Srovnání horských kol hardtail. Kola Enduro Hardtail

Hardtail versus celoodpružené horské kolo: Které je lepší??

Je čas na změnu kola, ale máte problémy s výběrem mezi horským kolem hardtail vs. celoodpruženým horským kolem? kolo? Pokud ano, jste na správném místě.

Kola hardtail jsou cenově dostupnější než celoodpružená kola, ale jsou méně přizpůsobitelná. To, jaký typ použijete, má také vliv na ovládání, trakci a pohodlí, takže se podívejte na tyto a další faktory níže.

Plně odpružené MTB vs. Hardtail

Zde je tabulka, která vám pomůže pochopit hlavní rozdíly mezi koly hardtail a celoodpruženými koly.

Plně odpružená kola

Nyní, když jsme skončili s řešením výhod a nevýhod kol hardtail vs. celoodpružená kola, je čas ponořit se hlouběji do nákupu celoodpruženého kola vs. hardtail.

Další informace o tom, který typ kola je pro vaši cestu vhodnější, najdete v informativním videu zde.

Jak vybrat celoodpružené horské kolo

Pokud se vám zdá celoodpružené kolo výhodné, pak byste měli znát některé vlastnosti, které vám pomohou získat to nejlepší. Když si vybírám kolo, vždycky beru v úvahu velikost.

Správná velikost rámu vám zajistí pohodlí na cestách. Ujistěte se, že je pro vás dosah kola ideální, abyste se nemuseli obávat bolavých rukou po výletu.

hardtail, horské, kolo, srovnání, enduro, kola

Další věc, která je stejně důležitá jako velikost, je hmotnost. Tyto dvě funkce jdou ruku v ruce. Předtím jsem měl staré kolo a mohl jsem popřít, jak je těžké, když jsem se ho snažil tlačit do kopce. Když jsem si tedy vybíral své nové kolo, sáhl jsem po něčem lehčím.

Důrazně doporučuji vybrat si kolo, na kterém se můžete snadno pohybovat a ovládat ho, i když na něm zrovna nejezdíte.

Pokud stejně jako já vyhledáváte vzrušení, celoodpružené kolo rozhodně dokáže držet krok s vaším aktivním životním stylem, protože se díky zadnímu tlumiči rychleji pohybuje po náročných trailových úsecích. Pokud si ceníte rychlosti a cenové dostupnosti, při koupi celoodpruženého kola se poohlédněte po cívkových tlumičích. Mezitím jsou vzduchové tlumiče lehčí a lépe nastavitelné.

Dalším příjemným prvkem je uzamčení zadního odpružení, které zlepšuje přenos energie při stoupání do kopce.

Co se týče ceny, kolem 450 500 – 3 000 by měly dát nejlepší celoodpružené modely.

Kategorie

Aby Focus pomohl zvýraznit rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi, poskytl nám své lehké a výkonné kolo O1E 8.8 Cross Country kolo, všestranné Sam 6.9 Nine Trail bike, a burly Jam 8.9 Enduro kolo. Všechna kola jsou vybavena buď 12rychlostní sadou SRAM Eagle, nebo Shimano Deore XT, odpružením Fox Racing a kombinací materiálů rámu z uhlíkových vláken a hliníku. Na našem testovacím vozovém parku jsou kola od společnosti DT Swiss a gumy od společnosti Maxxis.

XC

Jezdecká disciplína XC je pravděpodobně nejširší možný styl jízdy na horském kole. Základní kategorie horských kol, XC se může odehrávat na požárních cestách, singltrecích, technických lesních stezkách, rockgarden a všem mezi tím.

Geometrie zaměřená na šlapání

Geometrie XC kol je navržena s ohledem na stoupací schopnosti, efektivitu šlapání a nižší celkovou hmotnost, což obvykle doplňuje geometrie XC kol. Nastavení kola je mnohem strmější než u ostatních kol, což v kombinaci s kratším rozvorem zajišťuje hbité a svižné jízdní vlastnosti, které jsou ideální pro jízdu po single trailech a pro přidání síly, když trail směřuje nahoru.

U XC kola očekávejte hlavový úhel kolem 69-71 stupňů, strmější úhel sedlové trubky kolem 74-75º, nižší výšku spodního držáku a kratší celkový dosah. Přechod na materiály rámů a hliník se běžně používají u základních variant; od střední třídy a výše se však materiálem volby začínají stávat uhlíková vlákna.

Optimalizované odpružení a komponenty

Protože XC kola jsou zaměřena na nízkou hmotnost a efektivitu při stoupání, mají ze všech tří zde porovnávaných kol nejmenší zdvih. Očekávejte, že zde najdete závodně orientovaná kola jsou vybavena zdvihem rámu a vidlice 90-100 mm, přičemž některé moderní rekreační modely XC nabízejí až 120 mm. Nastavení odpružení se také liší, kyvné vidlice a tlumiče jsou obvykle umístěny výše na kole v porovnání s motocykly Trail nebo Enduro. To však omezuje schopnost sjíždění ve srovnání s koly Trail s delším zdvihem a Enduro na většině ostatních terénů jsou však XC kola rychlá, drsná a dychtivá potěšit.

29″ kola jsou u XC kol víceméně standardem díky vyšší efektivitě odvalování, schopnosti přetáčení a stabilitě. Pneumatiky budou obvykle tenčí, lehčí, a proto nebudou tak odolné proti propíchnutí jako ty, které najdete na trailových nebo enduro kolech, přičemž méně agresivní dezény jsou také běžné díky vyšší valivé účinnosti, kterou nabízejí.

Očekávejte, že materiály ráfků budou směsicí lehkého hliníku základní až střední třídy, přičemž s rostoucím rozpočtem budou k dispozici i ráfky karbonové. Očekávejte také delší představec, který jezdci umožní posunout se více dopředu při zdolávání prudkých stoupání. Sedlovky jsou obvykle tuhé, nicméně na moderních XC motocyklech, které nejsou zaměřeny na závody, se začínají objevovat kapkovité sedlovky motocykly.

Pokud jste tedy silničáři, kteří chtějí využít svou lycru a účastnit se závodů s hromadným startem a maratonů, nebo jen rádi jezdíte rychle a efektivně v chladnějším terénu, může být pro vás XC kolo tím nejlepším řešením.

Enduro

Když bylo enduro ještě mladým dorostem a tratě byly mírnější, 120mm. 140mm trailové kolo bylo ideálním řešením, protože poskytovalo o něco více síly než závodně zaměřené XC kolo a v porovnání s DH (sjezdovým) kolem se na něm snadno šlapalo. Přesuňte se však do současnosti a moderní Enduro Kolo připomíná spíše sjezdové kolo než původní „trailová“ kola, která se používala. Jak je podrobně popsáno níže, trailová kola jsou stále velmi důležitá pro všechny styly jízdy, ale s tím, jak se tratě stávají strmějšími, techničtějšími a náročnějšími, se přizpůsobila i zbraň volby.

Delší, nižší, volnější

Jako jedna z nejoblíbenějších moderních disciplín horských kol, Enduro horská kola se vyvíjejí rychlým tempem. Delší, nižší a volnější než kola XC a trailová kola, kola Enduro jsou především o tom, abyste si užili sjezdy.

Rozvor bude výrazně delší než u XC kol kolo díky uvolněnějšímu úhlu hlavové trubky a většímu průhybu (kde je přední kolo umístěno vzhledem k hlavové trubce), což zajišťuje větší stabilitu v rychlosti. Delší figura dosahu umožňuje jezdci dostat se níže v technických sjezdech, zatímco úhel sedlové trubky konkurující trailovému motocyklu zajišťuje, že jezdci mohou snadno stoupat nahoru po trase pro další kolo.

Hliník se běžně vyskytuje na základních a středních enduro kolech díky svým odolným vlastnostem a schopnosti snášet nárazy ze všech úhlů. V nejvyšší třídě se však díky pokroku v oblasti karbonových vláken stávají kompozity nejpoužívanějším materiálem u vlajkových modelů.

Dlouhý zdvih, široké pláště, odolné komponenty

Se zdvihem odpružení v rozmezí 150-180 mm jsou kola Enduro mnohem těžší než jejich protějšky s kratším zdvihem. Díky tomu jsou mnohem vhodnější pro velké pády, velké dopady a velký vzduch. Kolejová vozidla budou v důsledku toho silnější, přičemž vnitřní šířka ráfků se obvykle pohybuje kolem 30 mm. Tento zvýšený objem vzduchu snižuje riziko píchnutí nebo prasknutí bezdušového kola při útoku na trail.

Šířka pneumatik se obvykle pohybuje od 2.3 až 2.8 s koly téměř výhradně bezdušovými. Bezdušové pneumatiky jsou v horské cyklistice oblíbené díky nižším tlakům, které umožňují zvětšit styčnou plochu a umožňují agresivnějším plášťům efektivněji přilnout ke stopě. Rozteč Boost (větší šířka osy vpředu i vzadu) je také ve hře u většiny, ne-li u všech modelů, Enduro kola na trhu. Rozteč Boost umožňuje výrobcům mírně posunout pohonné ústrojí pro rovnější řetězovou linii a možnost používat širší pláště, než by rám obvykle umožňoval.

hardtail, horské, kolo, srovnání, enduro, kola

Posunutí kontaktních bodů a řídítka o šířce přes 750 mm jsou běžnou záležitostí, stejně jako superkrátké představce, které umožňují přímější ovládání na trailu. Zásadní jsou také kapkovité sedlovky, které jezdci umožňují snadný pohyb a přenášení váhy na kole v technických sjezdech. Posílí se také brzdný účinek a výkonnější čtyřpístkové brzdy se stanou běžnou součástí kol Enduro. Ve spojení s 180-203mm rotory poskytují mimořádný brzdný výkon, který je zároveň snadno modulovatelný a zároveň budí na stezce respekt.

Řazení obvykle obstarává 1x vybavený pohon s širokopásmovou kazetou vzadu. To jezdcům umožňuje snadno zvládat strmé výjezdy a požární cesty. Ochrana rámu je a kliky budou obvykle silnější, aby odolaly i nárazům do kamene nebo úlomkům trailu. Další volba komponentů, se kterou se jezdci na enduro setkávají, se točí kolem výběru pedálů. Běžné jsou jak platformové pedály, tak pedály SPD, přičemž mnoho jezdců se rozhoduje pro jejich hybridní variantu. Další informace naleznete v našem průvodci pro kupce cyklistických pedálů.

Trail

Největší a nejvšudypřítomnější kategorie na horských kolech, Trail kola jsou nejlépe popsány jako univerzální singletracky, které jsou navrženy tak, aby byly efektivní ve stoupáních a zároveň poskytovaly dostatek jistoty a kontroly při drsných a technických sjezdech. V této kategorii převažují kola s dvojím odpružením, nicméně trailový hardtail se stále vyvíjí a stává se životaschopnou variantou ve srovnání s koly s dvojím odpružením.

Rychle nahoru, zábavně dolů

Kolo Trail je navrženo tak, aby vynikalo v širokém spektru terénů, a proto geometrie kola Trail doplňuje stabilitu při sjezdu i efektivitu šlapání do kopce. Úhly hlavové trubky jsou o něco volnější než u kol XC, čímž se zvětšuje rozvor, což napomáhá stabilitě, zatímco spodní držáky obvykle nabízejí o něco větší světlou výšku než kola XC. Poněkud strmější úhel sedlové trubky mezi 74-75º v kombinaci s kratším řetězovým vzpěrem pomůže v nouzi sešlápnout plyn a vyrazit nahoru po strmém úseku trailu.

U kola Trail je také delší dosah, takže jezdec je na kole v prodloužené poloze, což zvyšuje kontrolu při útoku na trail. Hliník je nejpoužívanějším materiálem pro zadní kyvnou vidlici a rám; s rostoucími náklady jsou však k dispozici i lehké karbonové rámy.

Nastavení odpružení je stejně rozmanité jako tratě, na které se tyto motocykly hodí, se zdvihem od 120-150 mm na rámu i vidlici. U kol 29er Trail lze očekávat vidlice s kratším zdvihem, u kol 27er Trail pak vidlice s kratším zdvihem.5 modelů s větším prodlouženým zdvihem. Všestranná bude také kinematika (způsob fungování odpružení), která se liší technikou uchycení tlumičů a umožňuje plynulejší chod odpružení ve srovnání s koly XC.

Širší a objemnější komponenty a příslušenství

Ve správných rukou je kolo Trail schopné zvládnout všechny sjezdové tratě kromě těch nejtechničtějších a nejnáročnějších. Z tohoto důvodu očekávejte, že kola Trail vyjíždějí z továrny se slušnými komponenty, které lze snadno vyměnit a přizpůsobit podle toho, jak se vyvíjí jezdcovy dovednosti a styl jízdy. Řidítka budou obvykle širší než na XC kolech a představec bude také kratší, což pomůže při jízdě na technických trailech. Na trailových kolech jsou běžné sedlovky s kapličkou, které jezdci umožňují posunout sedlo mimo cestu při zdolávání prudších sjezdů.

Velikost kol zůstává v kategorii trailových kol žhavým tématem, přičemž některé značky se zaměřují na menší kola s rozměrem 27.5palcový rozměr pro hbitost, zatímco jiné značky se věnují většímu 29palcovému kolu pro jeho větší přetáčivost a rychlost. A pak jsou některé značky na vážkách a nabízejí obojí.

U hardtailů Trail mnoho značek nadále podporuje formáty kol „Plus size“ a osazuje nové modely masivně širokými plášti. Tyto 2.8 až 3 palce široké pláště dodávají neskutečnou přilnavost, pohlcují nárazy a přitom zůstávají hmotnostně srovnatelné s modely s tenčími koly a dvojitým odpružením.

Pokud jste tedy typ jezdce, který si není jistý, jaký styl jízdy preferuje, nebo prostě chcete schopné kolo, které bude vynikat ve většině terénů, na které ho nasměrujete, může vám nejlépe vyhovovat kolo typu trail. Pokud však toužíte po stoupání nebo po drtiči zaměřeném na gravitaci, pak jsou pro vás nejlepší volbou ostatní možnosti na tomto seznamu.

K čemu se používají hardtailová kola?

Jako typ horského kola, hardtail kola se používají pro jízdu na kole v mnoha terénech a prostředích. Jejich všestrannost a odolnost znamená, že se dobře osvědčí při jízdě na většině míst.

Vhodnými oblastmi pro horská kola s hardtailem jsou horské stezky, hasičské cesty a pump tracky.

Hardtaily jsou však vhodné i pro méně zkušené jezdce a zazáří na méně náročných tratích, jako jsou šotolinové a kamenité stezky, lesní cesty a dokonce i městské ulice!

Pokud se zajímáte o sjezdové kolo nebo vás zajímají především skoky a velký vzduch, možná byste měli zvážit horské kolo s plným odpružením.

Celoodpružené kolo pohltí většinu nárazů z velkých ramp a skoků, takže se můžete soustředit na nadcházející trať.

Díky své nízké hmotnosti vám hardtaily umožní snadno stoupat do kopců a můžete se na nich zúčastnit většiny závodů horských kol, kromě těch nejextrémnějších.

V další části článku se věnuji soutěžím a závodům, ve kterých se používají kola hardtail.

Rekapitulace: Co je kolo hardtail??

Horská kola hardtail jsou jedny z nejuniverzálnějších kol na trhu a umožňují cyklistům zvládat nejrůznější terény.

Kola typu hardtail jsou určena převážně pro terénní cyklistiku. Hardtailová kola nemají zadní tlumiče, což znamená, že jejich zadní kola jsou připevněna přímo k rámu, odtud název „hardtail“.

Většina kol hardtail využívá přední odpruženou vidlici, zatímco menšina používá zcela pevný rám.

Hardtailová kola jsou dostupná pro jezdce všech výkonnostních kategorií. Některá se prodávají za velmi rozumnou cenu, díky čemuž jsou vhodná pro horská pro začínající cyklisty, zatímco špičkové hardtaily jsou k dispozici a jsou vhodné pro profesionály, kteří jezdí na soutěžních závodech.

Historie kol Hardtail

Počátky horských kol hardtail se datují od vynálezu horských kol.

Na srovnání oproti ostatním modelům kol nejsou účelová horská kola ani trochu stará a do světa cyklistiky se dostala teprve nedávno, od 70. let 20. století až do současnosti.

Než se objevila kompletní kola speciálně konstruovaná pro hory, měla vybraná skupina odvahu závodit v horských kopcích na ničem jiném než na plážových cruiserech s balonovými pneumatikami, převody a táckovými brzdami.

Tyto závody byly slavně pojmenovány „Repack downhill races“ (závody ve sjezdu z kopce), a to kvůli tomu, že se při sjezdu z kopce musely přetřít mazivem a na konci závodu se musely znovu namazat!

Konstruktérem prvního účelového horského kola, které později inspirovalo aktualizované modely jako hardtail, byl v roce 1977 Joe Breeze[2].

Joe a jeho přátelé se pokoušeli závodit na různých kolech z kopce, ale bez většího úspěchu. Po vyzkoušení několika kol, plášťů a rámů se Joe nechal inspirovat k vynalezení pevnějšího kolo které by zvládlo nápor jízdy z kopce, kolo, které tento kamarád označil jako „horské kolo“.“

Kdy byla vynalezena horská kola Hardtail??

Od svého vzniku v roce 1977 se na horská kola vrhly stovky různých výrobců. To přispělo k tomu, že horské kolo jeden z nejoblíbenějších kolo typů v rámci cyklistiky.

Od dob kol Klunker se nabídka dostupných horských kol značně rozšířila a nabízí více podtypů pro stále se rozšiřující škálu cyklistických disciplín.

V devadesátých letech 20. století vyrobil průkopník cyklistiky Doug Bradburry první přední odpruženou vidlici. Překvapivě se tak stalo více než 100 let po vydání kola Whippet, jednoho z prvních jízdních kol s odpruženou zadní stavbou.

V 90. letech 20. století a v roce 2000 se horská kola stala méně okrajovým sportem a mnohem více se rozšířila. částečně díky přidání horské cyklistika na letních olympijských hrách.

Nakonec se po vynálezu přední odpružené vidlice Dougem Bradburrym zrodilo horské kolo hardtail.

Kdo by měl používat hardtailové kolo?

Krása hardtailů spočívá v tom, že jsou vhodné pro začínající cyklisty horské Cyklisté i pokročilí jezdci. Jízdu na těchto spolehlivých kolech s terénními sklony si mohou užít jezdci všech věkových kategorií a úrovní fyzické zdatnosti.

Jedním z aspektů, které je činí skvělými, zejména pro začátečníky, je to, že nutí cyklisty věnovat pozornost poloze těla, rovnováze a volbě trasy více než celoodpružená kola.

Důvodem je absence zadního odpružení, což znamená, že jezdec vydrží více nárazů sám, než aby za něj hlavní tíhu síly převzal systém odpružení.

Pokud dojíždíte do práce na kole, ale zároveň rádi brázdíte stezky i ve volném čase, bude pro vás hardtail dobrou volbou. Nezapomeňte si přečíst o výhodách mtb hardtail vs. mtb s plným odpružením dále v průvodci!

Historie kol hardtail

Kdybychom se chystali diskutovat o hardtail Historie, pak můžeme rovnou začít od vynálezu horského kola na přelomu 70. a 80. let 20. století. Před zahájením výroby horského kola se skupina horských cyklistů prohání po horských kopcích na plážovém křižníku s balonovými pneumatikami, převody a brzdami.

Až do roku 1977 se Joe Breeze, který je později známý jako konstruktér prvního horského kola, potýkal s několika neúspěšnými pokusy o sjezdové závody s různými koly. Tento neúspěšný pokus ho pak inspiroval k vynalezení robustnějšího kola, které by zvládlo jízdu z kopce, známého jako horské kolo.

Od té doby začalo horská kola vyrábět mnoho různých výrobců a podařilo se jim z nich udělat jedno z nejoblíbenějších kol mezi cyklisty. V devadesátých letech Douglas Bradburry vynalezl první přední odpruženou vidlici a následně se zrodilo kolo typu hardtail.

Funkce hardtailových kol

Mnoho cyklistů na horských kolech začíná svou cestu na hardtailu. Hlavním důvodem je, že horská kola hardtail byla dokonalou kombinací přístupnosti a všestrannosti. Zde je uvedeno, co vám může kolo hardtail nabídnout:

Skákání s hardtailem, proč ne?

I když to není tak snadné jako skákání na dirtovém kole, které je speciálně vyrobeno pro provádění triků, běžné horské kolo hardtail je stále považováno za dobrý prostředek pro skákání (na správné trati) – hlavním důvodem je, že toto kolo je vyrobeno pro venkovní podmínky a má robustní rám, který vykompenzuje absenci zadního tlumiče. Ale samozřejmě musíte zvládnout skákání, aby byl váš skok bezpečnější.

Plusem přicházejícím s tuhostí tohoto typu horského kola je to, že ji můžete využít k lepšímu odpumpování ze skoku a dodat si trochu dodatečné hybnosti, abyste se ze skoku odpíchli silněji. Jediné, co musíte mít na paměti, je nikdy nezapomenout pustit sedlo před začátkem skoku, abyste minimalizovali nechtěné špatné zkušenosti.

Jak se stát lepším jezdcem

Mnoho horských kol má tendenci začínat svůj Mountain jízda na horském kole hardtail. Absence zadního odpružení u kola typu hardtail nutí jeho jezdce rozvíjet dovednosti, aby pochopil, která rychlost je pro jezdce vhodnější a odpovídá jeho jezdeckým dovednostem. Hardtailové kolo nemá zadní tlumič, který by vyrovnával nerovnosti, takže může jezdce při každé jízdě trochu překvapit.

A hardtail kolo poskytuje mnohem ostřejší zpětnou vazbu, takže jezdec během jízdy cítí, co dělá terén. To pak rozvíjí lepší pochopení jezdce, aby instinktivně reagoval na terén.

Výhody kol Hardtail

Dost bylo malých příkladů, jak hardtail vs. full suspension mountain kola z vás udělá lepšího jezdce, než jste. Zde je několik výhod kol hardtail, které byste měli znát:

Hardtailová kola nestojí tolik peněz

Hardtail hora Kolo má přímočařejší konstrukci; snižuje některé výrobní náklady, díky čemuž buď stojí méně než celoodpružené kolo, nebo je vybaveno mnohem lepšími komponenty.

Úspora hmotnosti

Protože rám kola hardtail je dodáván bez přehazovačky, čepů a tlumiče, stává se automaticky mnohem lehčím než celoodpružené horské kolo, což jezdci, který tráví hodně času v sedle nebo často stoupá, poskytuje větší pohodlí při jízdě.

hardtail, horské, kolo, srovnání, enduro, kola

Údržba a odolnost

Vzhledem k tomu, že horské kolo hardtail má méně dílů s vyšší kvalitou, je potenciál dílů, které je třeba opravit, mnohem menší. Kromě toho je hardtail kolo je postaveno bez tlumiče a zadního odpružení, díky čemuž se ukazuje, že je odolnější a vyžaduje méně údržby i méně dílů k výměně.

Kvalitní jízda

Při diskusi o hardtailu vs. celoodpruženém kole pro začátečníky je pravděpodobně nejlepší zvážit zážitek z jízdy, který tyto dva typy kol nabízejí. Hardtailové kolo poskytuje při šlapání citlivější pocit než kolo s dvojitým odpružením, které je schopno. Nevadí, že bez zadního odpružení ztratíte trochu trakce, protože pro rychlou a efektivní jízdu se nakonec nic nevyrovná kolu s pevným odpružením.

Závěr

Co je kolo hardtail? Co je to kompletní odpružené kolo? Horské kolo hardtail je jednoduché horské kolo navržené bez zadního odpružení, zatímco kompletně odpružené nebo celoodpružené kolo má odpruženou vidlici vpředu a zadní tlumič.

Jaké jsou výhody a nevýhody horského kola hardtail vs. kompletně odpružené kolo? Obojí má své přednosti i nevýhody. Celoodpružené kolo je vhodné pro jezdce, kteří jezdí převážně po technických stezkách, protože umožňuje plynulejší jízdu v náročném terénu a poskytuje pohodlnější jízdu, protože pohlcuje většinu otřesů a umožňuje rychlejší jízdu. Toto kolo však vyžaduje mnohem více údržby a jeho náklady jsou vyšší než u hardtailových kol.

Kolo hardtail je univerzálnější pro jízdu v terénu a nabízí zábavnou a rychlou jízdu po hladkých stezkách. Díky jednoduché konstrukci bez zadního tlumiče se ukazuje, že je lehčí a vyžaduje méně údržby a náklady jsou nižší. Jednoduchá konstrukce rámu, který je bez přehazovačky, čepu a zadního odpružení, šetří u hardtailového kola několik gramů hmotnosti.

Nevýhoda hardtail kola je, že se nehodí na sjezdové tratě nebo traily s větším množstvím překážek, protože absence zadního tlumiče ztěžuje jezdci ovládání kola.

Pokud chcete najít nejlepší horské kolo hardtail kola pro vaši cyklistickou cestu, můžete se zaregistrovat na Rodalink. U Rodalink si můžete vybrat z široké nabídky jízdních kol. Při nákupu u společnosti Rodalink. ušetříte si starosti, protože kolo vám bude dodáno v podobě připravené k odvozu. Získejte nejlepší zkušenosti s nákupem jízdních kol pouze u společnosti Rodalink; přesvědčte se sami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru