik nevadí. Pokud článek stojí méně než 6500, prostě se nevyplatí. Pokud chcete sestavit bezpečnou a kvalitní baterii pro ebike, držte se značkových článků, například mých oblíbených článků Samsung.

Články Samsung ICR18650-26F přímo z výroby

Pokud jde o nákup článků, možná se vám podaří najít místní zdroj, nebo si je můžete objednat přímo z Asie. Dávám přednost druhé možnosti, protože obvykle získáte mnohem lepší cenu přímo u zdroje, a to i při platbě za mezinárodní dopravu. Jedno upozornění: snažte se ujistit, že váš zdroj prodává originální články, a ne napodobeniny. Zkontrolujte si zpětnou vazbu a použijte takový způsob platby, který vám zaručí, že dostanete peníze zpět, pokud výrobek neodpovídá popisu. Z tohoto důvodu si rád kupuji články na Alibabě.com a AliExpress.com.

Pro tento návod budu používat zelené články Panasonic 18650PF, které jsou zobrazeny výše. V poslední době však používám články 18650GA, jako jsou tyto, které jsou o něco energeticky hustší, což znamená více baterie na menším prostoru.

Ujistěte se, že používáte pouze čistě niklové pásky

Pokud jde o niklové pásky, které budete používat ke spojení baterií 18650, budete mít dvě možnosti: pásky z poniklované oceli a pásky z čistého niklu. Vyberte si čistý nikl. Stojí o něco více než poniklovaná ocel, ale má mnohem nižší odpor. To se projeví menším množstvím promarněného tepla, větším dojezdem baterie a delší životností baterie díky menšímu poškození článků teplem.

Pozor: někteří nepříliš poctiví prodejci se snaží vydávat poniklovanou ocel za čistý materiál. Často jim to projde, protože je téměř nemožné rozlišit mezi na pouhým okem. Napsal jsem celý článek o některých metodách, které jsem vyvinul pro testování niklového pásku, abych se ujistil, že dostanete to, za co jste zaplatili. Podívejte se na něj zde.

Pokud jde o niklový pásek, rád používám také Aliexpress. Můžete ho také najít na ebay nebo dokonce z místního zdroje, pokud budete mít štěstí. Jakmile jsem začal stavět hodně baterií, začal jsem kupovat čistý niklový pásek na kilogramy zde, ale na začátku doporučuji odebrat menší množství. Čistý niklový pásek můžete sehnat za dobrou cenu v menším množství u prodejce, jako je tento, ale nejlepší cenu získáte, když ho koupíte v kilových nebo půlkilových množstvích.

Co se týče rozměrů, raději používám 0.1 nebo 0.15 mm silný nikl a obvykle se používá 7 nebo 8 mm široký pásek. Silnější svářečka dokáže udělat silnější pásek, ale bude stát mnohem víc. Pokud vaše svářečka umí 0.15 mm niklového pásku, pak se do něj pusťte; silnější je vždy lepší. Pokud máte tenčí pásky, pak je to také v pořádku, stačí v případě potřeby položit několik vrstev na sebe, abyste vytvořili spoje, které mohou přenášet větší proud.

Poznámka autora: Ahoj lidi, tady Micah. Provozuji tuto stránku a napsal jsem tento článek. Chtěl jsem vás jen rychle informovat o své nové knize „Udělej si sám lithiové baterie: Jak si vyrobit vlastní akumulátory“, která je k dispozici v elektronické i brožované podobě na Amazonu a je k dostání ve většině zemí světa. Kniha jde do mnohem větších podrobností než tento článek a obsahuje desítky nákresů a ilustrací, které ukazují každý krok návrhu a stavby baterie. Pokud vám tyto bezplatné stránky pomohou, pak nahlédnutím do mé knihy můžete podpořit práci, kterou zde dělám ve prospěch všech. Díky! Dobře, teď zpět k článku.

Musím používat bodovou svářečku??

Řeknu to jinak: Ano, pokud nechcete články poškodit.

První věc, kterou je třeba vědět o lithiových bateriových článcích, je, že je zabíjí teplo. Důvodem, proč je bodově svařujeme, je bezpečné spojení buněk, aniž bychom museli přidávat velké množství tepla.

Jistě, je možné pájet přímo na články (i když bez správného nářadí to může být složité). Problémem pájení je, že do článku přidáváte velké množství tepla, které se neodvádí příliš rychle. To urychluje chemickou reakci v článku, která snižuje jeho výkon. Výsledkem je článek s menší kapacitou a dřívější životností.

Bodové svářečky na baterie nejsou stejné jako většina domácích bodových svářeček. Na rozdíl od velkých čelisťových bodových svářeček pro domácí dílny mají akumulátorové bodové svářečky elektrody na stejné straně. Nikdy jsem je neviděl prodávat v USA, ale lze je snadno najít na eBay a dalších mezinárodních obchodních stránkách. Moje svářečka na plný úvazek je poměrně jednoduchý model, který jsem získal zde. Důrazně doporučený zdroj o něco hezčí konstrukce bodové svářečky (na obrázku níže) s namontovanými i ručními elektrodami najdete zde.

Poměrně běžná hobby čínská bodová svářečka

V současné době jsou k dispozici dvě hlavní úrovně bodových svářeček: hobby úroveň a profesionální. Dobrý hobby model by měl stát kolem 200, zatímco dobrý profesionální model může být klidně desetkrát dražší. Nikdy jsem neměl profesionální svářečku, protože jsem prostě nedokázal ospravedlnit její cenu, ale vlastním tři různé hobby modely a hrál jsem si s mnoha dalšími. Jejich kvalita je velmi vysoká, a to i u stejných modelů od stejného prodejce. Bohužel poměr citronů je poměrně vysoký, což znamená, že byste mohli vyhodit pár stovek dolarů za stroj, který prostě nebude fungovat správně (jako moje první svářečka!). To je opět dobrý důvod, proč používat stránky s ochranou kupujícího, jako je Aliexpress.com.

Profesionální bodová svářečka

Svářečky používám na 220 V, i když jsou k dispozici i verze na 110 V. Pokud máte doma přístup k 220 V (v mnoha zemích se 110 V vedou linky na 220 V pro sušičky prádla a další výkonné spotřebiče), doporučuji zůstat u 220 V. Podle mých zkušeností se zdá, že 110V modely mají více problémů než jejich 220V bratři. Vaše kilometry se mohou lišit.

Pořizovací cena je pro mnoho lidí často odrazující, ale ve skutečnosti 200 za dobrou hobby svářečku není špatná částka. Celkově mě dodávky mé první baterie, včetně nákladů na nářadí, jako je bodová svářečka, vyšly přibližně stejně, jako kdybych si koupil baterii stejného výkonu v maloobchodě. To znamená, že jsem nakonec měl novou baterii a veškeré nářadí jsem považoval za bezplatné. Od té doby jsem z nich sestavil nespočet dalších baterií a dosáhl jsem obrovských úspor!

Než začnete

Několik rad, než se pustíte do práce:

Pracujte v čistém prostoru bez nepořádku. Když máte obnažené kontakty mnoha článků baterie, které jsou všechny zapojené dohromady, poslední věc, kterou chcete, je omylem položit baterii na šroubovák nebo jiný kovový předmět. Jednou jsem málem vysypal krabici kancelářských sponek na horní část vystaveného akumulátoru, když jsem se ho snažil odsunout z cesty. Dovedu si představit, jaký ohňostroj by to způsobilo.

Noste rukavice. Pracovní rukavice, mechanické rukavice, svářečské rukavice, dokonce i latexové rukavice. prostě si něco vezměte. Dostatečně vysoké napětí může vést na povrchu vaší kůže, zejména pokud máte jen trochu zpocené dlaně. Pocítil jsem to brnění dostkrát na to, abych teď vždycky nosil rukavice. Pro práci s bateriemi jsem si vybral staré růžové rukavice na nádobí. Jsou tenké a poskytují skvělou obratnost a zároveň mě chrání před zkratem a jiskrami.

Odstraňte všechny kovové šperky. Tohle je další rada, kterou mohu dát ze zkušenosti. Oblouk na kontaktech baterie není něco, co byste chtěli, aby se někdy stalo, a už vůbec ne na holé kůži. Stalo se mi to na snubním prstenu a jednou jsem měl dokonce týden na zápěstí popáleninu ve tvaru spony hodinek. Teď si sundávám všechno.

Noste ochranné brýle. Vážně. Tohle nevynechávejte. Při bodovém svařování není vůbec neobvyklé, že létají jiskry. Pokud máte ochranné brýle, vynechte je a pořiďte si brýle ve stylu chemických laboratoří. až začnou odskakovat jiskry, budete chtít ochranu v podobě obalu. Máte jen dvě oči, chraňte si je. Raději přijdu o ruku než o oko. Když už mluvíme o pažích, doporučuji dlouhé rukávy. Ty jiskry bolí, když dopadají na zápěstí a předloktí.

Krok 2: Naplánujte pořadí a zapojení buněk

Dále jsem každou druhou skupinu 3 buněk vybarvil tmavší barvou, abych odlišil paralelní skupiny. Tmavé kruhy představují kladné konce článků a bílé kruhy představují záporné konce článků. Každá skupina bude mít 3 paralelně zapojené články (kladné konce k sobě a záporné k sobě).

Při rozhodování o pořadí článků jsem jednoduše začal na malém konci sáčku a první sadu 3 článků jsem nazval skupinou 1. Pak jsem nakreslil čáru spojující horní (kladnou) část těchto článků se zápornou částí skupiny článků, která se nachází vedle nich. Proto je polovina článků obráceně, aby mohly být kladné a záporné konce sousedních skupin zapojeny do série.

Poté jsem pokračoval a ujistil se, že každá následující skupina paralelních článků je spojena s další, kladný se záporným a záporný s kladným.

Je důležité sledovat zapojení při jejich kreslení. Na opačné straně papíru jsem obkreslil kruhy a vybarvil je opačně než na přední straně papíru. tak to bylo jako v reálném modelu s kladnými konci článků na jedné straně papíru a zápornými konci na druhé. Pokud byl klad a zápor dvou paralelních skupin spojen na jedné straně papíru, ujistil jsem se, že nejsou spojeny na druhé straně. Jinak by to vedlo ke zkratu. Tomu se opravdu chcete vyhnout. Zkratované články baterie se rychle zahřívají a mohou se vznítit nebo explodovat.

Konečné zapojení proběhlo takto:

1- připojen pouze sám k sobě

10 připojený pouze sám k sobě

Krok 3: Zkontrolujte, zda mají všechny články stejné napětí

Tento krok je velmi důležitý! Musíte se ujistit, že všechny články, které plánujete použít, mají stejné napětí. Mohou mít /- pár setin voltu, ale více než to a při paralelním spojení jimi poteče docela velký proud, který se je snaží vyrovnat.

Pokud máte zcela nové články přímo z výroby, měly by být všechny v podstatě identické. Všechny mé články měly hodnotu 3.63 V s výjimkou jednoho článku, který měl hodnotu 3.59V. To je pravděpodobně stále slušný článek, ale skutečnost, že se poněkud samovolně vybil, znamenala, že neodpovídá standardům jako ostatní, takže jsem ho nahradil jiným článkem, který byl stejný jako ostatní. Tento článek mohu v budoucnu použít i v jiných projektech, zejména těch s nižším výkonem. Nechci riskovat, že do většího balíčku s několika perfektními články vložím článek, který by mohl mít problém.

Krok 4: Začněte lepit a bodově svařovat články za tepla

Nyní jste připraveni začít sestavovat svůj balíček. V závislosti na velikosti a tvaru vašeho balíčku začnete buď svařováním, nebo lepením za tepla. První paralelní skupina v mém balíčku byla uspořádána do trojúhelníku, takže jsem začal lepením článků k sobě, pak jsem je bodově svařil.

Na každý článek jsem dal asi 6 nebo 8 bodů bodového svaru pro každou vrstvu niklového pásku. Niklová páska, kterou jsem použil, je široká 7 mm a má šířku 0 mm.Tloušťka 15 mm. Já jsem měl nejméně 5 kusů niklového pásku, které spojovaly každou skupinu v sérii, takže bylo hodně materiálu, kterým mohl protékat proud. Někteří lidé zapojují všechny články paralelně a pak použijí jen jeden niklový pásek pro sériové zapojení, ale to je špatný nápad. Výsledkem je, že veškerý proud se snaží protlačit jediným tenkým kouskem niklu. Pro sériové spoje je lepší dát mnoho niklových pásků naskládaných na sebe. Představte si to jako silnici. Jeden proužek niklu je jako jednoproudá silnice a 5 kusů niklu naskládaných na sebe je jako pětiproudá dálnice. Dálnice zvládne mnohem větší provoz, který se po ní pohybuje!

Svařovací ramena na mé bodové svářečce dosáhnou jen do hloubky 2-3 článků, takže najednou přilepím jen několik paralelních skupin, udělám sváry a pak přilepím další. Pokud máte svářečku s ručními sondami, můžete vlastně slepit celý balíček od začátku a pak jej svařit najednou.

Krok 5: Pokračujte ve svařování článků

Pokračujte v lepení a svařování článků, dokud nedosáhnete konečné skupiny. V mém případě jsem po přidání každé paralelní skupiny přiložil celý balíček na papírovou šablonu, abych si ověřil, že dodržuji potřebný tvar.

Pokud použijete čtvercový tvar, bude to mnohem snazší, protože buňky budou přirozeně zarovnané a vy nebudete muset neustále kontrolovat, zda váš balíček zůstane v plánovaném tvaru.

Když jsem dokončil všechny sváry, zjistil jsem, že se mi články do vaku sice vešly, ale bylo to opravdu těsné a musel jsem ještě přidat nějakou pěnu a smršťovací teplo, než to bude hotové. Abych to zohlednil, rozhodl jsem se, že svůj balíček jen mírně přeskládám. Odstranil jsem dva články ze skupiny 9, což byla nejširší část baterie poblíž zadní části baterie, a přesunul jsem je do absolutní zadní části paketu, kde mi zbylo více místa. Na jedné straně balíčku jsem je ještě mohl přivařit přímo k poslední skupině (skupina 10), ale na druhé straně jsem neměl přímý záběr, a tak jsem použil krátkou délku tlustého drátu připájeného k niklu, který už byl přivařen k článkům.

Krok 6: Příprava konektorů na nabíjení a vybíjení

Rád si připravuji konektory předtím, než je přidám k baterii. Tímto způsobem jsem snížil pravděpodobnost náhodného zkratování balení. Pro nabíjecí konektor jsem zvolil konektory RCA. Používám zásuvku na baterii a zástrčku na nabíječce.

Pro přípravu samice na baterii jsem vyvinul tento šikovný trik, kdy vlastně používám monofonní adaptéry na RCA, protože mi to dává samici RCA konektoru s velkou pájecí plochou a vytváří pevný a silný konektor.

Pro konektory nabíječky jsem použil silikonový vodič 16 awg a držel jsem vodič a konektor v zařízení pomocných rukou, které právě usnadňuje pájení. Začal jsem připájením kladného vodiče na konec mono adaptéru a pak jsem ho zakryl smršťovací fólií. Dále jsem připájel záporný vodič k dlouhému konci mono adaptéru a celý konektor jsem zakryl smršťovací fólií.

Omlouvám se, že jsem zapomněl vyfotit přidání vybíjecího konektoru, ale použil jsem jen konektory Anderson PowerPole nacvaknuté na konce vodičů 12 awg.

Krok 7: Připojení vodičů k BMS

Rád přidávám vodiče k BMS ještě před připojením BMS. Na desku je třeba připájet 3 vodiče: C- (záporný vodič nabíjení), P- (záporný vodič akumulátoru, i.e. záporný vodič, který vystupuje z akumulátoru a připojuje se k řídicí jednotce) a B- (záporný vodič akumulátoru, tj.e. záporný konec první paralelní skupiny článků).

Všechny tyto tři vodiče jsem připájel k desce poté, co jsem se ujistil, že jsem vodiče dostatečně dlouhé. Pro připojení B- a P- jsem použil silikonový vodič 14 awg.

Nakonec jsem celou BMS omotal polyimidovou vysokoteplotní nevodivou páskou a pak ji za tepla přilepil k packu tenkým kouskem pěny zespodu. Pěna poskytuje malou ochranu proti nárazům a páska a pěna společně zajišťují, že nedojde ke zkratu mezi spodní částí desky a články, pokud by se někdy smršťovací páska na článcích přetrhla.

Krok 8: Přidání konektorů BMS

Dále jsem připájel všechny dráty malých článků (celkem 10) pro BMS. Každý z nich je označen čísly 1 až 10, abyste věděli, kam který z nich připájet. Všimněte si, že jsem je připájel na niklovou desku mezi články, a ne přímo nad článkem. To pomohlo udržet co nejvíce tepla mimo články. nechcete zahřívat samotné články, pokud se tomu můžete vyhnout.

Všude tam, kde jsem měl dráty vedené přes články, zejména na koncích článků s odkrytým niklovým páskem, jsem pro jistotu použil nevodivou pásku, abych vytvořil bariéru.

Po dokončení propojení článků jsem přidal hlavní nabíjecí a vybíjecí vodiče. P- ze systému BMS jde do vybíjecího konektoru pro balení, zatímco B- se připojí k zápornému konci první skupiny článků. Silný červený vodič je připájen ke kladnému konci skupiny 10. článků a vystupuje z akumulátoru spolu s vodičem P- do vybíjecího konektoru.

Opět jsem se snažil provádět veškeré pájení mezi články na niklovém pásku, abych se vyhnul zahřívání samotných článků.

dojezd, baterie, elektrokola, daleko

Náhradní baterie od originálních výrobců

Baterie pro elektrokola Bosch

V každém novém elektrokole Bosch se používají pouze baterie vyrobené firmou Bosch. tak tomu bylo vždy, a proto je poradenství ohledně vyměnitelnosti o něco jednodušší než v případě značek Shimano a Brose, které se svými systémy středového pohonu umožňují použití baterií jiných výrobců.

Společnost Bosch v průběhu let vyrobila čtyři základní provedení (dobrý online přehled zde):

  • Baterie pro montáž do stojanu: PowerPack ve verzích 300, 400 a 500 Wh, které jsou vzájemně zaměnitelné.
  • Baterie na spodní trubce: PowerPack ve verzích 300, 400 a 500 Wh, jejichž současné verze jsou vzájemně zaměnitelné.
  • Baterie integrované do rámu: PowerTubes ve verzích 400, 500 a 625Wh, přičemž jednotky 400 a 500 jsou vzájemně zaměnitelné. Baterie 625Wh lze dodatečně namontovat, ale potřebuje kompatibilní rám s dostatečně velkým prostorem pro její umístění (jednotky 400 a 500 mají stejné fyzické rozměry, ale 625 je větší). V systému duálních baterií se používají jednotky 500 a 625 Wh, což dává kapacitu až 1250 Wh.
  • Rámové integrované baterie „Smart“ Option: Jedná se o novou volitelnou baterii 750Wh pro rok 2022, která bude kompatibilní pouze s elektrokoly 2022 vybavenými systémem Bosch „Smart“ a nebude kompatibilní s jinými elektrokoly Bosch, které jsou „non-Smart“. Stejně tak ostatní typy baterií PowerTube (verze 400, 500 a 625Wh) nebudou kompatibilní s elektrokoly vybavenými systémem Bosch „Smart“.

K dispozici jsou některé baterie třetích stran kompatibilní se systémy Bosch, jak je podrobně popsáno v následující části.

Existují dodavatelé baterií, které pasují do starších modelů, v některých případech až do roku 2011, kdy e-kola Bosch poprvé vstoupila na trh, například The Holland Bike Shop v Evropě prodává některé baterie kompatibilní s mnohem staršími modely poháněnými motory Bosch.

Baterie pro elektrokola Shimano

Shimano vyrábí baterie své vlastní značky pro použití ve svých systémech, ale můžete se setkat i s novými elektrokoly poháněnými motorovými systémy Shimano s bateriemi vyráběnými jejich licencovanými partnery Darfon a SMP. Tyto baterie třetích stran nejsou zaměnitelné s bateriemi Shimano.

dojezd, baterie, elektrokola, daleko

Současná nabídka společnosti Shimano zahrnuje baterie pro montáž na nosič, na spodní trubku a do rámu od 418Wh do 630Wh. Stručný přehled s podrobnými odkazy na jednotlivé nabízené baterie si můžete prohlédnout zde.

Je důležité si uvědomit, že každý model baterie má omezený počet specifických držáků, se kterými bude fungovat, takže je důležité vyměnit starou baterii za baterii, která je kompatibilní s držákem na vašem elektrokole. Podrobné informace o kompatibilitě si můžete prohlédnout zde a zde.

Shimano uvádí, že „nejstarší současná baterie, kterou máme, je BT-E6000 a odpovídající držák baterie BM-E6000“. Jsou kompatibilní se všemi pěti našimi současnými pohonnými jednotkami (DU-EP8/E8000/E7000/E6100/E5000), ale ne se staršími systémy. Pro informaci, DU-E8000 je v tomto seznamu nejstarší. byla uvedena na trh v roce 2016.‘

Baterie Brose pro elektrokola

Jediná baterie uvedená na vlastních webových stránkách společnosti Brose je 630Wh baterie integrovaná do rámu.

Systémy Brose jsou však hojně využívány i jinými výrobci, kteří rovněž specifikují baterie vlastní značky nebo baterie jiných výrobců. Patří mezi ně například všeobecně uznávaný výrobce baterií BMZ a známé značky jako Scott a BULLS.

Například řada Specialized „full power“ používá středové pohony Brose a řadu baterií vlastní značky integrovaných do rámu. Ačkoli informací o zaměnitelnosti je málo, na stránce Specialized FAQ, v odpovědi na otázku „Mohu zvýšit dojezd použitím 604Wh baterie z aftermarketu v jakémkoli modelu Turbo Vado/Como?‘ říká ano, všechny baterie Vado jsou vzájemně kompatibilní, pokud používáte nejnovější firmware (implicitně jsou kompatibilní i baterie Como a Turbo s plným výkonem).

Zdá se, že výše uvedené informace se týkají pouze kompatibility současných modelů Specialized, dostupnost baterií pro starší modely se zdá být poněkud složitější a na internetu se o této otázce vedou rozsáhlé diskuse.

Skutečnost, že nejnovější baterie pro elektrokola Specialized obsahují čip Bluetooth pro komunikaci s nejnovější aplikací Mission Control, jistě naznačuje, že zpětná kompatibilita i dostupnost baterií třetích stran bude velmi omezená. Současné baterie pro elektrokola, které jsou k dispozici u společnosti Specialized, najdete zde.

Baterie pro elektrokola Yamaha

Yamaha nabízí integrované, na nosič a na rám montované varianty s kapacitou od 400Wh do 600Wh, ale informace o zpětné kompatibilitě se hledají poměrně obtížně. Jejich systémy se objevují na modelech Haibike a v USA také na modelech vlastní značky.

Giant používá motorové systémy Yamaha, ale zřejmě má vlastní značku baterií. řadu EnergyPak. Standardní baterie EnergyPak se dodává ve variantách pro montáž na nosič a do rámu, zatímco varianta Smart Compact umožňuje rychlejší nabíjení.

Nakonec je zde baterie Giant EnergyPak Plus pro použití s modelem Smart Compact. baterie typu Range Extender, která se nasadí na rám a účinně zvyšuje kapacitu hlavní baterie Plus.

Na servisní stránce společnosti Giant je uvedeno, že existují EnergyPaky s kapacitou 300, 360, 400, 500 a 625Wh, a také je zde uvedeno, že „Giant EnergyPaky jsou vzájemně zaměnitelné“.

Baterie vlastní značky výrobců elektrokol

V oblasti cenově dostupnějších elektrokol existují stovky výrobců, takže je nad rámec tohoto průvodce zabývat se možnostmi každého z nich; raději se podíváme na několik lídrů trhu.

Baterie pro elektrokola Rad Power Bikes

Společnost Rad Power Bikes začala poprvé vyrábět elektrokola pro severoamerický trh v roce 2015 a nyní tvrdí, že je lídrem na americkém trhu. Na svých webových stránkách uvádí několik náhradních baterií a jejich současná řada kol používá jednu ze dvou konstrukcí baterií.

K dispozici je externí Battery Pack (s možností volby menšího akumulátoru specifického pro RadMission), který je kompatibilní se všemi modely ebiků z roku 2018 a novějšími s výjimkou modelů RadRover 6 Plus a RadCity 5 Plus, které používají polointegrovaný Battery Pack.

Rad Power Bikes nabízí starší baterie pro kola starší než „mezní hodnota“ z roku 2018, a přestože některé z těchto baterií nejsou v současné době skladem, Rad uvádí, že má v plánu je doplnit.

Baterie jsou shodné v jejich hlavních prodejních oblastech v Kanadě, USA a Evropě.

Webové stránky Rad Power mají skvělý filtrační systém, takže můžete sledovat kompatibilitu toho, jaké baterie jsou na skladě, se všemi současnými i předchozími modely, a to až k původnímu modelu RadRover z roku 2015. Tuto službu by měly poskytovat webové stránky všech výrobců elektrokol!

Baterie pro elektrokola Pedego

Dlouholetý americký výrobce s přehlednou sadou specifikací baterií pro současné modely zde. Zdá se však, že zde nejsou žádné informace o starších bateriích nebo zpětné kompatibilitě.

Zajímavé je, že společnost Pedego nedávno představila servisovatelnou baterii (na obrázku výše), která je určena pro snadnou údržbu v místní prodejně Pedego. Je vybaven zadním světlem, brzdovým světlem a blinkry.

Baterie pro zastaralé motorové systémy

Existuje řada starších motorových a bateriových systémů, které se v dnešní době buď nepoužívají, nebo se používají jen málo, ale stále existují dodavatelé, kteří by vám mohli pomoci, a pokud jste v této situaci, trocha internetového průzkumu by mohla něco objevit. Podívejme se na několik příkladů.

Baterie pro elektrokola BionX

Společnost BionX působila v letech 1998 až 2018 a kdysi byla jedním z předních výrobců systémů pro elektrokola v Severní Americe, její systémy používaly například značky Trek a Kalkhoff.

dojezd, baterie, elektrokola, daleko

Stále jsou tu a tam k dispozici omezené zásoby náhradních dílů, včetně baterií, například na této webové stránce Ohm.

Baterie Heinzmann pro elektrokola

Německá společnost Heinzmann měla skvělou pověst kvality a vyráběla dnes již zastaralý systém Classic a novější systém Direct Power. V různých dobách byly obě baterie k dispozici jako stavebnice nebo se montovaly na hotová elektrokola.

Ve Velké Británii jsou Electric Vehicle Solutions hlavním prodejcem kompletních sad Direct Power a náhradních dílů pro systém Classic.

Jak je to s neodnímatelnými bateriemi integrovanými do rámu??

Relativně malý počet baterií pro elektrokola je zabudován do rámu a není určen k tomu, aby je jezdec vyjmul. musí se nabíjet na kole. I když je tento systém pro někoho možná nepohodlný, jeho výhodou je elegantnější a jednodušší design a udržuje články baterie dobře chráněné.

Systém Ebikemotion X35 je jedním z příkladů nejběžnějších lehkých systémů s baterií v rámu.

Pokud jde o výměnu těchto baterií, naše oficiální rada zní, že tuto práci by měl provádět pouze prodejce nebo odborné prodejny.

Udělej si sám v této oblasti může být ve spěchu složité. Zkoumání možností servisu pro výměnu baterií v integrovaném systému je něco, co je třeba zvážit před nákupem kola.

Náhradní baterie pro elektrokola od jiných výrobců

U některých starších baterií. nebo dokonce i u některých současných baterií. mohou existovat jiní výrobci než takzvaní OEM (výrobci originálního vybavení), kteří vyrobili původní baterie. Tyto společnosti třetích stran nejsou uznávány výrobci originálních elektrokol, takže pokud je to možné, je vždy lepší se pro originální baterii vrátit k prodejci nebo přímo k výrobci.

Pokud však nejsou k dispozici originální baterie, mohou být řešením baterie jiných výrobců.

Roste počet společností, které poskytují baterie třetích stran, a zde se podíváme na několik větších operací.

Vezměte prosím na vědomí, že u elektrokol, která jsou ještě v záruční době, výměna baterie za baterii od jiného výrobce s největší pravděpodobností povede ke ztrátě záruky.

Společnost FTH Power má v oblasti elektroniky značné zkušenosti a disponuje diagnostickými a montážními kapacitami. Vypadá to, že mají dobré zásoby populárních dálněvýchodních značek baterií, jako je Reention (používá ji například Juiced a Surface 604) a Hailong. Mají také tento praktický vyhledávač baterií/modelů, který vám pomůže zjistit, zda mají baterie pro váš konkrétní model elektrokola.

Zdá se, že poskytování baterií třetí stranou (a služby repase) jsou větším byznysem v kontinentální severní Evropě než v USA.S. Dává to smysl, protože tam jsou elektrokola na trhu mnohem déle a jejich průměrná hodnota je vyšší. Potřeba udržet starší kola v provozu je větší. Například společnost Heskon je hlavním dodavatelem náhradních baterií prodejcům a Fiets Accu Revisie je část společnosti Heskon, která prodává přímo zákazníkům.

Síť Electric Transport Shop ve Velké Británii nabízí diagnostiku baterií (v případě potřeby je možné ji nahradit náhradní baterií nebo repasí). ETS uvádí, že má také zásoby čipů Battery Management System, které lze použít na některých sadách, obvykle na starších elektrokolech.

ETS také říká: „V současné době existuje tolik tvarů baterií pro elektrokola, že nemůžeme zaručit, že máme k dispozici sady článků, které se hodí pro všechny, a obvykle je levnější koupit tovární náhradu než ručně vyrobit náhradní sadu ve Spojeném království, takže obvykle doporučujeme zakoupit baterii od původního dodavatele, pokud diagnostika prokáže, že je to to, co je potřeba. Pokud jejich dodavatel již není k dispozici pro dodávku náhradního akumulátoru, pomůžeme lidem najít vhodnou náhradu nebo v krajním případě nabídneme zapojení alternativního akumulátoru, který může být na kole umístěn na jiném místě.‘

Co mám dělat se svou starou baterií pro elektrokolo??

Pokud je to možné, ideálním řešením je odnést jej zpět prodejci, u kterého jste jej zakoupili, a ten jej odešle k recyklaci.

V USA je průmysl uprostřed zavádění vlastního recyklačního systému. Akci zorganizovala organizace People for Bikes a bude přímo koordinována pod záštitou Call2Recycle. Bude existovat síť míst pro odevzdávání baterií ze zhruba 3 000 nezávislých obchodů s jízdními koly v zemi. Výrobci a prodejci se mohou přihlásit zde.

Baterie budou odeslány „zpracovatelským partnerům“, z nichž čtyři jsou domácí a dva zahraniční. jeden v Jižní Koreji a jeden v Belgii.

Značky konsorcia financují recyklační služby, které budou pro jezdce zdarma; spotřebitelé samozřejmě budou muset za náhradní baterie platit. V létě se také plánuje možnost recyklace přímo od spotřebitelů poštou. o jejím vývoji vás bude EBR informovat.

V kontinentální Evropě již existují takovéto připravené recyklační sítě a ve Spojeném království se takováto síť teprve vytváří.

Tento průvodce náhradními bateriemi pro elektrická kola snad pokryl základy toho, co je pro vás k dispozici. To je však jistě jen špička ledovce. Pokud existuje něco dalšího, co zde nebylo popsáno, dejte nám vědět v Комментарии и мнения владельцев níže a my tohoto průvodce aktualizujeme o informace, které naši čtenáři hledají!

Vysvětlení technických aspektů: Volty, ampéry a watty

Když budete nakupovat baterie na vlastní pěst nebo se poradíte s odborníkem, objeví se několik klíčových pojmů.

Je důležité vědět, že všechny tyto pojmy používané k popisu baterie jsou zásadní, protože určují, zda je kompatibilní s vaším elektrokolem.

Nemůžu prostě přidat větší baterii?

Velikost baterie a výše uvedené specifikace korelují s množstvím energie, kterou může dodávat, a s dojezdem, který můžete získat. Neměli byste tedy prostě přidat větší baterii?? Pokud je málo dobré, hodně je lepší. Správně?

Ne tak docela. Možná budete moci akumulátor v malé míře vylepšit. Komponenty kola a baterie však k sobě patří.

Zatímco váš motor je vždy závislý na ampérech a napětí, elektronické součástky zvládnou jen tolik a příliš velká velikost způsobí vážné poškození.

Není to tak jednoduché jako koupit levnější kolo a zkombinovat ho s výkonnější baterií. Pokud chcete větší dojezd, vyšší výkon nebo vyšší maximální rychlost, jednoduše v první řadě investujte do lepšího kola.

Jak je to s dobíjením? Jakákoli rada?

Nabíjení eBike není stejné jako nabíjení baterie čtyřkolky nebo automobilu. Hlavně proto, že je nechcete nabíjet na 100 %, to zní divně, ale vysvětlení proč je celkem jednoduché.

Hlavní slabinou lithiové baterie je, že se životnost každého nabití postupně zkracuje s každým dalším nabitím. Když je nabijete na 100 %, systém se vypne.

Pokud jej budete i nadále nechávat na nabíječce, jako když jej necháte přes noc, bude toto nabití přirozeně nižší. Když se tak stane, nabíječka se znovu zapne a baterie se vypne.

V průběhu několika hodin může tato kumulace vybíjení a dobíjení poškodit životnost baterie. Nejlepší způsob, jak tomu předejít, je jednoduše nabíjet baterii na hodnotu těsně pod 100 % a nabíjet ji nahoru jen v případě potřeby.

Konečně. Jak nejlépe využít baterii eBike?

Víme. Začíná být těžké utajit před manželkou výdaje na lov. Ale mezi střelnými zbraněmi, dálkoměry a balíčky je toho docela dost, na čem musíte natahovat pravdu.

Baterie pro eBike budou bohužel něčím, co budete muset čas od času propašovat dovnitř. Nedělejte si starosti. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vytěžit z každé baterie maximum.

Tip č. 1: Udržujte ji nabitou při skladování

Řekli jsme, že baterii nabíjejte jen tehdy, když to potřebujete. Baterii však nechcete skladovat nabitou na méně než 40 %.

Během mimosezónního období ji čas od času zkontrolujte, zda neklesá níže, protože pokud ji necháte delší dobu zcela vybitou, může dojít k jejímu poškození.

Tip č. 2: Čas od času zajděte do extrému

Za chvíli si budeme odporovat, když vám řekneme, že je dobré nechat baterii úplně vybít a každých 30-40 nabití ji nabít na 100 %. Pomůže vám to sledovat stav baterie tím, že se ujistíte, že vše funguje správně, a zároveň získáte výhodu, že baterii využijete celou.

Tip č. 3: Uchovávejte je mimo dosah vody

Vyhýbat se hlubokým kalužím je u eBike nutností, protože je jednoduše odolný vůči povětrnostním vlivům, nikoliv vodotěsný. Ponořením baterie do vody se navíc dovnitř dostane voda, která může ohrozit její stav.

Tip č. 4: Vyhněte se extrémním teplotám

Chtěli byste baterie chránit před přílišným teplem nebo chladem. Chladné počasí vybíjí baterie rychleji a rychlé vybíjení je nepřítelem lithiových baterií.

Stejně špatně, ne-li hůře, může působit i teplo, protože jeho nadměrné množství může vést k přehřátí baterií, což má za následek nadměrné opotřebení systému nebo jeho katastrofální selhání.

Tip č. 5: Odhoďte ji do kabiny

Nenechávejte baterii na kole eBike, když ho ukládáte do ložnice nákladního automobilu. Všechny tyto vibrace mohou způsobit spoušť. Věnujte několik vteřin vyjmutí a uložení v kabině nákladního vozidla, protože vibrace jsou minimální.

Nakonec, baterie pro elektrokola jsou baterie. Ačkoli existují některé zvláštnosti a věci, které byste měli znát, nejste v této oblasti neznámí. baterie dnes napájí vaše GPS, optické přístroje a dokonce i vaše oblečení.

Zajistit, abyste z nich vytěžili co nejvíce, je tak jednoduché, jako se k nim chovat s respektem jako k jakýmkoli jiným.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru