Nabíjení akumulátoru elektrické koloběžky. Jak správně skladovat baterie a akumulátory?

Jak nabíjet elektrickou koloběžku? Většina to dělá špatně!

Správné nabíjení elektrické koloběžky je nesmírně důležité pro správné fungování baterie. Bez odborných znalostí o tom, jak nabíjet elektrický skútr, můžete vystavit baterii riziku poškození. V tomto článku vysvětlíme, jak často nabíjet elektrickou koloběžku, čeho se při nabíjení vyvarovat a jak prodloužit životnost baterie.

Správné nabíjení elektrické koloběžky je nesmírně důležité pro správnou funkci baterie. Bez odborných znalostí o tom, jak nabíjet elektrický skútr, byste mohli vystavit baterii riziku poškození. V tomto článku vám vysvětlíme, jak nabíjet vaši elektrokoloběžku elektrický koloběžka často, čeho se vyvarovat při nabíjení a jak prodloužit životnost baterie.

Pokud vám původní vestavěná baterie koloběžky neumožňuje ujet tolik kilometrů jako dříve, můžete ji vyměnit za baterii platformy City Lion a postupovat podle níže uvedených doporučení, aby vydržela co nejdéle.

Potřebujete lepší dojezd koloběžky?

Nainstalujte baterii od polského výrobce City Lion

a zapomeňte na problémy s dojezdem koloběžky ještě dnes!

Výběr nabíječky pro elektrickou koloběžku

Kvalitní nabíječka je pro bezpečné nabíjení skútru nezbytná.

elektrická, koloběžka, baterie, nabíjení

Pokud přemýšlíte, jakou nabíječku pro skútr vybrat, nezapomeňte při výběru věnovat pozornost několika důležitým aspektům:

  • Kompatibilita s vaším vozidlem – nepoužívejte nabíječku, která je z hlediska proudu [A] výkonnější, než doporučuje výrobce. Riskujete ztrátu původní kapacity baterie tím, že teplota článků během nabíjení bude příliš vysoká. V krajním případě může dojít k přepálení kabelů (příliš malým průřezem), což může vést k požáru vozidla.
  • Napětí baterie – při koupi nové nabíječky pro váš skútr se ujistěte, že má stejné parametry jako ta původní, a to i z hlediska napětí [V].
  • Typ zástrčky – před nákupem nové nabíječky zkontrolujte, zda její vstup vyhovuje vašemu modelu skútru.
  • Dostatečné bezpečnostní prvky – vyhněte se nejlevnějším nabíječkám, při zkratu poškodíte baterii/nabíjecí port nebo způsobíte požár.

Vyplatí se používat rychlonabíječku pro e-koloběžky??

Doporučujeme vědomě používat rychlonabíječky (vyšší proud, než doporučuje výrobce).

To je možné, pokud známe konstrukci baterie, její uspořádání – doporučený nabíjecí proud ověříme s katalogovými poznámkami použitých článků.

Důležité je také, aby byly použity vodiče pro nabíjení samotný konektor měl správný průřez.

Jak se nabíjí elektrická koloběžka?

Nabíječku a vhodné místo už máte – co dál?? Základní kroky při nabíjení e-skútrů pomocí většiny nabíječek zahrnují:

  • Najděte nabíjecí port. Mnoho uživatelů si klade otázku, kde na elektrické koloběžce najít nabíjecí port. To záleží na modelu:
  • Elektrická koloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter M365 má nabíjecí port na levé straně plošiny blíže k přednímu kolu.
  • Ninebot Kickscooter Max G30 jej má naopak na pravé straně v blízkosti zadního kola. Tento model má také vestavěnou nabíječku (port umístěný pod klapkou).
  • Někdy může být nabíjecí zásuvka umístěna i na rámu koloběžky, jako v případě koloběžky Kugoo S1 / S1 Pro – v krytu, který zakrývá ovladač.
  • Abyste minimalizovali riziko náhlého přepětí, zapojte nejprve napájecí kabel do zásuvky a teprve poté zapojte nabíječku do nabíjecího portu koloběžky.
  • Poté se rozsvítí červená kontrolka, která signalizuje, že baterie je nabíjení. Jakmile je baterie nabitá, kontrolka LED se rozsvítí zeleně.

Jak dlouho trvá plné nabití elektrického skútru??

Jednoduše řečeno, záleží na modelu baterie koloběžky. Jak bylo uvedeno, některé baterie potřebují k plnému nabití pouze 2 až 4 hodiny. Ostatní baterie skútrů potřebují k plnému nabití 12 hodin.

Je zajímavé podívat se na několik příkladů některých populárních elektrických koloběžek; obzvláště poučné je zjistit, jak dlouho se baterie koloběžek nabíjejí.

Abychom si udělali celkový obrázek, probereme si několik typů široce používaných baterií.

Lithium-iontové baterie

Lithium-iontové baterie se obvykle nabíjejí rychleji; můžete je vlastně nabíjet, kdykoli se vám zachce. A můžete dosáhnout, aniž byste poškodili životnost baterie.

Lithium-iontové baterie jsou standardním typem baterií, které najdete ve většině elektrických koloběžek. Jsou obecně lehké a patří k bateriím, které můžete plně nabít během pouhých 2 až 4 hodin.

Olověné baterie

Olověné akumulátory patří mezi nejstarší koloběžka baterie. Tyto baterie mohou produkovat poměrně vysoký proud. Nevýhodou je, že se obvykle nabíjejí pomalu a někdy potřebují k plnému nabití 12 hodin.

NiCad baterie

Před zahájením nabíjení se ujistěte, že jsou baterie NiCad zcela vybité. Proč se baterie plně nabíjí déle.

Průměrná doba nabíjení vybraných elektrokoloběžek

  • Elektrický skútr Reverb: Baterie se plně nabije za 1 až 2 hodiny
  • Segway Ninebot KickScooter ES4 (dvě baterie): Tato baterie potřebuje k dosažení plného nabití 7 hodin
  • Mi Electric Scooter (Elektrická koloběžka Mi): Mi se nabije za 5 hodin
  • Razor E90: K úplnému nabití potřebuje 12 hodin

Všimněte si, že u většiny těchto elektrických koloběžek můžete baterie vyjmout a nabíjet je samostatně. Baterii koloběžky tak můžete pohodlně nabíjet doma nebo v kanceláři.

Některé modely baterií však nejsou odnímatelné. Nicméně většinu koloběžek můžete nosit s sebou, ať už jdete kamkoli. Tímto způsobem je docela pohodlné nabíjet oblíbené koloběžky bez ohledu na vaši polohu.

Jak dlouho bude vaše elektrokoloběžka jezdit na plně nabitou baterii?

Je nezbytné vědět, že typická baterie elektrické koloběžky vydrží 1 až 3 roky; to znamená 500 až 1 000 nabíjecích cyklů. Bez ohledu na to může být náročné přesně zjistit, kolik let můžete tyto baterie používat. Proč, o životnosti baterií rozhoduje mnoho faktorů.

Zvažte: Kolikrát denně nabíjíte baterii skútru?? Také jak často používáte elektronickou koloběžku? Jak často v určitý den odpojujete nabíječku baterií e koloběžky ze zásuvky?? Také jak se na e koloběžce jezdí?

Důležité je získat odpovědi – životnost baterie na tom skutečně závisí.

Postup krok za krokem, jak správně nabíjet baterii elektrokoloběžky

Většina příruček k elektronickým skútrům se obecně snaží vysvětlit, jak správně nabíjet stroj. Přesto se setkáte s některými neúplnými vysvětleními; v některých případech návod vynechává některé zásadní kroky nebo se zabývá pouze základními informacemi.

Je nezbytné znát správný způsob nabíjení elektrokoloběžky; koneckonců, máte svou elektrokoloběžku rádi a chcete ji mít dlouho po ruce, že??

Zde je několik praktických tipů na správný postup krok za krokem, jak nabíjet elektroskútr elektrický koloběžka.

Ano, nejprve před připojením nabíječky nechte koloběžku vychladnout. Většina příruček tento krok ve svém vysvětlení vynechává. Je však nezbytné nechat koloběžku vychladnout – tím se prodlouží životnost baterie.

Mějte na paměti, že baterie a teplo nikdy nepůsobí společně. Pokud jste na koloběžce jezdili, zejména v teplém počasí, vždy nechte baterii minimálně 5 minut vychladnout; to udělejte před připojením nabíječky k síti.

Pokud to neuděláte, riskujete poškození baterie a zkrácení její životnosti.

Ujistěte se, že koloběžka a její nabíječka nejsou mokré. Mějte na paměti následující: I když je většina koloběžek navržena s určitými voděodolnými prvky, jen málo z nich je skutečně vodotěsných.

Pokud jste tedy právě jezdili v mokrých podmínkách (například na sněhu, v kalužích, na ledu, v blátě nebo v dešti), může se stát, že na koloběžku omylem dopadla nějaká voda; ano, nějaká voda mohla dopadnout i na pouzdro baterie.

S ohledem na tuto skutečnost nechte koloběžku vyschnout. Dejte jí přibližně 30 minut a voda obvykle vyschne a odpaří se. Pokud vysušíte koloběžka sami nepoužívejte fén; voda by se mohla dostat hlouběji do skútru. Místo toho použijte vysavač na suché a mokré vysávání.

Vždy používejte originální nabíječku. Nikdy nepoužívejte nabíječku jiné značky, i když je porouchaná. I když se jedná o stejnou značku, nikdy se nepokoušejte použít nabíječku jiné koloběžky.

Místo toho je lepší opravit si nabíječku nebo si koupit novou. Pokud musíte použít jakoukoli jinou, překontrolujte, zda je napětí stejné. Pokud tak neučiníte, dojde k poškození baterie.

Baterii vždy nabíjejte v suché místnosti; provádějte to při pokojové teplotě. Nikdy ji nenabíjejte při extrémních teplotách. Ano, nikdy nenabíjejte při teplotách vyšších než 45 st. C NEBO chladnější než 0 °C.

Koloběžku samozřejmě nikdy nenabíjejte ani na slunci. To může trvale poškodit akumulátoru nebo její části; v horším případě by baterie mohla explodovat a ublížit ostatním.

Pokud koloběžka ukazuje stav nabití baterie i ve vypnutém stavu (nebo při nabíjení), měli byste ji prostě vypnout. Tím zabráníte současnému nabíjení; zabráníte tím také vybíjení baterie a způsobit trvalé poškození. Pokud však nemáte možnost zjistit stav nabití, můžete nechat skútr během nabíjení zapnutý.

Obecně platí, že je to praktické: Před připojením nabíječky ke skútru ji vždy zapojte do zásuvky. Bez ohledu na to se podívejte do příručky – zda je v ní uvedeno, že máte nabíječku nejprve zapojit do koloběžky? Postupujte podle pokynů v návodu.

Pokud tomu tak není, doporučujeme před připojením ke koloběžce připojit nabíječku ke zdroji napájení- zabráníte tím poruchám a zkratům. V případě zkratu dojde k poškození pouze nabíječky – skútr bude v bezpečí.

Pokud funguje dobře, bude svítit zelená kontrolka; jakmile ji připojíte, rozsvítí se. Pokud nesvítí (zelená kontrolka), nabíječka nemusí fungovat podle očekávání. Není tedy moudré ji používat; nabíječku prostě opravte nebo si kupte novou.

Je vaše koloběžka navržena s krytkou nabíjecího portu? Chcete-li zapojit nabíjení hlavu přímo do portu, jednoduše ji vyjměte – koloběžka by se měla začít nabíjet. Všimněte si, že zelená kontrolka na nabíječce (při zapojení do zásuvky, nikoli do koloběžky) znamená, že je funkční. Červená kontrolka (při nabíjení) signalizuje probíhající nabíjení; zelená kontrolka (při zapojení do koloběžky) signalizuje nedokončené nabíjení.

Jistě víte, že nabíjení e-koloběžky není nikdy snadné koloběžka plně. Často je pravděpodobné, že budete muset kolo používat, než se plně nabije. Přesto je vhodné snažit se baterii co nejpravidelněji nabíjet na 100 %.

Měli byste však přesně vědět, kdy skútr nabíjet. Můžete nahlédnout do návodu k obsluze, projít si internet nebo se podívat do jiných užitečných příruček s informacemi o nabíjení koloběžky. Tyto zdroje by vám mohly pomoci zjistit, kdy je nejlepší nabíjet vaši elektronickou koloběžku. V krajním případě můžete použít kalkulačku doby nabíjení elektrokoloběžky, abyste měli představu.

Reálně se může stát, že koloběžku nenabijete vždy do plna. No a částečné nabití lithium-iontové baterie nemusí mít žádné reálné následky. Proč tedy trváme na plném nabití baterie elektrokoloběžky??

Jak zajistit, aby baterie vaší elektrokoloběžky vydržela co nejdéle

Zajímavé je, že baterie je ve skutečnosti nejdražší součástkou elektrického koloběžka. Celková cena tedy závisí na velikosti baterie a výkonu.

Dobře baterie Model je také faktor. Záleží také na výrobci.

Průměrná cena baterie pro elektrokoloběžky tedy začíná na 160 až 350 tis.

Vezměme v úvahu následující populární elektrokoloběžky baterie ceny:

  • Externí baterie Segway Ninebot pro elektrické koloběžky model ES1/ES2/ES4 – 220 ks
  • Elektrická koloběžka Razor E100/125/150 (2 balení) baterie – 30
  • Baterie pro elektrickou koloběžku GoTRAX – 74
  • Dolly 36V lithium-iontová baterie – 249

) Používejte originální nabíječku

Může se stát, že se nabíječka zkazí nebo ztratí.

Nejlepší způsob, jak se ujistit, že používáte správnou nabíječku, je kontaktovat výrobce a požádat o jinou.

Pokud ji z nějakého důvodu nemůžete najít u výrobce, pak se musíte ujistit, že nabíječka, kterou si pořizujete, je podobná té originální.

Skvělý způsob, jak na to jít, je podívat se na konektor a druh výstupu (stejnosměrný nebo střídavý).

Některé z konektorů, které jsou dnes na trhu k dispozici, jsou GX16-3P, XT60, USB, XLR a koaxiální DC.

Důležité je upozornit na to, že pokud máte špatný nabíjecí výstup nebo konektor, nabíječka nebude fungovat.

Stejně tak, pokud použijete špatnou nabíječku, může být doba nabíjení pomalejší.

) Při nabíjení e-koloběžku vypněte

Elektrická koloběžka se ve vypnutém stavu nabíjí rychleji, než když je zapnutá.

I když můžete být v pokušení nechat ji během nabíjení zapnutou, abyste mohli poslouchat hudbu, nebo dokonce průběžně kontrolovat procenta energie, která se sčítají, je lepší, když kontrolky nabíječky neustále kontrolujete.

U většiny nabíječek se kontrolky rozsvítí zeleně, když je e-koloběžka nabitá, a červeně, když ještě nabitá není.

Snažte se co nejvíce nabíjet e-koloběžku, když je vypnutá.

elektrický, skútr, baterie, nabíjení

) Elektrokoloběžku řádně nabijte

Věděli jste, že existuje správný způsob nabíjení e-koloběžky?? Pokud budete do puntíku dodržovat osvědčené postupy, s překvapením zjistíte, že se celková doba nabíjení výrazně zkrátí.

  • Začněte tím, že nabíječku nejprve zapojíte do zásuvky. Je třeba zajistit, aby se zásuvka nacházela na místě s dostatečným prouděním vzduchu. Tímto způsobem jsou nabíjecí kondenzátory bezpečnější.
  • Zapojte nabíjecí kondenzátor do nabíjecích portů elektrické koloběžky. V závislosti na typu konektoru musíte být v tomto bodě velmi opatrní. Špatné zapojení může vést k usmažení konektoru.
  • Nejlepší by bylo, kdybyste nabíječku odpojili od sítě poté, co procento nabití baterie dosáhne 80 % (nebo 100 %, pokud dlouho dojíždíte). Pro zvýšení životnosti baterie je vhodné nabíjení v rozmezí 35 až 80 %.
  • Nabíjení nejlépe přerušíte tak, že nabíječku nejprve odpojíte od koloběžky a poté od elektrické sítě.

Když budete e-koloběžku nabíjet správně, bude se nabíjet rychleji v tom smyslu, že optimální nabíjení jsou splněny podmínky.

) Vyčistěte nabíjecí port

Pokud jste to nevěděli, můžete mít správně fungující nabíječku, skvělou baterii, ale přesto se vám e-koloběžka nabíjí pomalu.

Vlákna, prach a bláto jsou tři hlavní druhy nečistot, které mohou způsobit pomalejší nabíjení, a to zejména tehdy, když koloběžka nemá krytku nabíjecího portu nebo když je rozbitá.

Abyste mohli nečistoty řádně vyčistit, musíte se ujistit, že je nabíjecí port zcela suchý.

Poté se opravdu hodí kousek párátka, kterým jemně odstraníte nečistoty z nabíjecího(ch) portu(ů).

Riziko používání neoriginálních nabíječek

Používání neoriginálních nabíječek k nabíjení elektrického skútru může vyvolat vážné obavy, které ohrožují vaši bezpečnost a výkon skútru se sedadlem. Podívejme se na různá rizika s tím spojená:

elektrický, skútr, baterie, nabíjení

Elektrické Rizika poškození akumulátoru elektrokoloběžky:

Baterie ve vašich elektrických skútrech se mohou použitím nesprávných nabíječek poškodit nebo zničit. Tyto neoriginální nabíječky‘ mohou způsobit nepravidelné nabíjecí cykly, které vedou k přebíjení nebo nedostatečnému nabíjení, čímž namáhají články baterie a snižují jejich životnost a celkovou kapacitu.

Příslušná rizika nabíjecích komponent:

Pokud používáte neoriginální nabíječky, může být ohrožena kompatibilita a fungování různých nabíjecích komponentů vašeho elektrického skútru. Neúčinný přenos energie, nevhodné metody nabíjení a zatížení nabíjecího portu, obvodů nebo systému řízení baterie mohou být důsledkem používání nesprávných nabíječek.

Riziko požáru nebo jiného nebezpečí:

Pokud nepoužíváte originální nabíječku, dochází k vypuknutí požáru nebo nebezpečným situacím. Špatná konstrukce, nekvalitní elektrické díly a nedostatečné bezpečnostní prvky mohou způsobit přehřátí, zkrat nebo elektrické jiskření, což může způsobit požár, poškození skútru nebo dokonce zranění osob.

Co se stane, když budete používat originální nabíječky pro elektrické koloběžky?

Oficiální elektrické Nabíječka koloběžky vyrobená pro vaši elektrickou koloběžku, jako je například nabíječka pro dvoumotorovou elektrickou koloběžku Varla Eagle One, je nezbytná k zajištění toho, aby se vaše elektrická koloběžka nabíjela co nejrychleji a nejefektivněji. Životnost a účinnost nabíjení baterie ve vaší elektrické koloběžce se zvýší používáním doporučené nabíječky, která také udržuje celkový výkon koloběžky. Chcete-li zajistit spolehlivé a účinné nabíjení baterie koloběžky, ale používejte správnou nabíječku, přizpůsobenou pro vaši baterii.

Při rozpoznávání originálních nabíječek pro elektrické koloběžky je třeba hledat několik základních vlastností.

Na obalu nabíječky hledejte jasné a viditelné označení. Originální nabíječky elektrických skútrů často obsahují logo a název výrobce. Zkontrolujte, zda je nabíječka opatřena značkou výrobce skútru.

Při koupi elektrického skútru se k němu dodávají originální nabíječky. Pokud si zakoupíte výrobek elektrokoloběžky Varla, jako je například elektrická koloběžka Pegasus City Commuter, bude nepochybně dodán s nabíječkou, která odráží design Varla a příslušné informace.

Pro konkrétní modely skútrů jsou k dispozici originální nabíječky. Zkontrolujte kompatibilitu nabíječky s vaším modelem elektrického skútru. Hledejte informace o kompatibilitě na obalu nebo v návodu k obsluze.

Pokud kupujete novou nabíječku pro svůj elektrický skútr, vždy doporučujeme nákup u výrobce nebo v jeho doporučeném obchodě. Vždy vám prodají originální nabíječku namísto nákupu v náhodném obchodě. Tím si budete jisti, že nabíječka je originální.

Tipy pro správné nabíjení koloběžky pomocí originální nabíječky

Při nabíjení koloběžky pomocí originální nabíječky je velmi důležité dodržovat následující pokyny, aby bylo zajištěno správné nabíjení a Baterie dlouhou životnost :

Nechte svůj koloběžka před nabíjením vychladnout:

Před připojením nabíječky nechte elektrickou koloběžku vychladnout. Je důležité nenabíjet koloběžku bezprostředně po dlouhé jízdě nebo v zahřátém stavu, protože to může mít nepříznivý vliv na baterii. Během nabíjení vzniká teplo, a proto je nejlepší nevystavovat baterii vysokým teplotám po delší dobu. Nezapomeňte, že dodávka energie do jakéhokoli systému produkuje teplo, takže pokud dáte skútru před nabíjením čas na vychladnutí, můžete tím prodloužit životnost baterie.

Ujistěte se, že vaše elektrické koloběžka a nabíječka jsou suché:

Před nabíjením se ujistěte, že jsou elektrický skútr i nabíječka suché. Udržujte nabíječku a baterii koloběžky v suchu, protože voda a elektřina mohou vést k nebezpečným nehodám. Je nutné si uvědomit, že žádný výrobek není zcela vodotěsný: Většina baterií elektrických koloběžek je sice odolná vůči vodě, ale je nutné si uvědomit, že žádný výrobek není zcela vodotěsný. Kombinace elektřiny s vodou může při práci se stejnosměrným proudem vést k nežádoucím nehodám nabíjení otázky. Abyste tomu předešli, odstraňte vodu z těla koloběžky suchým hadříkem nebo pomocí baterie. Před zahájením nabíjení počkejte, dokud vše nevyschne. Vyhněte se nabíjení baterie skútru přímo pod sluncem, abyste předešli možným komplikacím.

Nabíjejte v bezpečném a suchém prostředí:

Najděte vhodné místo pro nabíjení bez vlhkosti, extrémních teplot a přímého slunečního záření. Nabíjení v suchém prostředí snižuje možnost elektrických poruch nebo nehod.

Během nabíjení koloběžku vypněte:

Nezapomeňte koloběžku během nabíjení vypnout. Doporučujeme nabíjet koloběžku při vypnutém napájení, aby si baterie mohla odpočinout. Skútr Baterie jsou výraznější a vyžadují odpočinek během procesu nabíjení. Pokud je koloběžka během nabíjení ponechána zapnutá, musí plnit dvě funkce současně: nabíjení a napájení. Pokud zůstane koloběžka zapnutá delší dobu bez použití, hrozí poškození akumulátoru. Přestože se obecně nedoporučuje provozovat elektrickou koloběžku během nabíjení, může dojít k nehodě, pokud uživatelé omylem sešlápnou plynový pedál.

Před připojením nabíječky ke koloběžce ji zapojte do elektrické zásuvky:

Dodržujte správný způsob nabíjení tak, že jej zapojíte do zásuvky a poté jej vložíte do nabíjecího portu koloběžky. Ujistěte se, že nabíječku připojujete k určenému nabíjecímu portu na skútru, a vyvarujte se omylem zapojení do jiného portu, abyste předešli poruchám a případným zkratům.

Vyvarujte se přebíjení baterie:

Přebíjení baterie může způsobit její poškození a potenciálně omezit její životnost. Po úplném nabití vyjměte baterii skútru z nabíječky ihned. Většina současných elektrických koloběžek a nabíječek má zabudované funkce ochrany proti přebití, ale i tak je dobré proces nabíjení sledovat a po jeho skončení nabíječku odpojit.

Až do úplného nabití ji často nepřerušujte:

Zásadní je baterii plně nabít, nikoli ji nabíjet částečně a plánovat dokončení nabíjení později, a věnovat jí plnou pozornost, když je nabíjení nutné. I když může být v některých situacích lákavé tento krok vynechat, pro optimální výkon baterii vždy plně nabijte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru