Průvodce velikostí Marin mtb. Jaké pedály jsou nejvhodnější pro gravel a adventure kola?

Nejlepší gravel kola 2023: náš výběr nejlepších modelů

Nejnovější obsah o závodech, rozhovory, funkce, recenze a odborní průvodci nákupem přímo do vaší schránky!

Děkujeme, že jste se přihlásili k odběru The Pick. Brzy obdržíte ověřovací e-mail.

Vyskytl se problém. Obnovte prosím stránku a zkuste to znovu.

Odesláním svých údajů souhlasíte s podmínkami a zásadami ochrany osobních údajů a jste starší 16 let.

Neexistuje žádný nejlepší gravel bike. To, co vám bude vyhovovat, závisí na typu jízdy, kterou chcete provozovat, a také na tom, kolik chcete utratit.

Zde jsme se věnovali některým skvělým univerzálním gravel kolům, stejně jako některým specializovanějším tipům, které poslouží pro gravel závody, stejně jako kolům, která jsou vhodná pro vícedenní výlety na kolech. Máme také možnosti z řad nejlepších levných gravel kol.

Náš výběr vychází z našich rozsáhlých testů a recenzí nejlepší K dispozici jsou gravel kola od těch s cenou pod 450 000 Kč až po prémiová gravel kola s cenovkou nad 10 000 Kč. Z naší konfrontace devíti šotolinových motocyklů roku jsme vybrali také naše nejlepší motocykly, které jsme před výběrem vítězů projeli a ohodnotili více recenzenty.

Více informací o tom, jak vybrat nejlepší gravel kolo pro vaše potřeby, najdete níže na této stránce, ale nejprve je zde šest rychlých tipů, pak náš výběr nejlepších cenově výhodných gravel kol a následně nejlepší výkonné stroje s odkazy na naše obsáhlé kompletní recenze pro každý z nich.

Nejlepší hodnota šotolinových kol

Diverge E5 Comp je kvalitní gravelové kolo s tlumičem Future Shock 1.Systém předního odpružení 5, který pomáhá zvýšit pohodlí a volný prostor pro velké pláště a umožňuje osadit 47mm pláště 700c nebo 2.1palcová guma 650b.

Model Vitus Venon Evo plní dvojí funkci – nabízí silniční i šotolinové specifikace. GR gravel specifikace je vybavena 40mm plášti, ale můžete namontovat až 45mm, pro rychlou, aerodynamickou jízdu na šotolině.

Ribble vám nabízí dobrou techniku na gravel se svým slitinovým modelem Gravel AL, včetně možností kol 650b i 700c a spousty úchytů pro převody. Specifikaci si můžete zvolit sami, ale toto Shimano GRX400 poskytuje dostatečný rozsah převodů.

Nejlepší výkonná kola na šotolinu

Naše Gravel Kolo roku 2023 Revolt má chytré prvky, jako je ohebná sedlovka ve tvaru D, která vám nebrání vyměnit dropper, a nastavitelné zadní kapličky, abyste si jízdu vyladili.

Myslíme si, že Checkpoint je skvělou volbou pro štěrk expedice. Má dostatek úchytů a úložných prostorů a jeho odpružení IsoSpeed pomáhá zvýšit pohodlí při dlouhých vyjížďkách.

Pokud vás baví rychlá jízda na šotolině nebo závodění, Kaius splňuje všechny požadavky. Je superrychlé, má aerodynamické prvky a agresivní jízdní pozici, ale zároveň je obratné a zvládne i klikatější stezky.

Důvody, proč se vyhnout

Pokud vaše jízda směřuje k dobrodružnějšímu konci spektra, objevování nových stezek, celodenním epickým výletům a příležitostným vícedenním bikepackingovým výletům, pak je Specialized Diverge Comp E5 vhodnou volbou vhodné pro vás.

Přichází s uvolněnou geometrií a vysokou přední částí pro pohodlnější jízdní pozici. s výhradou, že jsme zjistili, že je trochu obtížnější dostatečně zatížit přední kolo, když se opravdu přitlačuje v zatáčkách.

K dispozici je celá řada úchytů, dvojice pod spodní a horní rámovou trubkou a trojice úchytů na nohách vidlice. Pokud dáváte přednost tradičnějšímu způsobu přepravy zavazadel a ochraně proti stříkající vodě, můžete si pořídit také plné blatníky a nosič brašen.

Nejvýznamnějším prvkem modelu Diverge Comp E5 je však tlumič Future Shock 1.5, které se obvykle vyskytuje pouze u karbonových modelů. Ten odvádí dobrou práci při tlumení některých ruchů na stezce a vysokofrekvenčních nerovností, ale zjistili jsme, že není dostatečnou náhradou předního odpružení, pokud byste o něm uvažovali jako o alternativě.

Důvody, proč se vyhnout

Vitus Venon Evo kombinuje rychlé gravel kolo a silniční kolo pro vytrvalostní jízdu v jednom univerzálním balení, přičemž Vitus prodává specifikace GR zaměřené na gravel a specifikace RS pro silniční použití. Zjistili jsme, že jízdní pozice je dobrým kompromisem mezi vzpřímenou a agresivní jízdou.

Tato sestava Force AXS XPLR 1x je šotolinová, se 40mm širokými plášti Michelin Power Gravel namontovanými na karbonových kolech Prime Primavera 44 a volným prostorem pro 45ky, pokud chcete. Přesto kolo váží pouhých 7 kg.9 kg, což umožňuje svižný postup i v náročnějším terénu. Vyměňte 28mm pláště a můžete vyrazit na vytrvalostní silniční vyjížďky.

Chybí vám však některé montážní body, které se obvykle nacházejí na Nejlepší gravel kola, i když ne více než mnoho závodních kol, a díky aerodynamické přední části a rychlé jízdě je Vitus Venon Evo dobrou volbou pro gravel závody.

Důvody, proč se vyhnout

Ribble Gravel AL Sport má 47mm pláště na kolech 650b, i když můžete mít i kola 700c. Varianta 650b z něj dělá velmi schopnou volbu pro jízdu všude, která nezruinuje banku.

Slitinový rám je dlouhý a nízký, s volnou hlavovou trubkou. dlouhý dosah a krátký představec. Spousta montážních bodů, i když kupodivu ne těch, které jsou potřeba pro nosič. Osazení 2×10 rychlostí Shimano GRX 400 je nejnižší řadou, ale přesto nabízí vynikající výkon a převody až 30x34t pro zvládnutí drsného terénu.

Ačkoli kolo není lehké, zdálo se nám rychlé a dobře si poradilo se zhoršeným asfaltem i nerovnostmi, ačkoli jeho přilnavost měla tendenci klesat, když jsme se vydali do blátivějších pasáží.

Nejlepší výkonnostní gravel kola

Důvody, proč se vyhnout

Giant Revolt vyhrál náš titul Gravel Bike of the Year v roce 2023. Je to gravel kolo, které opravdu dobře pokrývá široké spektrum jízdy na šotolině. Pohodlí sedla zvyšuje sedlovka ve tvaru D s udávanou 12mm flexí, která se však vejde do standardní sedlovky 30 mm.9mm kulatá sedlová trubka, takže můžete nasadit dropper, pokud jezdíte v techničtějším terénu.

Zadní kapličky mají dvoupolohovou nastavitelnou geometrii, která umožňuje volit mezi agilnější jízdou pro závodění nebo širší vůlí se zvýšenou stabilitou. Máte také montážní body pro bikepacking, včetně těch na nohách vidlice.

Rám také velmi dobře tlumí nerovnosti, a to jak vpředu, tak vzadu, i když bychom dali přednost kratší hlavové trubce pro větší univerzálnost v nastavení kola.

Zapůsobila na nás i nabídka užitné hodnoty – testovaná specifikace zahrnovala elektronické řazení Shimano GRX RX815 Di2 a karbonová kola Giant.

Přečtěte si naši recenzi kola Giant Revolt Advanced Pro v naší reportáži o šotolinovém kole roku.

Důvody, proč se vyhnout

Checkpoint majors na držácích, včetně na nohách vidlice, a také včetně otvoru na spodní trubce pro nářadí a trubku Trek. Rám umožňuje osadit 2.1 palec 650bs a odpojovač sedlovky IsoSpeed zvyšují pohodlí v náročném terénu.

Dlouhý rozvor a vysoká stopa vidlice kola Checkpoint zajišťují stabilitu při delších jízdách, aniž by se to přehnalo. Přesto je stále rychlé, a to i přes schopnost naložit se na vytrvalostní jízdy na šotolině.

Přečtěte si naši recenzi kola Trek Checkpoint SL7 v našem zpravodajství o šotolinovém kole roku.

Důvody, proč se vyhnout

Na opačném konci gravelového spektra než Trek Checkpoint stojí BMC Kaius, který je vyloženě závodním gravelovým kolem s nízkou jízdní pozicí a aerodynamickým rámem, který si vypůjčil ze silničního závodního kola BMC Teammachine.

Jízdní vlastnosti jsou podobné jako u silničních kol BMC a navíc máte k dispozici úspornou sadu montážních bodů ve stylu silničních kol, která neobsahuje ani úchyty na blatníky a blatníky. Na tuhém, závodně laděném rámu je místo pro 44mm pláště, což by mohlo pomoci zmírnit nedostatek pohodlí.

Tato nižší specifikace je cenově dostupnější než nejvyšší úroveň kola BMC Kaius, ale stále je dražší než nejvyšší dostupná specifikace kola Giant Revolt.

Přečtěte si naši recenzi kola BMC Kaius v našem článku Gravel Reportáž z kola roku.

Důvody, proč se vyhnout

Addict Gravel je navržen spíše pro rychlost než pro přepravu nákladu v terénu, přesto má delší rozvor a vyšší stoh než jiná závodní kola na šotolinu, jako je BMC Kaius. Výsledkem je dobře vyvážená jízda, která je stejně dobrá pro rychlou technickou jízdu jako pro vícedenní bikepacking, a to i přes absenci úchytů na nohy vidlice.

Líbilo se nám lakování modelu Addict od Scottu Štěrk a kolo má dobrou hodnotu, přičemž cena nižší specifikace kola vybaveného systémem SRAM Rival AXS je stejně příznivá jako u kol značek, které jsou obvykle více orientovány na hodnotu než Scott.

Přečtěte si naši recenzi kola Scott Addict Gravel 10 v naší reportáži o šotolinovém kole roku.

Důvody, proč se vyhnout

Cannondale Topstone Carbon má geometrii, která na papíře vypadá agresivně, ale je šetrnější, než byste čekali. Obsahuje také nyní zjednodušené a méně zatížené zadní odpružení Kingpin od Cannondalu. To poskytuje 30 mm zdvihu díky bezkloubové konstrukci, která zlepšuje trakci v drsnějším terénu, ačkoli nepomáhá pohodlí přední části vozidla. K tomu budete potřebovat Topstone Carbon Lefty s odpruženou vidlicí.

Je zde možnost dokoupit systém osvětlení Cannondale Smart Sense s radarem ve zpětném zrcátku. Cannondale je také konkurenceschopný, navzdory špičkovým technologiím rámu.

Přečtěte si naši recenzi kola Cannondale Topstone Carbon 3 v naší reportáži o šotolinovém kole roku.

marin, velikost, průvodce, nejlepší, vhodný, štěrk

Důvody, proč se vyhnout

za rozumnou cenu než S-Works Crux, Crux Pro je stále lehký a má stejně citlivou geometrii jako kolo nejvyšší specifikace. To má za následek bleskové zrychlení, ačkoli 38mm pláště mají za následek nervózní jízdu po drsnějším povrchu.

Mohli byste to zvětšit na 2.1palcové pneumatiky 650b, které by měly přispět k většímu pohodlí a trakci, a kulatá sedlovka umožňuje nasadit dropper nebo odpruženou sedlovku.

Domníváme se, že Crux vyhovuje jezdcům, kteří chtějí agilní výkon na šotolině, ale zároveň chtějí mít možnost přidat na síle a dosáhnout rychlosti.

Šotolinová kola: vše, co potřebujete vědět

Co jsou gravel kola?

Gravelová kola jsou kola s padacími ráfky, která vám umožní odbočit ze zpevněných cest do zajímavějšího terénu.

Od závodních kol až po bikepacking – najdete pro sebe nejlepší gravel bike, který je připraven zvládnout náročný terén i delší, vícedenní vyjížďky v terénu.

Stejně jako u všech jízdních kol je důležité, abyste si pořídili nejlepší Kolo, které vám sedne, a nemusí být určeno podle pohlaví. Pokud však toužíte po specifickém dámském modelu, který často zahrnuje menší rozměry a odlišné prvky, jako je širší sedlo a užší řídítka, možná byste se měli podívat na stránky nejlepší stránku s dámskými gravel koly pro terénní dobrodružství.

Pokud žonglujete s omezenějším rozpočtem, ale přesto chcete nejlepší, naše stránka věnovaná nejlevnějším gravel kolům: gravel kola do 1 000/1 500 Kč je ideální pro získání nejlepších dobrodružství na dvou kolech za nejlepší cenu.

Nejlepší gravelová kola, která se zrodila v duchu dobrodružství, se nacházejí někde na pomezí mezi cyklokrosovými koly a koly pro cyklistiku nejlepší vytrvalostní a sportovní kola a nejlepší cyklokrosová kola, se směsicí nejlepší horská kola hardtail. V porovnání s MTB koly s tlustými plášti jsou na zpevněných úsecích silnic hbitá, ale při zdolávání nerovného povrchu vzbuzují jistotu oproti svým sourozencům, kteří jezdí na kluzkých unavených silnicích.

Tato kola jsou ideální pro dobrodružství ve smíšeném terénu; šotolinové cesty, rozbitý asfalt, požární cesty a samozřejmě nezpevněné polní cesty. Nenechte se zmást kapkovitými řídítky, která si berou za vzor od svých cyklokrosových bratranců a MTB sourozenců, ale tato kola zvládnou i docela technický terén, včetně svižných tras pro horská kola.

Tato křížící se disciplína může vnést mírný zmatek i do oddělení cyklistické výbavy, e.g do lycry, nebo ne do lycry. Naštěstí naše průvodce o nejlepším oblečení na kolo na šotolinu: cyklistická výbava pro jízdu na šotolině by měla vyřešit všechny potíže s výbavou.

Nejlepší gravel kola jsou vybavena širokými pneumatikami s prostorem pro větší průchodnost blátem a standardně kotoučovými brzdami. Na kolech 700c nebo 650b očekávejte cokoli do 47c nebo více.

marin, size, guide, best, suited, gravel

U nejlepších gravel kol se často objevují držáky na brašny a další úložné prostory, stejně jako možnost montáže blatníků. To je ve skutečnosti asi největší rozdíl mezi gravel a cyklokrosovými koly, spolu s uchycením košíku na láhev.

Jsou gravel kola dobrá na silnici?

V porovnání se silničními koly najdete na nejlepších gravel kolech širší a nižší převody, které vám usnadní jízdu v sypkém nebo kopcovitém terénu, zejména při přepravě brašen, pokud se chystáte na vícedenní výpravy.

Obecně platí, že nejlepší gravelová kola mají také nižší spodní úchyt než cyklokrosová kola, což pomáhá zajistit lepší stabilitu v kamenitém, kořenitém a nerovném terénu. Pro více informací o tom, jaké jsou mezi nimi rozdíly, by vám mohla být užitečná naše stránka Gravel vs. cyklokrosová kola: jaký je mezi nimi rozdíl.

Pro ty, kteří se chtějí vydat mimo vyšlapané cesty, ale obávají se, aby se jim podařilo udržet krok, byste mohli zvážit elektrickou verzi. Elektrická gravel kola vám poskytnou terénní schopnosti a stabilitu vzbuzující důvěru, ale s dodatečnou asistencí.

Proč jsou šotolina a dobrodružných kol, která jsou tak populární?

Pokud jste někdy vyrazili na projížďku na svém nejlepším silničním kole a při průjezdu jste si všimli nezpevněných cest, požárních stezek nebo lákavých singltreků, přemýšleli jste, kam vedou, ale váhali jste, zda se vydat mimo asfalt, pak by pro vás mohlo být vhodné gravel bike nebo adventure road bike.

Cílem těchto kol je spojit efektivitu na silnici s terénními schopnostmi, takže se jejich konstrukční prvky překrývají se silničními i cyklokrosovými koly a obsahují i prvky z technologie horských kol. Když si kupujete své první gravel kolo, měli byste standardně očekávat kotoučové brzdy a prostor pro širší pneumatiky.

Zatímco cyklokrosová kola jsou navržena s ohledem na krátké blátivé závody, gravelová a adventure kola zohledňují delší jízdy po nezpevněném povrchu. V kategorii šotolinových kol stále najdete závodní modely pro závody na šotolině, stejně jako dobrodružná kola, která jsou vybavena dodatečnou světlou výškou a úchyty pro zavazadla a často širšími pneumatikami pro vzdálenější cesty.

Jak se liší geometrie gravel kol od silničních kol??

Stabilita a ovladatelnost jsou při jízdě v terénu klíčové. V porovnání se silničními koly očekávejte prodloužený rozvor, volnější úhel hlavové trubky a nižší spodní úchyt, což pomůže v technickém terénu a prudších sjezdech.

Pozice jezdce je obvykle vzpřímenější než u silničních kol, a to jak kvůli pohodlí při dlouhých jízdách, tak kvůli snazšímu přenášení váhy při překonávání překážek v terénu.

Mají šotolinová kola další specializované vlastnosti??

Převodníky a kotoučové brzdy se rychle staly standardem pro gravelová (a mnohá silniční) kola, což jsou technologie převzaté z horských kol. V nabídce najdete také přední a zadní odpružení, i když ta zatím nejsou tak běžná.

Levné gravel kolo

Jako první, a to v mírně zelenomodrém koutku, tu máme Marin Nicasio, vynikající představitel gravelového kola za dobrou cenu. Jeho doporučená cena je 1 045 liber, má sadu Microshift 1×9, kotoučové brzdy s lanovody, ocelový rám a kola 650b osazená poměrně slizkými 47mm plášti.

Nicasio je kolo, které bylo na mnoha webech hodnoceno jako vynikající cenově dostupné gravel kolo a v naší recenzi získalo silných 7/10 bodů.

Dojmy z jízdy

Geometrie vhodné k jízdě na silnici i v terénu

Zábavné a schopné na šotolině

Každé základní gravel kolo jistě obětuje nějakou funkčnost nebo výkon, například hmotnost, ale bude kvůli tomu jízda na šotolině méně příjemná nebo pomalejší??

První věc, které jsem si všiml, je, že i s koly 650b a širokými 47mm plášti se přes řídítka šíří poměrně velké vibrace. Je to nejspíš proto, že rám i vidlice jsou vyrobeny z oceli a řídítka z hliníku. Nemám vůbec nic proti slitinovým kolům a komponentům, ve skutečnosti svůj hliníkový Allez Sprint naprosto miluji – ale karbonové rámy z poslední doby mají výjimečné vlastnosti tlumení vibrací, kterým se jen těžko vyrovnají, a na šotolině je to ještě patrnější.

Bohužel, karbonová gravelová kola za cenu kolem 1 000 liber se prostě nedají sehnat. Ve skutečnosti byste těžko hledali karbonové gravel kolo z druhé ruky za takové peníze. Při vytrvalostních jízdách na šotolině (trvajících déle než tři hodiny) vám dobrý karbonový rám často nabídne větší vertikální poddajnost a budete se cítit méně zmoženi.

Slitinová kola však mají své výhody. Důležitým faktorem, proč se pro ně rozhoduje mnoho ultravytrvalostních sportovců, je například jejich rázová síla, a pokud se držíte dobře položené šotoliny nebo plánujete vyrazit jen na pár hodin, pak pravděpodobně dávají větší finanční smysl.

Další věcí, kterou je třeba při nákupu základního gravel kola zvážit, jsou převody. Toto kolo je vybaveno devítirychlostní sadou Microshift. Říkám Microshift, ale brzdy jsou ve skutečnosti Tektro (o nich za chvíli), kazeta Sunrace a řetěz KMC.

Přestože mají kola jako Nicasio méně převodů, mohou nabídnout dostatečný dojezd. Tento Marin, má například vpředu kroužek se 42 zuby a kazetu s 11-46 zuby – to poskytuje dostatek záchranných převodů, když se stoupání stanou prudkými, a poskytuje ještě nižší převody, než jaké si může dovolit Suvi na svém super luxusním gravel kole.

Menší počet převodů ale znamená, že skoky mezi nimi jsou větší, takže se vám může stát, že budete mít problém najít ideální kadenci. Nejvíce je to patrné na dlouhých tazích, ať už po asfaltu nebo po požárních cestách, a je to něco, na co si brzy zvyknete a pravděpodobně byste si toho ani nevšimli, pokud neprovádíte test back-to0back, jako je tento.

Nicasio, stejně jako mnoho základních gravel kol, je vybaveno kotoučovými brzdami s lanovodem a po ujetí nespočtu kilometrů na všech třech kolech jsme se Suvi i já shodli, že kotoučové brzdy s lanovodem jsou prostě horší než jejich hydraulické protějšky. Časem, zejména na štěrku, se do pohyblivých částí a brzdových výstupků může dostat bláto a nečistoty, které ztěžují jejich ovládání.

V této oblasti rozhodně dostanete to, za co si zaplatíte – kotoučové brzdy s lanovodem sice odvedou svou práci, ale z hlediska výkonu a modulace se dají jen těžko srovnávat s hydraulickými brzdovými třmeny. Jak to ovlivní vaši jistotu při sjíždění, se bude lišit od člověka k člověku, ale pro nás oba to byl výrazný rozdíl.

Celkově bylo kolo velmi dobré. Jízda na kole je zábavná a toto kolo není výjimkou. Zejména na rovině se nezdála být pomalejší než mnohem dražší možnosti a více než cokoli jiného zdůraznila zásadní význam výběru pneumatik při jízdě v terénu.

Prémiový gravel kolo

Lauf Seigla na nás při svém loňském uvedení na trh udělal vážný dojem a vysloužil si působivé hodnocení 9/10. Ačkoli existuje spousta gravel kol, která stojí více než toto, ve své současné stavbě, s 1x Sram Force AXS, rozhodně splňuje kritéria špičkového gravel kola.

Přední vidlice Lauf Grit nabízí necelých 30 mm zdvihu a zadní část byla rovněž navržena tak, aby nabízela poddajnost. Tato sestava je vybavena pneumatikami Schwalbe G-One R 45 mm obutými do lehkých karbonových kol EThirteen XCXR.

Dojmy z jízdy

marin, velikost, průvodce, nejlepší, vhodné, šotolinové

a modernější gravelová kola jsou schopna osadit super široké pláště a Seigla s prostorem pro až 57mm gumu je určitě jedním z nich. Před nákupem jakéhokoli kola je důležité zvážit pláště velikost, což se samozřejmě liší podle toho, jaký terén máte v oblibě. Na lehký štěrk by mělo stačit kolem 40 mm, ale já i Suvi volíme pro většinu našich jízd ve smíšeném terénu na štěrku 42-45 mm gumy.

Se sadou širokých plášťů, předním odpružením, poddajností zadního rámu a karbonovými řídítky odvádí Seigla pozoruhodnou práci při pohlcování vysokofrekvenčního bzučení. Značky věnují spoustu času a úsilí ladění karbonových vrstev svých prémiových gravel kol a na dlouhých vyjížďkách je tato dodatečná poddajnost jistě vítaná.

Dalším rozdílem, který najdete u prémiových gravel kol, je elektronické řazení. Model Seigla se dodává pouze s elektronickým řazením. O tom, zda je elektronické řazení nutné, se vedou debaty už více než deset let, ale nyní se obecně uznává, že elektronické řazení nabízí lepší výkon.

Zeptali jsme se Suvi, co si myslí o svých fantastických elektronických převodnících, a ona poznamenala, že ačkoli „nejsou v žádném případě nutností, jsou rychlé a přesné, takže mám vždy jistotu, že jsem ve správný čas ve správném“.

Elektronické převody vás sice nezrychlí, ale ve srovnání s 9rychlostním řazením Microshift měla 12rychlostní sada Sram mnohem menší mezery mezi převody, což vedlo k většímu výběru. Díky velkým ergonomickým tlačítkům se s nimi lépe jezdilo i v náročném terénu, zatímco možnost řadit více převodů najednou se hodila i na strmých technických nájezdech.

Zda se rozhodnete pro elektronické řazení, bude pravděpodobně záležet na vašich osobních preferencích a rozpočtu. Dobrou zprávou je, že jejich cena klesá, což dokazuje například nový, cenově dostupný model Sram Apex AXS.

Seigla je také osazena o zhruba 800 g lehčími koly než Nicasio, díky čemuž kolo působí mnohem reaktivněji a živěji.

Suvi i já jsme se shodli, že sice nemusíte vyhazovat spoustu peněz za karbonová kola, jako jsou tato EThirteen XCXR, ale výkonnostní výhodu získáte, když většinu sériových kol vylepšíte některými z nejvýhodnějších hliníkových kol.

Hardtailové horské kolo

Zástupcem horských kol s hardtailem je model Factor Lando HT, jehož stavba je téměř „za málo peněz“ – opravdu jsme se vrhli na terénní kola.cc lockery pro toto! Karbonový rám je vybaven karbonovým 29″ rámem Black Inc. kola, integrovaný kokpit, 12rychlostní sada Sram Eagle XX1 a 2.25palcové pláště.

Dojmy z jízdy

Technická rychlost sjezdu

Otevírá další stezky/jízdní trasy

Možná jste už slyšeli, že dnešní gravelová kola se stále více podobají horským kolům, a hranice se rozhodně stírají. Odpružení a široké pláště najdete na obou typech kol a hmotnost může být často podobná, ale klíčovým rozdílem je samozřejmě tvar řídítek.

Cyklisté jezdili na horských kolech po požárních cestách ještě předtím, než pojem „jízda na šotolině“ vůbec vyšel ze školky, a soudě podle některých nedávných šotolinových závodů, kterých jsem se zúčastnil, jsou zatraceně rychlí!

Horské kolo je v podstatě šotolinové kolo na steroidech. tam, kde mají kola na šotolině menší úhel náklonu než silniční kola, je horské kolo ještě o krok dál. Tam, kde sedíte vzpřímeněji a nad zadním kolem na gravel horská kola si tuto vzpřímenou polohu vynásobí deseti.

Tato uvolněnější poloha je skvělá pro technické kamenité sjezdy a také znamená, že vaše plíce jsou při stoupání otevřenější. Negativa však přicházejí ke slovu, když jedete rychlostí, například na asfaltovém úseku cestou na šotolinu. Vzpřímenější poloha je méně aerodynamická, a proto je k jízdě stejnou rychlostí potřeba více wattů/námahy.

Pak jsou tu pláště. Naše horské kolo je vybaveno 2.25palcové pláště Goodyear, což je poměrně typický rozměr pro MTB gumy. To znamená 57 mm, což je maximum, které Seigla pojme, a více, než se vejde na většinu ostatních šotolinových kol.

Pláště s velkým objemem mohou být provozovány při nižším tlaku a výborně pohlcují kameny, nerovnosti a kořeny. Agresivnější dezén pneumatiku více obepíná a je mnohem účinnější v mokrém blátě a sypkém terénu. Nevýhodou je opět rychlost, širší hrbolatá pneumatika má na hladkém povrchu mnohem větší odpor.

Teleskopické vidlice jsou další oblastí, která byla převzata z horských kol, ale zatímco gravel kola obvykle nabízejí zdvih kolem 30 mm, horská kola XC se obvykle pyšní 100-120 mm, často s velkou možností nastavení odskoku a komprese. Většina vidlic nabízí alespoň nějakou možnost jejich uzamčení nebo zpevnění, aby bylo kolo při stoupání efektivnější.

100 mm zdvihu a superobjemové pláště jsou pro většinu jízd na šotolině pravděpodobně zbytečné, ale otevírají více cest a s váhovou kompenzací pouze kolem jednoho kilogramu vás pravděpodobně nebudou příliš brzdit, pokud vůbec.

Plochá řídítka jsou mnohem širší než nejširší řídítka, která můžete najít, a to zajišťuje dobrou ovladatelnost. Nevýhodou je aerodynamika: samozřejmě ne pro každého je jízda po šotolině prioritou, ale vzpřímenější pozice v kombinaci s táhlejšími plášti měla znatelný vliv na úsilí potřebné k udržení rychlosti kolem 25 km/h na rychlých požárních cestách i asfaltových úsecích.

Při super dlouhé jízdě jsou také plochá řídítka více omezující, pokud jde o polohu rukou, a po několika hodinách jsem hledal, kam jinam dát ruce.

Pokud je váš štěrk hrbolatý nebo pomaleji zvlněný, pak je to pravděpodobně kolo, na kterém byste měli jezdit. Stejně rychle stoupá díky poloze „otevřené plíce“ a obrovskému rozsahu převodů, rychleji sjíždí cokoli technického a je s ním spousta zábavy na klikatých cestách – rozhodně jsem na tomto kole dokázal projet více trailů než na ostatních dvou kolech.

Závěr

Poté, co jsem si na všech kolech pořádně pohrála, nastal čas rozhodnout, které z nich vyčlením na hodinový, 215 km dlouhý šotolinový závod Ekoi Stone Circle.

Pochybuji, že mnoho lidí překvapí, že jsem si vybral prémiové kolo Lauf Seigla. Ale v každém případě, tady je proč.

Ať už utratíte za kolo pro jízdu na šotolině cokoli, je naprosto možné si užít spoustu zábavy a podle našich zkušeností existuje jen malá korelace mezi cenou a požitkem z jízdy. Pro závod na 215 km však existovalo několik omezení levného gravelového kola, u kterých jsem dospěl k závěru, že mě budou brzdit ve výkonu.

Zaprvé je tu hmotnost. Levné kolo na šotolinu má asi 4.Je o 5 kg těžší než prémiový a při převýšení 2600 m se to projeví negativně. Za druhé, kotoučové brzdy s lanovodem byly nevýhodou – cítil jsem se mnohem jistěji při použití hydraulického nastavení s větším výkonem a modulací.

Faktory, jako je mechanické řazení, menší počet převodů a drsnější pocit z jízdy díky rámu ze slitiny, bych snadno přešel a prostě by patřily neodmyslitelně k tomu, že za kolo utratíte méně. Pokud existuje oblast, za kterou Suvi a já doporučujeme utratit více vašich těžce vydělaných peněz, jsou to hydraulické kotoučové brzdy.

Horské kolo se může zdát jako podivná volba štěrk události, ale myslím si, že by o něm mělo uvažovat více „šotolinových“ jezdců. Pokud vás nezajímá rychlost na rovině a máte to štěstí, že si užíváte vyjížďky na šotolině bez velkého množství asfaltových úseků, pak vám vzpřímená pozice, velkoobjemové pláště a odpružení mohou nabídnout více pohodlí, kontroly a jistoty než i ta nejlepší gravel kola na trhu.

V tomto případě to bylo 35 km silnice a omezené polohy rukou přes 9.Pětihodinová jízda, která mě odradila od jeho používání.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru