Přestavba silničního kola na štěrkové. Kazeta EThirteen TRSr

Jak přestavět silniční kolo na kolo na štěrk? Průvodce pro začátečníky

Pokud zjistíte, že toužíte prozkoumávat terénní stezky, zdolávat šotolinové cesty a ponořit se do vzrušující jízdy na šotolině, možná uvažujete o přestavbě svého spolehlivého silničního kolo do schopného stroje na štěrk.

Přestavba jízdního kola silnice Kolo na šotolinu vám umožní odemknout zcela novou oblast cyklistických možností.

V tomto článku se budu zabývat procesem přestavby silničního kola na kolo připravené na gravel. Od výměny pneumatik přes úpravu převodů až po doplnění příslušenství – provedu vás jednotlivými kroky a úvahami, které vám pomohou zahájit cestu na šotolinovém kole.

Takže si nasaďte přilbu, utáhněte řemínky na boty a pojďme se ponořit do světa přestavby silničního kola na kolo vhodné pro jízdu na štěrku!

Obsah

Lze upravit silniční kolo na gravel bike?

Své silniční kolo můžete upravit a proměnit v kolo vhodné pro jízdu na šotolině.

Úprava silničního kola na gravel bike je skutečně možná a může být skvělým způsobem, jak rozšířit možnosti vašeho stávajícího kola kolo.

Silniční a gravelová kola mají sice některé společné rysy, ale existuje několik klíčových úprav, kterými můžete své silniční kolo proměnit ve stroj vhodnější pro jízdu na gravelu.

Než začnete upravovat své silniční kolo, měli byste zvážit tyto body:

Pláště

Jednou z nejvýznamnějších změn je výměna úzkých, kluzkých plášťů silničního kola za širší, hrotité pláště vhodné pro jízdu na šotolině.

Hledejte pláště o šířce přibližně 32 až 40 mm, v závislosti na světlé výšce rámu.

Kola

Pokud kola vašeho silničního kola nejsou navržena tak, aby se na ně vešly širší pláště, možná je budete muset vylepšit.

Poohlédněte se po kolech určených pro jízdu na šotolině, která nabízejí širší ráfky, větší průchodnost pneumatik a možná i kompatibilitu s bezdušovými pneumatikami pro lepší ochranu proti defektu.

Brzdy

Silniční kola jsou obvykle vybavena ráfkovými brzdami, zatímco kola na šotolinu mají často kotoučové brzdy.

Pokud máte silniční kolo s ráfkovými brzdami, zvažte přechod na kotoučové brzdy, které zlepší brzdný účinek a výkon v terénu-silniční podmínky.

Převody

Jízda na šotolině často zahrnuje prudší stoupání a drsnější terén, takže stojí za to zvážit, zda je váš současný převod vhodný.

Možná budete chtít vyměnit kazetu svého silničního kola za širší rozsah, který nabízí nižší převody pro zdolávání náročných stoupání a jízdu po nerovném povrchu.

Světlá výška rámu

Zkontrolujte, zda má rám vašeho silničního kola dostatečnou vůli pro širší pneumatiky. Rámy určené pro jízdu na štěrku mají obvykle větší volný prostor pro pneumatiky, což umožňuje použití větších a agresivnějších plášťů.

Příslušenství

V závislosti na vašich potřebách při jízdě na šotolině můžete přidat příslušenství, jako jsou držáky blatníků, brašny na rám nebo dokonce sedlovka s kapličkou pro větší univerzálnost.

Mějte však na paměti, že ačkoli tyto změny mohou zvýšit výkonnost vašeho silničního kola na šotolině, stále bude mít určitá omezení ve srovnání se speciálně vyrobeným kolem na šotolinu.

Mohu na silniční kolo nasadit kola na šotolinu??

Ano, na silniční kolo můžete nasadit kola pro jízdu na šotolině, pokud to rám a brzdový systém umožňují.

Výměna vašeho silnice Stávající kola kola na štěrk mohou být skvělým způsobem, jak zvýšit univerzálnost kola a umožnit dobrodružství v terénu.

Zde je několik věcí, které je třeba zvážit:

Světlá výška pneumatik

Check if your road bike frame has enough clearance to accommodate wider gravel tires.

Kola určená pro jízdu na štěrku obvykle vyžadují větší vůli kvůli větší šířce pneumatik. Ujistěte se, že je mezi vidlicí, zadními vzpěrami a brzdovými třmeny dostatek místa, aby bylo možné namontovat širší pneumatiky bez tření nebo problémů s vůlí.

Šířka ráfku

Kola na šotolinu mají obvykle širší ráfky, aby unesly širší pneumatiky používané při jízdě v terénu. Ujistěte se, že šířka ráfku je vhodná pro požadovanou šířku pneumatik, které plánujete použít.

Kompatibilita s brzdami

Pokud je vaše silniční kolo vybaveno ráfkovými brzdami, musíte se ujistit, že jsou šotolinová kola kompatibilní s ráfkovými brzdami.

Většina kol na šotolinu je určena pro kotoučové brzdy.

Pokud má vaše silniční kolo ráfkové brzdy, musíte najít kola na šotolinu, která jsou určena pro ráfkové brzdy.

Úvahy o kotoučových brzdách

Pokud má vaše silniční kolo kotoučové brzdy, je třeba zkontrolovat velikost rotoru a kompatibilitu s koly na šotolinu.

Ujistěte se, že velikost rotoru odpovídá specifikacím nových kol a že brzdové třmeny jsou kompatibilní.

Kompatibilita kazet

Zkontrolujte, zda jsou šotolinová kola kompatibilní s vaší současnou kazetou.

Ujistěte se, že náboje kol na šotolinu mohou mít stejnou velikost a rychlost kazety jako pohon vašeho silničního kola.

Výměnou za šotolinová kola můžete snadno nainstalovat širší pláště, které poskytují lepší trakci a stabilitu na šotolinovém povrchu.

Tato úprava může výrazně zlepšit terénní schopnosti vašeho silničního kola a umožní vám prozkoumávat šotolinové cesty a lehké stezky s větší jistotou.

Mohu si postavit kolo na šotolinu z rámu silničního kola??

Ano, můžete si postavit gravel kolo z rámu silničního kola.

Je však třeba mít na paměti několik faktorů, které je třeba při tomto postupu zohlednit.

Je třeba zajistit, abyste:

  • Rám silničního kola má dostatečnou vůli pro širší šotolinové pláště
  • Posuďte kompatibilitu brzd
  • Zvažte úpravy pohonu
  • Vyberte si vhodnou sadu kol
  • Možnost přidání příslušenství pro větší všestrannost.

Pojďme si tyto faktory podrobně prozkoumat:

Výběr rámu

Vyberte si rám silničního kola, který poskytuje dostatečnou vůli pro širší pneumatiky.

Hledejte rám s dostatečnou světlou výškou pro pneumatiky vhodné pro jízdu na štěrku, obvykle v rozmezí 32 mm až 40 mm nebo více, v závislosti na vašich preferencích.

Světlá výška pneumatik

Zkontrolujte vůli rámu pro pneumatiky změřením prostoru mezi vidlicí, zadními vzpěrami a brzdami.

Ujistěte se, že je zde dostatek místa pro širší pneumatiky, aniž by docházelo k tření nebo problémům s vůlí.

Úvahy o vidlici

Pokud má váš rám silničního kola karbonovou vidlici určenou pro jízdu po silnici, nemusí mít potřebnou vůli pro pláště na štěrk.

V takových případech bude možná nutné vyměnit vidlici za vidlici určenou pro jízdu na štěrku, která nabízí větší prostor pro pneumatiky a případně další možnosti montáže nosičů nebo blatníků.

Kompatibilita brzd

Zjistěte, zda je rám vašeho silničního kola kompatibilní s brzdovým systémem, který hodláte používat.

Šotolinová kola často používají kotoučové brzdy pro lepší výkon v rozmanitých podmínkách.

Pokud má váš rám silničního kola ráfkové brzdy, možná budete muset zvážit upgrade na vidlici určenou pro šotolinová kola s úchyty pro kotoučové brzdy nebo najít vidlici kompatibilní s ráfkovými brzdami pro šotolinová kola.

Úvahy o pohonu

Posuďte, zda pohon vašeho silničního kola vyhovuje vašim potřebám při jízdě na šotolině.

Jízda na šotolině často zahrnuje náročnější terén, takže byste mohli zvážit možnost nižšího převodu změnou kazety nebo řetězových koleček.

To může usnadnit zdolávání prudkých šotolinových kopců.

Sada kol

Vyberte si specifické kolo pro gravel, které vyhovuje vašim potřebám, s ohledem na zamýšlenou šířku pláště, požadovanou šířku ráfku a kompatibilitu s brzdami.

Kola na štěrk jsou obvykle robustnější a mají širší ráfky, aby unesly širší pneumatiky a zlepšily stabilitu na terénních površích.

Co je 650B?

Stručně řečeno, jedná se o velikost kola mezi 26″ a 29″. Pro upřesnění, na trhu s běžnými koly se běžně používají tři velikosti kol – 26″, 27″ a 27″.5″ a 29″, které jsou založeny na průměrech sedla korálků 559, 584 a 622 mm. Stejně jako má kolo 700C stejný průměr jako kolo 29″ (29er), má kolo 650B přesně stejný průměr ráfku jako kolo 27″ (29er).5″.

Tak se stalo, že cyklistický průmysl začal popisovat a prodávat výrobky kategorie silničních kol (s kapkovitými řídítky) v „C“ a milimetrech a výrobky pro horská kola v palcích. No, tak nějak. Není to úplně přesná věda, protože čísla 700 a 650 se nepřevádějí. 27.Ráfky 5″/650B mají průměr sedla 584 mm a ráfky 29″/700C mají průměr sedla 622 mm. V rozporu s tím, co by vás mohlo přesvědčit, že 650B není nic nového. Ve skutečnosti je to už nějakou dobu (viz boxout níže).

Stručná historie rozměrů pneumatik

Proč se ráfky s patkou 622 mm nazývají 700C a ráfky s patkou 584 mm 650B?? Původně existovaly ráfky a pneumatiky 700A, 700B a 700C, přičemž všechny měly vnější průměr 700 mm, přičemž A byly nejštíhlejší (a nejrychlejší) a C nejhrubší. Takže A měl největší ráfek (usazení patky) a C měl nejmenší. Nakonec zvítězila varianta C a lidé měnili vnější průměr tak, že na ráfek 700C montovali různé velikosti plášťů.

Podobná scéna se odehrála s ráfky 650. Existovalo několik variant průměru ráfku a zvítězilo „B“, i když Schwinn na nějakou dobu přijal 650C pro svá cestovní kola. Již ve 30. letech 20. století se ve Francii stal populární „balon 650B“, známý také jako 26 x 1 1/2″, pro randonneury, naložená cestovní kola a tandemy. Velikost 650B se však ve Spojených státech nikdy neujala a její popularita ve Francii klesla spolu s růstem a rozšířením horských kol.

Mnohem později, asi v roce 2007, s Kirkem Pacentim v první linii, 27.Na scénu se náhle dostala 5″ kola pro horská kola. Po letech, v roce 2013, se rozjela, když téměř desítka cyklistických firem uvedla na trh kola s číslem 27.5″ horská kola, o kterých se říká, že jsou dokonalou kombinací převratnosti 29″ kol a hbitosti klasických 26″ kol. Výrobci náhradních dílů následovali jejich příkladu. Dnes je 27.5″ kola se stala naprosto běžnými.

Po celou dobu se na expandující all-road a gravel scéně objevovala oddaná skupina fanoušků, kteří pilně pracovali na obnově bývalé slávy modelu 650B. Poháněni obdivovateli klasických kol francouzského stylu a nadšenci pro šotolinové brevety, začaly se objevovat možnosti pneumatik. Vzhledem k tomu, že se každý měsíc objevují nová kola 650B, zdá se, že nastal jejich čas.

Většina kol tohoto žánru, která se nyní objevují na trhu, jsou buď silniční plus / all-road, nebo spíše agresivní monstercrossový styl. Ten obvykle znamená 27.5 x 2.1″ semi-slick pláště nebo větší XC gumy, jako je WTB Nano na Bombtrack Hook EXT-C. A road plus často se vztahuje na pláště o rozměrech 47-50 mm, které jsou obecně bez běhounu kromě malých bočních hrbolků, jako je WTB Byway, nebo mají mírnou strukturu jako plášť, který to všechno začal, Compass Switchback Hill 48 mm.

Pneumatika Switchback Hill byla příhodně pojmenována podle průsmyku na 360 mil dlouhé šotolinové trase Oregon Outback, kde je šotolina poměrně sypká. Pneumatika Switchback Hill byla vyvinuta jako univerzální silniční plášť, který má přidat na nadnášivosti a poskytnout rychlost a jistotu, když se jede špatně. Navíc 30 % trasy Oregon Outback vede po chodníku, takže tento typ pneumatiky má být stejně rychlý a přilnavý jako dobrá silniční pneumatika a nabízí to nejlepší z obou světů. Zeptali jsme se Jana Heineho, znalce 650B a zakladatele Compass Bicycle, jak se rozhodl pro šířku Switchback Hill 48 mm, kterou nyní následuje mnoho dalších firem.

Podle Jana: „Přemýšleli jsme o tom, jak široký plášť se může vejít mezi sadu ‚silničních‘ klik s úzkým Q-faktorem. Bez velkého množství vychytávek, jako je například snížená řetězová vzpěra, kterou používají Open a 3T, nakonec získáte plášť 650B x 48. Tak jsme se dozvěděli, že to je dobrá velikost. Jsme opravdu rádi, že ostatní společnosti následují příkladu a nabízejí pneumatiky v tomto rozměru, zejména na úrovni OEM. Výrobní náklady špičkových plášťů, jako jsou naše pláště Compass, jsou příliš vysoké na to, aby byly vhodné pro sériová kola, ale nyní, když ostatní nabízejí pláště „OEM“ v této šířce, vidíme mnoho sériových kol navržených na širokých pláštích 650B. To je opravdu vzrušující!“

Proč 650B?

Než se pustíme do podrobností o přestavbě kola na 650B, řekněme si něco o platformě a o tom, pro koho je 650B nejvhodnější. Hlavním důvodem, proč většina lidí uvažuje o platformě 650B, je možnost mít větší a širší pláště – obvykle 47-53 mm (asi 2 mm).1″) – na kole s kapkovitým představcem, které by normálně bylo osazeno mnohem užšími plášti. Výhody jsou poměrně zřejmé. Širší pneumatiky nabízejí větší vztlak, pružnější jízdu a jsou celkově vhodnější pro jízdu na nečistotách a štěrkovém povrchu. Mohou být také stejně rychlé jako silniční pláště, jak dokázal Jan Heine v časopise Bicycle Quarterly.

Proč prostě nenasadit na své krosové kolo pár tlustých plášťů 700C x 45 mm a neříct, že je to na denním pořádku?? Bohužel, většina cyklokrosových, gravel a cestovních kol 700C s padací tyčí má omezení světlé výšky hluboko pod 45 mm. Ve většině případů tato omezení vycházejí z konstrukce rámu, která je dána konfigurací řetězové vzpěry a kyvné vidlice, jež je nutná pro montáž typického 68mm spodního držáku a silničního hnacího ústrojí. Většina z nich je omezena na pláště s průměrem pod 40 mm, a to dokonce. Omezení světlé výšky však není celým příběhem.

Širší pláště, stejný průměr

Existuje několik kol se sedlovkou 700C, na které se vejdou velké pláště. Jak Salsa Cutthroat, tak Kona Sutra LTD (ačkoli z marketingového hlediska jde o 29″ kola s drop-bar) mohou být osazeny 29 x 2.3″ pláště díky použití 72mm pláště spodního držáku. A existuje několik dalších, které mohou pojmout 45mm nebo větší gumy. Velká část předností pneumatik 650B však spočívá v tom, že umožňují použití širokých plášťů při zachování menšího a lépe zvládnutelného průměru pneumatik. Pro srovnání, průměr pláště 650B x 47 mm se rovná průměru pláště 700×28 mm.

Proč by na tom mělo záležet? Pro mnoho jezdců je velký průměr plášťů 700C x 45 mm nebo 29 x 2.1″ plášť se může zdát příliš velký. Ne vždy, ale někdy ano. A pro mnoho jezdců s výškou pod metr a půl může být menší průměr 650B pohodlnější. Zmenšení průměru ráfku navíc umožňuje zachovat lepší jízdní vlastnosti kola a rychleji reagovat na zásahy jezdce. S tím, že 650B funguje i pro vyšší jezdce.

U jezdců nižšího vzrůstu má použití kola 650B velký vliv na jeho přizpůsobení. Některé modely kol 700C, jako například Marin Four Corners, přecházejí na 650B pro své menší velikosti, aby zachovaly proporcionální geometrii. Příklad: Surly Straggler je nabízen buď v provedení 700C, nebo 650B ve velikostech 52-58 cm, 700C pouze v 60 a 62 mm a 650B pouze v modelech 38, 42, 46 a 50 cm. Jak již bylo naznačeno, u velikostí 52-58 cm je to často otázka vkusu. Ale i přesto, že je Straggler 700C navržen pro 42mm pláště, má verze 650B jinou geometrii.

Pokud chcete na kole jednoduše vyměnit pneumatiky, zvažte, zda je vaše geometrie – důvod, proč dříve existovaly modely 700A, B a C. Pokud bylo kolo navrženo pro 25mm pláště a vám se podaří do rámu vtěsnat 2″ gumu, bude to mít následky. Především ve výšce stojánku a překrytí špičky kola. Naopak, pokud bylo kolo navrženo pro pláště 700C x 45 mm a vy vyměníte je za pláště 650B x 47 mm, spodní úchyt bude pravděpodobně příliš nízko. Proto je třeba pečlivě zkoumat průměr zamýšlené kombinace kola a pneumatiky. Pneumatiky 650B, jako jsou populární 47mm Byway nebo 48mm Switchback Hill, mají průměr přibližně 678-679 mm, což je přibližně stejně jako kombinace kola a pneumatiky 700C x 28 mm. Zde je pět užitečných ekvivalentů:

700C x 23 mm = 668 mm = 650B x 42 mm 700C x 28 mm = 678 mm = 650B x 47 mm 700C x 32 mm = 686 mm = 650B x 50 mm 700C x 35 mm = 692 mm = 27.5 x 2.1″ 700C x 38 mm = 698 mm = 27.5 x 2.25″

Obecně řečeno, hlavním důvodem, proč lidé přecházejí na 650B, je mít širší pláště, ale to je jen jedna část rovnice. Zvažte tyto další důvody..

Zachování pohodlného převodu

Převody jsou dalším faktorem, který je přímo ovlivněn velikostí kol a plášťů. S rostoucí velikostí pneumatik roste i převodové číslo. Když porovnáte kolo 650B s 2″ plášti a kolo 700C s 2″ plášti, bude druhé kolo vyžadovat nižší převody, aby vyjelo stejný kopec stejnou kadencí a bylo zatíženo cyklistickou výbavou. Přechod na menší průměr 650B s velkoobjemovými plášti je nejen dobrý pro zachování nízkého převodu, ale také udržuje převody zhruba stejné, na jaké jsou zvyklí silničáři. vzduch a guma, stejné převodové poměry. Díky tomu je pojmenování pneumatik Switchback Hill od společnosti Compass správné?

Vůle ve špičce, nízký přesah

Překrytí špičky je označení pro rušení boty přední pneumatikou, které se obvykle projevuje při nižších rychlostech při šlapání v technickém terénu nebo při manévrech, které vyžadují těsné zatáčení. U většiny kol s většími pneumatikami se špička trochu překrývá, ale rozhodně existuje bod, kdy se může stát přítěží. V tomto případě zachraňuje model 650B. Pláště 650B x 48 mm mají stejný průměr jako pláště 700C x 28 mm, a proto mohou poskytnout veškeré výhody, aniž by hrozilo riziko nadměrného překrývání špičky.

Bonusové kolo: Skryté výhody

Přechod z kol 700C na 650B má několik dalších neodmyslitelných výhod. Zaprvé, kratší délka paprsků dělá kola pevnějšími. Menší kola by měla být z principu tužší, což znamená citlivější šlapání. Menší ráfky a kola navíc znamenají, že na výrobu ráfků a paprsků bylo použito méně kovu, což by se mělo projevit v nižší hmotnosti kola. Menší kola a pláště uvolní více místa pro brašny na sedlo a brašny na řídítka. A v neposlední řadě usnadňují balení kola při cestování nebo přepravě.

Přestavba kola 700C na 650B

Před současným trendem výroby nových kol s padacími rámy 650B byl model 650B z velké části vyhrazen stavitelům malých rámů, nadšencům do randonneuringu, kutilům a zájemcům o přestavbu starších silničních kol, kteří chtěli získat něco z tajemství velkých plášťů. V následující části se podíváme na to, proč je ideální převod 700C na 650B Přestavba zahrnuje kolo postavené na slabších kolech 700C, na které se obvykle montují pláště menší než 40 mm, jako je například cestovní nebo cyklokrosový rám. Nejběžnější a nejvhodnější přestavby na 650B zahrnují kolo 700C postavené na pláštích o průměru 25-30 mm.

Pro tento projekt jsme použili kolo Advocate Lorax střední velikosti, kolo navržené kolem plášťů 700C x 38 mm, a již zdatné gravelové kolo. Ale Lorax má maximálně 40mm pláště 700C a bylo potřeba většího objemu. Přesto jsme věděli, že to není ideální kolo pro silniční plusové pláště, ale že bude fungovat s kratšími klikami. To nás přivádí k prvnímu faktoru, který je třeba zvážit, než se pustíme do převodu na 650B převod: zamýšlený rozměr pneumatik kola. Jak již bylo zmíněno, pláště 650B x 47/48 mm mají obvykle podobný průměr jako kombinace kola a pláště 700c x 28/30 mm. Pokud bylo vaše kolo navrženo pro takový plášť nebo plášť o průměru 32-35 mm, 650B přestavba může být vhodné. A i když máte kolo navržené pro pláště 700C x 35-42 mm, je to stále možné, ale problémem může být výška spodního držáku a šířka plášťů. Každopádně je třeba zhodnotit několik předběžných údajů:

Kotoučové brzdy

Brzdy jsou nejtěžší překážkou při přechodu z kol 700C (622 mm) na kola 650B (584 mm). Pokud má vaše kolo kotoučové brzdy, máte vyhráno. Pokud ne, budete se muset rozhodnout, zda to stojí za námahu. Ráfky 650B mají o 19 mm menší poloměr než ráfky 700C. Pokud používáte jiné než kotoučové brzdy, budete si muset nechat posunout uchycení brzd nebo najít brzdové třmeny s opravdu dlouhým rozsahem. Jak dlouhý dosah budete potřebovat – a zda vůbec můžete použít stávající středové nebo sloupkové uchycení – bude záviset na rozměrech vašeho konkrétního rámu a vidlice. Pro zjištění potřebného dosahu brzd změřte dosah s původními koly 700C a přičtěte 19 mm. Občas se objevují zvěsti, že je to možné u třmenů typu BMX a centerpull, ale to je mimo rámec tohoto článku.

Vůle pneumatiky

Pokud brzdy nejsou problém, dalším nejzřetelnějším hlediskem je, zda má vaše kolo vhodnou vůli pro velké pláště 650B. Oblíbené pláště 650B x 47/48 mm, které zpopularizovaly 48mm Compass Switchback Hill a 47mm WTB Byway, mají podobný průměr jako kola a pláště 700×28. Délka řetězové vzpěry obvykle není problém. Problémem může být šířka. Nejširší místo pláště 650B x 47-48 mm je asi 325 mm od středu zadní osy. Pokud tedy změříte tuto vzdálenost na svém představci od zadní osy, měli byste mít více než 58 mm prostoru (podle našeho názoru) pro pneumatiku 650B o rozměru 47/48 mm. Lorax má 63 mm, což ponechává pohodlných 8 mm na každé straně pláště jako prostor pro dýchání.

Pokles spodní úchytky

Když už jsme se zabývali průměrem pneumatik, je snadné zjistit, jak přizpůsobit zamýšlený vertikální postoj kola. Ale co skutečná čísla? Co dělá výška BB dostatečně krátkou, aby byl problém s údery do pedálů a zatáčením?? Abychom na to odpověděli, podívejme se na pokles spodního držáku (vzdálenost středu pláště BB od roviny osy) u několika nedávno vydaných kol určených pro 650B. Bombtrack Audax má 65 mm BB drop (L), Surly Midnight Special vykazuje 65 mm, Chumba Terlingua má asi 66 mm a Masi Speciale Randonneur 650B má 70 mm. Všechny čtyři pláště jsou osazeny 47mm pneumatikami WTB Byways. Pokud se přesuneme na stranu MTB spektra, Norco Search XR (70 mm BB drop), Salsa Journeyman (72 mm) a velký Bombtrack Hook EXT-C (67 mm) jsou všechny specifikovány 27.5 x 2.1″ pneumatiky.

U širších plášťů je třeba mít na paměti, že mají větší pokles pláště – větší průhyb při zatížení. Podle Jana Heineho: „Výšku BB je skutečně třeba zohlednit s cca 15% poklesem plášťů. Za starých časů s 20mm plášti byl pokles pláště 3 mm – nic moc, ale 48mm plášť Switchback Hill poklesne asi o 7 mm, když je jezdec na kole!“ Jan také naznačil, že pokles pneumatik nezávisí na hmotnosti jezdce a že pro tento typ pneumatik je vhodné, aby byl tlak vzduchu nastaven na zhruba 15% pokles pneumatik, téměř jako u odpružení. Těžší jezdci používají vyšší tlak, lehčí jezdci nižší.

Jaký je správný BB drop pro silniční plusové pláště 47-48 mm?? Zdá se, že mezi 63 a 70 mm. Podle Jana: „Pro pláště 650B x 48 mm Switchback Hill budete potřebovat 70mm drop spodního držáku, abyste dosáhli ‚standardní silniční‘ výšky BB 265 mm. S plášti 650B x 42 mm budete chtít o něco menší BB drop – ideální by bylo 63 mm.“ Lorax má 75mm BB drop, což je trochu málo. Ale se 170mm klikami se po pár jízdách zdá být v pořádku. Možná na něj nakonec nasadíme 50mm pláště, abychom ho trochu posílili.

Osazení komponentů

Vzhledem k modulárnímu systému dropoutů je Advocate Lorax univerzální kolo, se kterým se dá pracovat na projektu, jako je tento. Změna modulárních kapliček ze 135mm/QR na 142 x 12mm průchozí osu umožnila tužší a modernizovanou zadní stavbu. Ručně jsme vybrali všechny komponenty, abychom vytvořili kolo 650B speciálně pro gravel bikepacking. Tady jsou:

Hunt AdventureSport Disc

Hunt má v nabídce spoustu skvělých kol v různých šířkách a konfiguracích, která jsou za velmi příznivou cenu a jsou navržena tak, aby vydržela dobrodružství. Zde použité disky AdventureSport Disc jsou dobrou volbou pro pláště o průměru 42-48 mm. Ráfky mají vnitřní šířku 20 mm, jsou připravené na bezdušové pláště s patkami bez háčků a asymetrickou konstrukci paprsků, která zajišťuje odolnost a trvanlivost. Kromě toho jsou mimořádně všestranné. Každá sada kol obsahuje adaptéry pro převod na QR nebo thru-bolt s průměrem osy 12/15/9 mm (vpředu) a 12×142, 12×135, 10×135 vzadu. Součástí balení je také bezdušová páska a ventilky, náhradní paprsky a klíč na paprsky, to vše za přibližně 445 USD. Hunt má také širší sady kol, které by mohly být o něco lepší pro pláště 48-2.2″ pláště. Podívejte se na jejich 24mm kola IW AdventureCarbon, cenově dostupná 29mm kola IW TrailWide a jejich specifická kola Dynamo.

Hnací ústrojí SRAM Rival

Podle našeho názoru je SRAM Rival nejlepší volbou, pokud jde o moderní silniční převody. Je všestranná a přehazovačku/přehazovačku/řadicí sadu Rival 1 obvykle pořídíte za něco málo přes 300 Kč. Přehazovačka a přesmykač jsou velmi pevné a dávají vám spoustu možností. Pro začátek, Rival 1 (1x) je kliková sada s přímou montáží, takže můžete snadno přepínat řetězový kroužek a volit převody.

Přidali jsme systém Wolf Tooth CAMO, který usnadňuje snadnou výměnu řetězových kroužků pro různé jízdy. A Rival 22 (2x) nabízí slušnou kombinaci kroužků 50/32, i když 46/30 by bylo o něco lepší pro zatížený bikepacking. Kromě toho je ocelová kazeta XG-1150 s plnými kolíky velmi pevná. A pokud vám nestačí 42T velké ozubené kolo, přehazovačka Rival funguje i s 46T kazetou.

eThirteen TRSr Kazeta

I když se mnoho lidí rozhodne pro pohon 2x, je těžké ignorovat jednoduchost pohonu 1x. Nový eThirteen TRSr Kazeta 9-46 je jednou z nejširších jedenáctirychlostních kazet na trhu. S 511% rozsahem převodů je ještě širší než 1×12 Eagle. Kromě toho je 46T asi tak velká, jak jen přehazovačka Rival může být. Za 350 Kč rozhodně není levný, ale TRS se stejným rozsahem seženete za méně než 250 Kč.

PAUL Klamper Brzdy

BB7 nejsou jediné mechanické kotoučové brzdy na trhu. Po použití přehazovaček Paul Klamper na cestách po Ugandě, Rwandě, USA a nedávno i v Gruzínské republice jsme si jejich odolností docela jisti. A kromě stylového designu je nastavení kotoučových brzd Klamper nejjednodušší ze všech mechanických kotoučových brzd, které jsme vyzkoušeli. Navíc je vyrábí skvělá firma v kalifornském Chico. Pro tuto stavbu jsme dostali dvojici černé a oranžové verze s krátkým tahem.

Vidlice Fyxation Sparta All Road

V současné době existuje několik karbonových náhradních vidlic, ale Fyxation Sparta je k dispozici za správnou cenu a se všemi správnými vlastnostmi. Velkým prodejním argumentem jsou držáky na láhev, ale také správné rozměry – 400 mm od osy ke korunce, 45 mm sklon a možnost našroubování 100 x 12 nebo 15 mm osy. Sparta má také úchyty na blatníky, vnitřní vedení kabelů a prostor pro silniční pláště 650b x 50 plus. Za 299 se zdá, že je to skvělá volba pro vidlici na gravel kolo. Je tuhý a dobře tlumí i drncání.

Mezi další působivé kousky patří sedlo Brooks Cambium C17 All Weather, páska Brooks Cambium, představec PAUL BoxCar, sedlovka PAUL Tall and Handsome a řídítka Salsa Cowchipper. Zde je kompletní stavebnice:

Chcete přidat něco o svých vlastních zkušenostech s přestavbou z kola 700C na 650B?? Zanechte komentář níže. Zůstaňte naladěni na další reportáže o pneumatikách Compass Switchback Hill a WTB Byway.

Přestavba starého horského kola 26 na silniční nebo gravel kolo

V dílně se mi válí spousta náhradních dílů. Jsou v dobrém stavu, ale nemají cenu něco prodávat. Nedávno jsem dostal nápad najít levný hybridní rám a sestavit ho z těchto komponentů. Mohl bych pak prodat celé kolo a zbavit se některých věcí. Bohužel je však rámů pro diskové hybridy málo a jsou velmi vzácné. Ale.

silniční, kolo, gravel, konverze, ethirteen, trsr

Starých rámů horských kol je spousta, zejména z konce 90. let a počátku 2k s 26 koly. Ve světě horských kol jsou zastaralé, ale proč nepředělat starý rám horského kola na použitelné kolo na šotolinu? Najdi nějaký s úchyty na kotoučové brzdy vzadu a máš vyhráno.

Rám a geometrie

Opravdu, jedinou překážkou při této činnosti je kolo‚s geometrií. Horská kola jsou delší než jejich odpovídající souputníci na silničních kolech. To se týká hlavně délky horní rámové trubky, protože pozice řídítek je navržena pro plochá řídítka. Pro ilustraci si vezměte hardtail Karate Monkey od Surly:

Malý rám má efektivní délku horní rámové trubky 590 mm. To znamená, že se pravděpodobně hodí pro silniční rám o délce 57 nebo 58 cm. To by byl pro silniční kolo velký rám. Mějte to na paměti, když si vybíráte horské kolo, které chcete používat jako kolo na šotolinu. Trochu délky lze zohlednit, ale pokud byste si vybrali velký rám, délka horní rámové trubky by byla 640 mm. To by bylo obtížné upravit tak, aby se přizpůsobilo většině lidí s výškou pod 180 cm.

Přidání padacích řídítek na rám horského kola má tendenci zajistit opravdu roztaženou pozici, protože dosah je daleko vpředu. To je třeba vzít v úvahu při výběru vybavení, jako jsou sedlovky a představce.

Tato horská kola mají také obvykle kratší hlavové trubky, což ještě více zvyšuje dosah. Výšku hlavové trubky můžete zvýšit použitím nástavce. Něco jako tento od Wolf Tooth.

Výběr rámu z novějšího horského kola, které je konstruováno pro použití 100mm nebo 120mm odpružené vidlice, trochu pomůže s řídicí trubkou, protože jsou navrženy tak, aby seděly výše vpředu. Pevná vidlice 700c nebo 29’er je tak akorát, aby odpovídala délce těch starých odpružených vidlic.

Delší horní rámovou trubku můžete korigovat použitím menší velikosti rámu. Obvykle jezdím na silničním kole velikosti 54 a na horském kole velikosti 19. Použití rámu MTB 17 by mi například lépe vyhovovalo jako gravel kolo. Můžete to také napravit instalací sedlovky s nulovým posunem, kratšími řídítky a kratším představcem. Doporučuji však, abyste neměli kratší představec než 90 mm, jinak riskujete, že se vám gravel bike bude opravdu cukat.

Tato fotografie byla převzata z nabídky Amazonu

Tento rám horského kola jsem koupil na Amazonu za 136 s dopravou. Značka Full Dynamix. Koupil jsem ho, protože to byl nejlevnější rám s kotoučovými brzdami, který jsem našel. Tento model je vybaven úchytem pro kotoučové brzdy a sloupky pro lineární nebo cantilever brzdy. Je to velikost rámu 19, ať už to stojí za cokoli. Kola 700c se do tohoto rámu perfektně hodí, přestože je určen pro 26 kol. Pravděpodobně je to příliš velký rám přestavba, pro mě, ale tady jsem se řídil svou peněženkou.

Původně jsem použil 105mm představec, ale jeho dosah byl příliš velký. Je vidět, jak daleko dopředu jsou páky. Sedí dobře před přední osou.

Nahradil jsem ho 90mm představcem. Také jsem nainstaloval krátká řídítka a rovnou sedlovku. Všechno se to sešlo a kolo působí stejně jako všechna ostatní silniční kola, která vlastním. Téměř pohodlné.

Úvaha o komponentech

Gravelové kolo má skutečně tři charakteristické vlastnosti, alespoň z mého pohledu. Řídítka, kola 700c a pláště s knoby.

Použil jsem směs dílů pro silniční a horská kola. Řídítka, přehazovačka, spodní převodník a vidlice jsou silniční specifikace. Spodní držák na tomto rámu je 68.

Vidlice, kterou jsem použil, je z modelu Trek Boone a je zúžená, 1 1/8 nahoře, 1 1/2 dole. Tento rám má rovnou 44mm hlavovou trubku. Podařilo se mi použít ráfek Zero-Stack 44 mm x 28.6mm horní misky hlavového složení a vnější 44mm x 1.5 vnější spodní hlavové složení, což umožnilo, aby se kuželová vidlice vešla do rovné hlavové trubky.

Představec je z elektrokola. Vybral jsem si ji, protože má neobvyklý obrys, který opravdu pěkně ladí s profilem vidlice.

Použil jsem klikovou sadu z horského kola a přehazovačku Deore. Řetěz je osmirychlostní a kazeta je sedmirychlostní, kterou jsem vyrobil z náhradních ozubených koleček a distančních vložek s 3D potiskem. 7rychlostní kola potřebují 3.20mm mezikusy mezi ozubenými koly s šířkou ozubených kol 2 mm. Zvolil jsem 7 rychlostí, protože takové byly přehazovačky Tourney a nechtěl jsem utrácet spoustu peněz za přehazovačky, alespoň ne teď.

Použil jsem kola Shimano RS. Jsou 700c s vnitřní šířkou ráfku 21 mm. Byly také 12mm průchozí osy s roztečí nábojů 142 mm vzadu. Tento rám má 135mm rozteč zadních kapliček a používá rychloupínáky. Kola jsem musel upravit, aby pasovala, včetně výroby adaptérů pro osy a úpravy zadního náboje, abych ho zkrátil ze 142 na 135. Pokud se do toho pouštíte, kupte si správná kola a ušetřete si starosti.

silniční, cyklistické, šotolinové, přestavby, ethirteen, trsr

Použil jsem pláště CST Cultivator, 700c x 32 mm. Byly to asi nejlevnější pláště crossového typu, které jsem našel. Jsou úžasné, upřímně. Jsem docela spokojený s tím, jak jezdí. Vřele je doporučuji.

Měl jsem pár Avid BB5, které jsem sundal ze svého posledního Schwinnu Circuit, když jsem se s ním rozdělil. Jsou to MTB verze a jsou opravdu na hovno! Nejsou kompatibilní s páčkami Tourney, které jsem použil. Brzdová páka má příliš velký zdvih, než se brzdy sevřou. A tyhle BB5 neustále potřebují seřizovat podložky. Když se na ně podíváte špatně, podložky se vyosí. Vyberte si brzdový třmen specifický pro silnice, například lepší BB7 nebo TRP Spyres, pokud je seženete.

Odstranil jsem sloupky pro lineární brzdy a vytiskl jsem 3D kryt, abych zakryl otvory.

Celkově to bylo opravdu snadné postavit. Díky knobovým plášťům se na něm dobře jezdí v blátě a v terénu a díky padacím řídítkům vypadá jako opravdové gravel kolo. Dosah je trochu dlouhý, ale očekávám, že buď si na něj zvyknu, nebo trochu zkrátím představec, aby se řídítka vrátila zpět.

Pokud máte staré horské kolo s kotoučovými brzdami 26 a chcete s ním udělat něco konstruktivního, doporučuji jít touto cestou. Baví mě na něm jezdit po místních šotolinových cestách a je to typ ježdění, kterému bych se jinak nevěnoval. Dává mi to nový zážitek a dává kolu nový účel. To je vznešené, že??!

radare

Všeuměl, inženýr a samozvaný moderní renesanční člověk.

Rozšiřte své potěšení z jízdy na šotolině!

Silnice, šotolina nebo MTB? Jak si vybrat správný typ kola pro svůj cyklovýlet a nejlepší sportovní kolo pro vás Cestování na kole, které zahrnuje jízdu na kole po cílové destinaci, je aktivita, která je stále populárnější. Typ jízdního kola, který si vyberete, však výrazně ovlivní požitek z jízdy a její bezpečnost. V tomto článku se budeme zabývat nejlepšími typy sportovních kol pro cestování na kole a tím, jak vybrat to správné.

Je dobré používat gravel bike pro dojíždění do práce nebo do školy?? Ne? Vzhledem ke zdravotnímu uvědomění a dalším faktorům stále více lidí dojíždí do práce a do školy na kole. V tomto čísle porovnáme a ověříme, zda jsou gravel kola dobrou volbou pro dojíždění do práce a do školy, a to na základě vlastností jednotlivých typů kol a různých tras do práce a do školy.

Nechcete štěrkové kolo? Budete litovat, že jste si ho koupili? Gravel kola si rychle získávají oblibu v komunitě sportovních kol, ale někteří kupující říkají, že je nepotřebují a litují jejich nákupu. V tomto čísle shrneme, proč lidé říkají, že nepotřebují gravel bike, a jak si takové gravel kolo užít.

Jak umístit gravel bike Jak byste se měli rozhodnout pro umístění gravel biku, který má být něco mezi silničním a MTB kolem?

Jak přestavět gravel bike na silniční kolo Na šotolinovém kole, odvozeném od silničního kola, lze jezdit po zpevněných cestách bez úprav. Po přestavbě na silniční kolo se však na nich dá jezdit spíše jako na silničním kole.

Jak vybrat pláště na šotolinu pro ty, kteří chtějí jet jen rychle O šotolinových kolech se říká, že jsou pomalejší než silniční kola. Pokud chcete na šotolinovém kole zrychlit! Pokud chcete jet rychleji na silničním kole na gravel, můžete ho odlehčit a zrychlit jednoduchou úpravou pneumatik.

Jak upravit gravel bike s MTB koly a jak si je vybrat Na gravel bike si můžete užít jízdu podobnou MTB i s tlustými plášti. Pokud si hodláte užívat jízdu na nerovných cestách, jedním ze způsobů, jak si užít zábavu, je upravit si ho pomocí MTB kol, aby se více podobalo MTB kolům.

Který typ je nejlepší? Seznamte se s různými typy pneumatik pro gravel kola. Gravelové pláště se svými vlastnostmi pohybují mezi silničními a MTB plášti a existuje řada plášťů s oběma vlastnostmi. V tomto čísle si představíme různé typy šotolina pláště a jak je vybrat a přizpůsobit pro různé účely použití.

Jak přidat odpružení na gravel kolo Na gravel kolech lze jezdit i po nezpevněných cestách, ale základním standardem je pevná vidlice bez odpružení. V tomto článku shrneme, jak přidat odpružení na kolo na šotolinu bez odpružení.

Jaký druh silnice je šotolina? Druh jízdy, pro kterou je gravel kolo určeno Na jakých štěrkových cestách lze jezdit na gravel kolech?? Připravili jsme pro vás definici a shrnutí toho, jak výrobce očekává, že se na něm bude jezdit, a jak se na něm jezdit nemá.

Obsah

Štítky

  • # Základy jízdy na štěrkovém kole
  • # Přizpůsobení štěrkového kola
  • # Pneumatiky pro gravel
  • # Jak si vybrat
  • # Cesta k zábavě na štěrkovém kole
  • # Bikepacking
  • # Gravelbike Accesarries
  • # Gravel Wheels
  • # Lehká gravel kola
  • # Zavěšení jízdního kola
  • # Nastavení jízdní pozice
  • # Bezdušové pneumatiky
  • # Komponenty pro jízdní kola

Nové příspěvky

Sestavili jsme pro vás seznam nejlepších voleb přileb pro gravelová kola, na kterých se dá jezdit v terénu i na silnici.

Jak proměnit silniční kolo v kolo na štěrk

Nepotřebujete speciální gravelové kolo, abyste se mohli zúčastnit gravelových dobrodružství, která si dnes zřejmě všichni užívají.

Silniční kolo se správnou přestavbou zvládne i lehkou šotolinovou drť. Nebudete mít k dispozici delší a volnější geometrii gravel kola ani možnost zvolit tak velkou šířku plášťů, ale s několika vylepšeními můžete své silniční kolo připravit na jízdu v terénu.

Pedály a obuv

Přechod na boty/pedály pro horská kola je snadná úprava silničního kola – stačí vyměnit silniční pedály za oboustranné MTB pedály. U těchto pedálů je menší pravděpodobnost, že se ucpou blátem, špínou nebo jinými nečistotami, a mají rychlejší upínání/vypínání.

Boty vyrobené pro šotolinu a cyklokros jsou určeny pro chůzi a udržují tretru chráněnou před blátem a dále od země než silniční boty. Tento přepínač se hodí zejména v případě, že máte silniční kolo, které by nemuselo zvládnout drsnější úseky a vy byste se ocitli v situaci, kdy kolo prochází blátivými úseky stezky.

Pláště

Při nákupu pneumatik na šotolinu pro silniční kolo je třeba zvážit několik faktorů. Šířka vidlice, sedlové vzpěry, řetězové vzpěry a (případně) třmenů ráfkových brzd určuje maximální velikost plášťů, které můžete do rámu vtěsnat. Jak již bylo řečeno, nezapomeňte vzít v úvahu malý prostor pro průchodnost blátem a zohledněte velikost běhounů na samotných pláštích. Je lepší být při odhadech konzervativní, než skončit s plášti, které se na kolo nevejdou.

Ráfky jsou také důležitým faktorem. Vnitřní průměr ráfků silničních kol, zejména u starších kol, je mnohem menší než u ráfků určených pro šotolinu. Snažte se nepřekračovat velikost pneumatik doporučenou výrobcem. V závislosti na tom, jak často plánujete měnit osazení svého kola, se možná vyplatí poohlédnout se po kolech určených pro gravel, abyste si ušetřili práci s výměnou pneumatik.

Řídítka

Ačkoli to není nutné, širší kolo vám zpříjemní jízdu na štěrku. Gravelová kola mají obvykle širší řídítka pro lepší ovládání a stabilitu na drsnějším povrchu.

Pokud chcete jet na vyšší úrovni, zvolte silnější pásku na řídítka, která tlumí vibrace. Podle Tima Wellense profesionálové na Tour of Flanders často zdvojují pásky na řídítkách, aby zvládli chrastící úseky s dlažbou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru