Velikost pneumatik pro velká kola. Globální měřicí systém Wilderness Trail Bikes

Vysvětlení MTB plášťů plusových rozměrů – je větší lepší??

Jako by všech různých rozměrů kol na trhu nebylo dost a někdy i dost matoucích, existuje zvláštní řada horských kolo pneumatiky zvané plus size. Plus velikost je termín, který se používá pro označení pneumatik s větším objemem, nezaměňovat s pneumatikami pro tlustá kola. Často je spojována s 27.Velikost kola 5 palců. Ale kromě velikosti pneumatik 27.5 existují také možnosti 29. Co přesně jsou plusové MTB pláště??

cokoli od 2.8″ až 3.Za plusovou velikost pláště pro horská kola se považuje šířka pláště 5″. Tyto šířky se nacházejí mezi rozsahy pro Trail / Enduro a Fat Bike pneumatiky, které kombinují trakci a pohodlí s vyšším valivým odporem. Protože většina kolo Rámy nejsou vhodné pro takto široké pneumatiky, jsou poměrně neobvyklé.

Plusové MTB pláště tedy nejsou považovány za běžné rozměry. Ačkoli neexistuje jediný rozměr plášťů pro horská kola, existují určité rozměry, které jsou zavedeny pro jednotlivé typy disciplín, jako je XC a All-Mountain. O běžných pláštích pro horská kola si můžete přečíst velikost zde.

Plusové MTB pláště 101

Standardní velikosti 27.5 a 29 se vztahují k vnějšímu průměru pláště namontovaného na kole, nikoliv k šířce pláště. Plusové velikosti tuto hranici rozmazávají, protože dodatečný objem plusu pneumatika vzniká zvětšením výšky i šířky pláště.

kolo, pneumatika, velikost, trail, kola

Nezapomeňte, že celková velikost kola je kombinací velikosti pláště a průměru ráfku. Ráfky nejsou to, co je 27.5 nebo 29 palců, pouze vnější průměr pneumatiky namontované na správném ráfku pro ni. Plusová velikost má ve skutečnosti velký smysl. Například 2.3″ šířka 27.5″ pneumatika je ve skutečnosti podobná velikosti 29″ při 2.Šířka 3″. 27.5 byla ve skutečnosti považována za odrazový můstek k 29palcovým kolům, která definují současný trend. Dnes se 29palcová kola stala široce rozšířenou výjimkou a částečně za to může plusová velikost kol.

kolo, pneumatika, velikost, trail, kola

Ještě v polovině roku 2010 byli jezdci ke změně velikosti kol skeptičtí. Rychle se přesuňte do dnešní doby, kdy vítězné kola v cross-country, světové enduro sérii a světovém poháru ve sjezdu jsou všechna kola vybavena 29palcovými koly. V předním umění přinejmenším od nástupu smíšených kol (mullet“) kol. Tento trend je však tématem jiné diskuse. Většinou jsme svědky toho, že trendy nastavené profesionálními sportovci následují i víkendoví bojovníci, takže se na místních stezkách a v bikeparcích běžně objevují 29ky.

Jsou širší pneumatiky na kole lepší?

V posledních desetiletích je patrný trend rozšiřování pneumatik, ráfků, nábojů, řídítek a spodního držáku. A to z dobrého důvodu.

Pneumatiky pro horská kola obecně těží z širšího profilu a většího objemu. Větší plocha povrchu jim umožňuje zajistit lepší trakci, kontrolu a pohodlí na nerovném terénu. Přílišná šířka je na úkor trakce v rozbahněných podmínkách, stability v zatáčkách, energetické účinnosti a o něco vyšší hmotnosti.

Hlavní vlastnosti přisuzované plusovým plášťům pocházejí z tvrdších směsí, které jsou schopny jezdit při zachování stejné úrovně přilnavosti díky většímu povrchu na zemi. Tato tuhost má za následek silnější výkon při brzdění než užší plášť s měkkou směsí, přičemž další výhodou je menší valivý odpor a celková odolnost.

Kvůli většímu rozměru a obvykle nižšímu tlaku v pneumatikách (mezi 17 a 35 psi) mají tendenci být méně přesné. Což je tím znatelnější, čím lépe znáte a trail. Na druhou stranu plusové velikosti mohou výrazně kompenzovat chyby jezdce a zajistit pohodlí na neznámých stezkách. Pokud tedy máte tendenci jezdit na mnoha různých místech, může se vám tento bod hodit.

Širší pláště pro horská kola mají osvědčené výhody i nedostatky. S další a další šířkou přicházejí menší a menší okrajové výhody. Na opačném konci spektra jsou pláště pro tlustá kola, které mohou být široké až 5 palců! Který je dvakrát širší než velký sjezdový plášť. Mají některé legitimní výhody, ale jejich užitečnost je relativně malá.

Jaká velikost pneumatik se hodí pro jaké kolo?

Abyste zjistili, jaká velikost pneumatik bude na kolo pasovat, proveďte měření vidlice a rámu kola.

Pokud je kolo vybaveno ráfkovými brzdami, musí být ráfek v jedné linii s brzdovými čelistmi, a proto je vhodná pouze jedna velikost ráfku nebo malý rozsah velikostí. Nejprve tedy změřte vzdálenost od místa, kde by byl střed osy náboje ve výpadku, ke středu brzdové čelisti. Poté vyhledejte poloměr ráfku v tabulce ISO na této stránce. S různými brzdami je možné použít jinou velikost ráfku, i když delší dosah brzd má obecně za následek horší brzdný účinek.

přední plášť nesmí dosahovat ke korunce vidlice; zadní plášť nesmí dosahovat ke korunce vidlice pneumatika nesmí dosahovat k mostu sedlové nebo řetězové vzpěry. Změřte vzdálenost od polohy osy ke korunce vidlice, mostu řetězové vzpěry a mostu sedlové vzpěry. Vnější poloměr pneumatiky je nominálně poloměr ráfku plus šířka pneumatiky a až o 1 cm větší u pneumatiky s hlubokým dezénem. Pneumatika musí mít obvykle 1 cm vůle, 2 cm, pokud bude instalován blatník, ale nepoužívejte kolo, které je mnohem menší, jinak je příliš pravděpodobné, že pedál v zatáčce narazí do země. U kola s vodorovnými výpustěmi je žádoucí dodatečný volný prostor k můstku řetězové vzpěry, aby bylo možné kolo vyjmout, aniž by došlo k vypuštění pláště.

Prostor mezi lopatkami vidlice nebo vzpěrami musí být dostatečně široký na to, aby se pneumatika dostala do volného prostoru, přičemž na každé straně musí být několik mm navíc pro případ, že by se kolo mírně vychýlilo z pravé polohy. Měření v poloměru nejširší části pneumatiky, obvykle poloměr ráfku plus polovina šířky pneumatiky.-s výjimkou toho, že nejširší část může být na běhounu terénní pneumatiky. Jmenovitá šířka pneumatiky je vyznačena na pneumatice; skutečnou šířku lze změřit, pokud je pneumatika namontována na ráfku.

Pokud je kolo vybaveno nábojovými brzdami (bubnové, kotoučové, kolébkové), je možné použít různé velikosti ráfků, pokud je to možné pneumatika se vejde do rámu. Větší ráfek se hodí ke štíhlejší pneumatice a naopak.

Tradiční systémy určování velikosti

Tradiční systémy určování velikosti jsou založeny na měření vnějšího průměru pneumatiky. Obvykle se měří v palcích (26, 27 atd.).) nebo milimetrů (650, 700 atd.).).

Vývoj pneumatik a ráfků bohužel způsobil, že tato měření ztratila kontakt s realitou. Takto to funguje: Začněme s pneumatikami 26 x 2.Rozměr 125, který se stal populární u těžkých balónových pneumatik kola na konci 30. let a stále zůstávají běžné na plážových cruiserech kola. Tato stránka velikost Pneumatika se ve skutečnosti velmi blíží průměru 26 palců. Někteří jezdci však s těmito pneumatikami nebyli spokojeni a chtěli něco lehčího a rychlejšího. Průmysl reagoval výrobou středně těžkých pneumatik s označením 26 x 1.75 se hodí na stejné ráfky. Ačkoli se tyto pneumatiky stále nazývají 26 palců, ve skutečnosti mají 25 5/8, nikoli 26 palců. Stejný rozměr ráfků byl přijat prvními průkopníky klunkerů na západním pobřeží a stal se standardem pro horská kola kola. Vzhledem k apetitu trhu lze na tyto ráfky sehnat pláště úzké až 25 mm, takže ve výsledku máte 26palcový plášť, který má ve skutečnosti spíše průměr 24 7/8!

Druhé číslo nebo písmenný kód by označoval šířku pneumatiky. (26 x 1.75, 27 x 1 1/4. 650B, 700C. )

Je bod sedm pět roven třem čtvrtinám?

Označení v palcích někdy vyjadřuje šířku v desetinném čísle (26 x 1).75) a někdy jako společný zlomek (26 x 1 3/4). To je nejčastější příčina nesouladu pneumatik. Ačkoli jsou tato označení rozměrů matematicky stejná, týkají se různých rozměrů pneumatik, které NELZE zaměnit. Je nebezpečné zobecňovat, když mluvíme o rozměrech pneumatik, ale s jistotou bych uvedl následující:

Brownův zákon pro určování velikosti pneumatik:

Pokud jsou dvě pneumatiky označeny rozměry, které jsou matematicky stejné, ale jedna je vyjádřena jako desetinné číslo a druhá jako zlomek, nebudou tyto dvě pneumatiky zaměnitelné. (existují tři výjimky, které jsou uvedeny v tabulkách níže. )

Druhá metoda: Výpočet velikosti kola

  • Sundejte si boty a postavte se tak, abyste měli nohy od sebe vzdálené asi 15-20 cm. Změřte výšku od země po rozkrok.
  • Ujistěte se, jaký typ kola chcete: horské kolo, městské kolo kolo nebo silniční Kolo. Informace o různých typech kol si můžete přečíst zde.
  • Nyní si můžete vzít kalkulačku a vypočítat správnou velikost:

Městské kolo kolo – Rozteč nohou (cm) x 0,685 = velikost vašeho rámu Horské kolo – rozteč nohou (cm) x 0,66 = velikost vašeho rámu Silniční kolo – rozteč nohou (cm) x 0,70 = velikost vašeho rámu

kolo, pneumatiky, velikost, trail, kola

(Pokud je váš rozkrok 76 cm, pak je vaše správná velikost horského kola 50 cm (20″), silničního kola 53 cm a městského kola 52 cm)

Metoda třetí: Tabulka velikostí kol (pro pokročilé):

Horské Velikost kola tabulka:

Městské kolo (také příměstské/hybridní kolo) velikost tabulka

kolo, pneumatiky, velikost, trail, kola

Tabulka velikostí silničních kol

VÝBĚR SPRÁVNÉ VELIKOSTI PNEUMATIK

Pro dosažení nejlepšího výkonu si vyberte velikost pláště, která je kompatibilní s vaším rámem, vidlicí a ráfky. Používání pneumatik nesprávné velikosti může zhoršit kvalitu jízdy, poškodit ráfek nebo kolo a může představovat bezpečnostní riziko, proto je důležité před nákupem nových pneumatik ověřit velikost.

Silniční a šotolinové pláště se obvykle dodávají ve dvou průměrech: 700c a 650b. Šířka se může pohybovat od přibližně 30 mm pro lehké a rychlé závodní pláště na šotolinu až po přibližně 47 mm pro stabilitu a trakci na hrubém štěrku. Pokud vyměňujete pneumatiky, můžete se jednoduše podívat na rozměr vytištěný na jejich bočnicích a zakoupit tento rozměr. Pokud však chcete přejít na jinou šířku plášťů, měli byste věnovat pozornost vůli rámu a vnitřní šířce ráfku.

Mějte také na paměti, že čím blíže se přizpůsobíte vnitřní šířce ráfku, tím přesnější bude velikost pneumatiky na štítku – nikdo nemá rád, když zjistí, že jeho nová pneumatika 2.4 pneumatiky měří pouze 2.2.

SVĚTLÁ VÝŠKA RÁMU

Mezi vnějším okrajem vaší pneumatiky by mělo být alespoň 6 mm pneumatika a rámu nebo vidlice, aby nedocházelo k tření.

VNITŘNÍ ŠÍŘKA RÁFKU

Obecně platí, že vnitřní šířka ráfku by měla být 40-80 % šířky vašeho kola pneumatikašířky, avšak výrobce ráfku může doporučit jiný rozsah pro optimální výkon. Pokud si nejste jisti vnitřní šířkou ráfku, obraťte se na výrobce ráfku.

Nyní se můžete zorientovat ve světě rozměrů pneumatik a najít gumu, která bude pro vaše kolo vhodná. S dalšími dotazy se obraťte na místní prodejnu jízdních kol nebo nás kontaktujte s dotazy týkajícími se výrobků Teravail.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru