Terénní motocykl Kawasaki o objemu 1000 cm3. Kawasaki Ninja H2R: 209 km/h

Dirt Legální

Zobrazit originál

Tvůj kamarád říká, že jel 200 km/h na GSXR 750. Pozor, spoiler: Pravděpodobně ne.

Na druhou stranu, tyhle superbiky jsou skutečná bomba. Aby se motorky vůbec dostaly do seznamu, musí jet skutečných 175 mil za hodinu, což je dostatečná rychlost na to, aby způsobila tunelové vidění a přehlušila vaše výkřiky hrůzy v hučícím větru.

Nic nerozproudí krev v žilách rychleji než příliv adrenalinu z rychlé kolo. Čím vyšší jsou rychlosti, tím větší vzrušení vyvolávají. Proto jsme sestavili žebříček 12 nejrychlejších motocyklů na světě v době vydání tohoto článku.

Nebudeme jen procházet seznam všech zbrusu nových 1000 ccm motocykl na tomto odpočítávání. Naším cílem je přivést na scénu outsidery, překvapivé závodníky.

V tomto seznamu naleznete své oblíbené Kawasaki, Yamaha, BMW a dokonce Dodge. Každý z nich se vyznačuje svými jedinečnými vlastnostmi a ohromujícím výkonem. Některé mají větší estetický půvab než jiné, ale kvůli tomu jste sem nepřišli. Chcete vědět, které z nich je nejrychlejší, a my máme odpovědi.

Takže až bude příště váš kamarád na GSXR tvrdit, že má nejrychlejší motorku na světě kolo, Uveďte je na pravou míru pomocí těchto tvrdých faktů.

BMW K1200S: 175 MPH

Začínáme-li náš seznam na 175 MPH, znamená to, že vás čeká opravdová lahůdka.

Většina z nás nikdy nebude mít možnost jezdit na motocyklu tak rychle, ale můžeme doufat, že. BMW vytvořilo model K1200S tak, aby byl agilní, lehký a snadno ovladatelný, a díky této úžasné technice je rychlý.

kawasaki, 1000cc, dirt, bike, ninja

Je poháněn řadovým čtyřválcovým motorem o objemu 1157 cm3 umístěným šikmo, aby měl motocykl nižší těžiště. Výkon 164 koní při 10 250 ot/min a maximální točivý moment 129 Nm při 8 250 ot/min. Na oplátku získáte čas z 0 na 60 MPH pouhé 3.2 sekundy.

Takto rychlá jízda znamená, že potřebujete kvalitní brzdy. Brzdy EVO ve spojení se systémem ABS naštěstí pomáhají modelu K1200S dosáhnout dokonalého brzdění.

Tento kolo je také vybaven revolučním odpružením, které pomáhá udržet jízdu plynulou a kontrolovanou. Pokud to nestačí k tomu, abyste ho posunuli za hranu, mělo by vás přesvědčit jednostranné kyvné rameno.

kawasaki, 1000cc, dirt, bike, ninja

Ačkoli můžeme připustit, že v posledních letech trochu zestárl, a nelze se vyhnout tomu, jak je K1200S v porovnání s dnešními litrovými motocykly velký, je to i po více než deseti letech naprostá bestie.

  • Motor: 1157 ccm DOHC, 16 ventilový čtyřválec
  • Max. výkon: 164 koní při 10 250 ot/min
  • Maximální rychlost: 175 MPH
  • Čas 0-60 MPH: 3.2 sekundy

Zajímavost: Věděli jste, že sériový model BMW K 1200 S z roku 2006 překonal světový rychlostní rekord na slavné solné pláni Bonneville v Utahu??

Aprilia RSV 1000R Mille: 175 MPH

Aprilia RSV 1000R Mille se vyráběla v letech 1998 až 2000. Mille znamená v italštině 1000, a proto je to tato kolo je poháněn kapalinou chlazeným motorem Rotax V-twin o objemu 998 cm3 se vstřikováním paliva a 60 stupni.

Nevýhodou je, že tento motocykl je náchylný k vibracím. Proto Aprilia představila systém ADVC, což je zkratka pro antivibrační dvojitý rozvodový hřídel. Ale problém to nevyřešilo.

Jako opravdová bestie, tento kolo při neopatrném zacházení se setřese ze stojánku. Ale to nevadí, protože na 60 MPH dosáhne rychlosti jen za 3.1 sekundy a v rychlosti jede neuvěřitelně hladce. Vypumpuje 141.13 koní při 10 000 ot/min a disponuje maximálním točivým momentem 107 Nm při pouhých 5 500 ot/min.

  • Motor: 998 ccm čtyřtaktní, V-Twin 60 stupňů
  • Max. výkon: 141.Výkon 13 koní při 10 000 ot/min
  • Maximální rychlost: 175 MPH
  • Čas 0-60 MPH: 3.1 sekunda

Zajímavost: Dalším jedinečným prvkem modelu Mille je raná verze kluzné spojky. Fungovalo to pomocí podtlaku na zavřené škrticí klapce. Při použití na sběrném potrubí nabízel v roce 98 efekt kluzné spojky. Radikální.

Yamaha září s malými motocykly

Pokud hledáte motocykly s motory menšími než 400 cm3, pak hledáte motocykl Yamaha. Tyto kompaktní stroje jsou neuvěřitelně spolehlivé a mají špičkové výkonové parametry v této části trhu s motocykly. Například modelová řada Bolt® je navržena s ohledem na neuvěřitelnou úsporu paliva, elegantní design a vynikající jízdní vlastnosti. There are even a handful of small electric motorcycles on the market that save you money and still perform phenomenally.

Kawasaki naopak zvládla cestovní motocykl, který zajišťuje pohodlnou a stabilní jízdu, dostatek úložného prostoru a dostatečný výkon a spotřebu paliva, aby vás dovezl kamkoli budete chtít. Vezměme si například model GTR1400. Se 150 koňskými silami nacpanými do jeho rámu se v mžiku proháníte po jakémkoli horizontu. S neuvěřitelným poměrem ceny a výkonu, Kawasakicestovní modely se určitě trefí do černého.

Terénní kola od obou

Existuje několik oblastí, ve kterých obě společnosti dosáhly úspěchu díky tomu, že sledovaly odlišné hodnoty. Jednou z těchto oblastí je oblast terénních motocyklů, známých také jako dirt kola. Bitva mezi těmito společnostmi o to, kdo ovládne tento trh, trvá už dlouho a dnes nevykazuje žádné známky rozuzlení.

Kawasaki se drží svého přístupu orientovaného na výkon, který jí na dlouhou dobu zajistil náskok v této soutěži. Vytvářejí řadu cenově dostupných a konkurenceschopných dirt motocykly, které se umístí v libovolném počtu závodů.

Yamaha naproti tomu preferuje přístup „pomalu a jistě“ a soustředí se na spolehlivost a odolnost. Jejich motocykly jsou velmi dobře laditelné, aby zajistily dobře přizpůsobenou jízdu. Jejich dirt motocykly se rychle staly základem vytrvalostních závodů pro amatérské závodníky po celém světě!

Výkonné motocykly: Další výjimečný model

Pokud jde o celkový výkon u silničních motocyklů, obě společnosti mají opět své silné stránky a strategie. Na přelomu tisíciletí vydala Yamaha model R1 a způsobila revoluci v celé třídě motocyklů – dokonce sama založila třídu superbiků!

Kawasaki reagovala zvýšením nároků a představila motocykly, které vytvořily třídu hyperbiků. V roce 2006 se poprvé Kawasaki ZZR®1400 nahradil krátce existující model 1200 a disponoval mohutným motorem o objemu 1400 cm3. V roce 2012 zvýšili výkon ZX™-14R na více než 200 koní. Později dosáhl model H2R výkonu 310 koní s motorem 1000cc Přeplňovaný motor a teoreticky je schopen dosáhnout rychlosti 250 mil za hodinu!

Yamaha si však stojí za svým a daří se jí to díky zachování kvality provedení, kterou prostě nelze překonat.

Doufáme, že vám tento průvodce pomohl usadit se na motocykl který splňuje vaše potřeby! Máte-li dotazy nebo chcete-li si prohlédnout Yamahu a Kawasaki motocykly, které máme na prodej, kontaktujte nás na Langston Motorsports. S hrdostí sloužíme obyvatelům Temeculy a Orange County v Kalifornii – dovolte nám, abychom vás obsloužili ještě dnes!

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZBOŽÍ

Sada zásuvek USB

NAJÍT KAWASAKI PRODEJCE VE VAŠÍ OBLASTI

Na základě zpětné vazby ze závodních aktivit používá asistenční kluzná spojka dva typy vaček (asistenční a kluznou), které pohánějí náboj spojky a ovládací talíř buď společně, nebo odděleně.

Při běžném provozu funguje pomocná vačka jako samočinný mechanismus, který přitahuje náboj spojky a ovládací desku k sobě a stlačuje spojkové lamely. To umožňuje snížit celkové zatížení spojkové pružiny, což vede k lehčímu pocitu při ovládání spojkové páky.

Při nadměrném brzdění motorem – v důsledku rychlého podřazení (nebo náhodného podřazení) – se do hry zapojí kluzná vačka, která roztlačí náboj spojky a ovládací desku od sebe. Odlehčuje tlak na spojkové lamely, čímž snižuje zpětný točivý moment a pomáhá předcházet poskakování a smyku zadní pneumatiky. Tato závodní funkce je užitečná zejména při sportovní jízdě nebo jízdě na okruhu.

Díky použití vysoce přesného elektronického řízení pro řízení motoru mohou modely Kawasaki dosáhnout vysoké úrovně úspory paliva. Spotřeba paliva je však značně ovlivněna používáním plynu, volbou převodového stupně a dalšími prvky, které má jezdec pod kontrolou. Indikátor úsporné jízdy je funkce, která indikuje, kdy aktuální jízdní podmínky spotřebovávají nízké množství paliva. Systém nepřetržitě monitoruje spotřebu paliva bez ohledu na rychlost vozidla, otáčky motoru, polohu škrticí klapky a další jízdní podmínky. Pokud je spotřeba paliva při dané rychlosti nízká (i.e. spotřeba paliva je vysoká), na displeji LCD přístrojové desky se objeví značka ECO. Jízdou se zapnutou značkou ECO lze snížit spotřebu paliva.

Efektivní rychlost vozidla a otáčky motoru se sice mohou u jednotlivých modelů lišit, ale věnování pozornosti podmínkám, které způsobují zobrazení značky ECO, může jezdci pomoci zlepšit spotřebu paliva – jedná se o praktický způsob, jak zvýšit dojezdovou vzdálenost. Udržování nízké spotřeby paliva navíc pomáhá minimalizovat negativní dopad na životní prostředí.

Indikátor úsporné jízdy

Elektronický tempomat umožňuje udržovat požadovanou rychlost (otáčky motoru) pouhým stisknutím tlačítka. Po aktivaci nemusí jezdec neustále přidávat plyn. To snižuje zatížení pravé ruky při jízdě na dlouhé vzdálenosti, umožňuje uvolněnou jízdu a přispívá k vysokému jízdnímu komfortu.

Plně elektronický systém ovládání škrticí klapky Kawasaki umožňuje řídicí jednotce ovládat množství paliva (prostřednictvím vstřikovačů paliva) i vzduchu (prostřednictvím škrticích klapek) přiváděného do motoru. Ideální vstřikování paliva a poloha škrticí klapky vedou k plynulé, přirozené odezvě motoru a ideálnímu výkonu motoru. Systém také významně přispívá ke snížení emisí.

Elektronické škrticí klapky také umožňují přesnější ovládání elektronických systémů řízení motoru, jako jsou S-KTRC a KTRC, a umožňují implementaci elektronických systémů, jako je KLCM, Kawasaki Řízení motorové brzdy a elektronický tempomat.

Elektronické škrticí klapky

Pomocí nejnovějšího vývoje pokročilého modelovacího softwaru Kawasaki a zpětné vazby z kompaktní jednotky IMU (Inertial Measurement Unit), která poskytuje ještě jasnější obraz o orientaci podvozku v reálném čase, sleduje KCMF parametry motoru a podvozku v průběhu celé zatáčky – od nájezdu, přes apex až po výjezd ze zatáčky – a moduluje brzdnou sílu a výkon motoru tak, aby usnadnil plynulý přechod od akcelerace k brzdění a zpět a pomohl jezdci sledovat zamýšlenou stopu v zatáčce. Systémy, na které KCMF dohlíží, se liší podle modelu, ale mohou zahrnovat: S-KTRC/KTRC (včetně řízení trakce a řízení zdvihu kol) KLCM (včetně řízení trakce a řízení zdvihu kol). Navrženo pro optimalizaci zrychlení z místa KIBS (včetně řízení náklonu a řízení brzdění v zatáčkách) Kawasaki Řízení motorové brzdy

Počátky: MT-01

Vše začalo, když byl model MT-01 poprvé představen jako koncepční model na tokijském autosalonu v roce 1999. Bylo to v době, kdy výkony supersportovních motocyklů jako YZF-R1 jezdce uchvátily, ale Yamaha si představovala naháč motocykl který by nabídl jiný druh hodnoty.

Vykreslil obraz toho, jaký by mohl být nahatý motocykl, když není zatížen stále lákavým FOCUSEM na rychlost a specifikace, a místo toho klade důraz na Kodo („rytmus duše“) motoru, točivý moment a skvělou ovladatelnost, to vše zabalené do pečlivě vytvarovaného designu. Koncept tohoto nového stroje zněl „MT = Mega Torque“, přičemž tento hypernaked poháněl velký vzduchem chlazený dvouválec. Spolu s tím byl dalším komunikačním prvkem zabudovaným do modelu MT-01 zdůraznění jeho koncepčního původu v Japonsku. Každý z japonské „velké čtyřky“ má jako výrobce motocyklů své vlastní charakteristické vlastnosti, ale když jsou výrobky jednotlivých značek postaveny vedle sebe v showroomech v zámoří, nevyhnutelně se začnou zdát podobné. Aby tomu společnost Yamaha čelila, snažila se vytvořit individuálnější identitu „Iwata, Japan“.

Když se na tokijském autosalonu světu ukázal koncepční model MT-01, který byl celý protkán japonským stylem, dostal se na titulní stránky motocyklového tisku, ale Yamaha s ním ve skutečnosti již prováděla vývojové testy v rámci svého poslání vytvořit nový druh jízdního zážitku. Zpočátku byl naháč se vzduchem chlazeným cestovním motorem o objemu 1 700 cm3 prostě neslýchaný a někteří zaměstnanci Yamahy si kladli otázku, zda je takový motocykl vůbec realizovatelný. Vývojový tým však sestavil prototyp s motorem Warrior 1700 umístěným v rámu XJR1300 a začal s ním jezdit na testovací trati.

První interní hodnocení ukázala, že kombi má určitý potenciál. Od této chvíle šlo o to, aby Yamaha použila nejnovější technologie – například rám z hliníkového tlakového odlitku CF – a vstoupila tak na dosud neprobádané území ve snaze vytvořit novou generaci sportovního naháče. Tento stroj by jezdci umožnil vychutnat si dunivý rytmus Kodo výfuku při projíždění klikatých silnic, přičemž by ho jeho mega točivý chod zcela vtáhl do děje. Cílem a následnou prací společnosti Yamaha bylo vyrobit tento zcela bezprecedentní hypernaked.

Základem modelu MT-01 byla jedinečná vývojová filozofie společnosti Yamaha Jin-Ki Kanno, která spočívala v produkci výkonu v souladu s vnímáním jezdce. Je kolo pro jezdce zábavné nebo ne? Je povaha této zábavy něčím, co nikdo předtím nezažil? Každá funkční mechanická část motocyklu stejně jako jeho tvar a design se točily kolem těchto otázek.

Jednou z oblastí FOCUS byl tón výfuku. S výjimkou zastavení a volnoběhu je zvuk vydávaný výfukem předurčen k tomu, aby se vzdaloval za motocyklem. Podle Yamahy stojí tón výfuku a Kodo odděleně od běžných měřítek výkonu; jsou součástí toho, co definuje motocykl, a jsou měřítkem výkonu samy o sobě. Proto byl model MT-01 vybaven podsedlovými tlumiči výfuku s výdechy umístěnými co nejblíže jezdci, ale práce nezačínala a nekončila pouze u výfukového potrubí. Výzkum charakteristik tuhosti rámu a konstrukce kyvné vidlice byl proveden s cílem vytvořit hmatatelný pocit, že vás točivý moment, který vytvářejí dva písty o objemu přes 800 cm3 každý, žene stále dál dopředu.

Design motocyklu byl také vyvrcholením skicy za skicou a rozhodného odmítnutí odkazovat se pro inspiraci na jiné modely, až na jednu výjimku: Vmax o objemu 1 200 ccm. Ikonický výkonný cruiser Yamaha V4 připomínal spíše jízdu na motoru s koly, což vytvářelo jedinečný pocit jednoty mezi jezdcem a strojem. Vmax byl navržen kolem své pohonné jednotky, a proto byla ponechána na očích. Záměrem bylo vizuálně vyjádřit tok, kterým motor pracuje při výrobě výkonu, a to od sání přes spalování až po výfuk. Model MT-01 zvolil podobný přístup. Pro vytvoření pocitu jízdy přímo na vrcholu mega-dvojkového motoru se tým rozhodl odstranit z vnějšího designu všechny dekorativní prvky – stejně jako tomu bylo u modelu Vmax. Pokud je Vmax symbolem originality značky Yamaha, pak MT-01, který byl vytvořen podle stejné koncepce, rovněž vypovídá o originalitě značky Yamaha, ale na plátně nahého sportovního motocyklu.

Průběh: MT se vrací

Model MT-01 debutoval v Evropě v roce 2005 jako výsledek nové výzvy společnosti Yamaha. Ačkoli byl tento motocykl oblíbeným tématem v tisku a nadšenci jej velmi chválili, jeho zvláštnosti jako motocyklu byly právě důvodem, proč jej nepřijali všichni jezdci. Yamaha však v koncepci modelu MT-01 viděla další potenciál a snažila se přinést zábavu z jízdy s točivým momentem širšímu publiku, a tak se Yamaha Motor Italia ujala vedení vývoje prvního modelu MT-03. Tento stroj se vydal ve stopách modelu MT-01, který se vymyká mainstreamovému trendu řadových čtyřválců a vydává se neortodoxnější cestou. Motor modelu MT-03 byl vyvinut na základě točivého velkého jednoválce z modelu XT660, takže vznikl motocykl, který byl zábavný pro sportovní výlety, ale zároveň hbitý a obratný pro městskou džungli. Design exteriéru si zachoval znaky většího modelu MT-01, ale byl stylověji orientován s ohledem na městské využití.

Model MT-03 se ukázal jako povedený a byl dobře přijat mnoha evropskými jezdci, prodával se v letech 2006 až 2013. Po jeho úspěchu si někteří zaměstnanci Yamahy vytvořili vizi vývoje celé řady strojů „MT Series“, která by jezdcům nabídla novou hodnotu. Tato vize se však ještě nějakou dobu neuskutečnila.

Přesto vývojový tým v centrále Yamaha Motor v Ivatě právě v té době pracoval na vývoji strojů, které by nabídly novou hodnotu a skutečně předběhly dobu. Jednalo by se o nové typy naháčů; lehké, štíhlé a kompaktní motocykly s výkonem, který by působil v souladu s lidským cítěním. Tým opakovaně debatoval a diskutoval o tom, jaký motocykl by nejlépe ztělesňoval filozofii značky Yamaha Jin-Ki Kanno a jaký stroj by byl dokonalým vyjádřením jedinečného stylu značky Yamaha. A v té době název „MT“ vlastně ještě nikomu nepřišel na mysl.

Koncepce, ke které tým dospěl pro tyto nové modely, zněla „Torquey Agile“ a mezi kandidáty byly zařazeny motory s křížovým čtyřválcem, paralelní dvouválec s 270° klikou a tříválec. Z nich byla vybrána dvojčata a trojčata.

V případě vnějšího designu šlo o vizuální vyjádření nového zážitku z jízdy, který by tyto stroje nabízely. Nový jízdní styl nevyhnutelně zrodí nové tvary a formy, a to vedlo ke vzpřímené jízdní pozici se zkrácenou vzdáleností mezi řídítky a sedlem a k designovému přístupu, který co nejvíce odhalil mechanické prvky a zároveň eliminoval čistě dekorativní prvky. Tým designérů samozřejmě také nepracoval s ohledem na název „MT“, ale vycházel z dlouholetého principu Yamaha Motor Design: estetické vizualizace funkcí a výkonu. Návrhy, které pro tyto stroje vytvořili, se následně staly základem pro brzy znovuzrozenou řadu MT.

Při navrhování motorů byl v popředí zájmu točivý moment. V ostrém kontrastu se supersportovními stroji, které si užívají výkonu vysoko v rozsahu otáček, se konstruktéři zaměřili na zvýšení výkonu těchto nových motorů v nízkém a středním pásmu – kde jezdci na ulici tráví většinu času – a na dodání silného točivého momentu, který by poháněl stroj kupředu s autoritou, aniž by bylo nutné motocykl vytáčet až k nejvyšším otáčkám. Puls a přímý pocit s dostatečným točivým momentem v každém okamžiku by navíc umožnily snadné ovládání těchto strojů v různých jízdních scénářích. Právě o takovou jezdeckou atraktivitu se Yamaha snažila.

Když se vývoj blížil do závěrečné fáze, dostaly stroje se zcela novým dvouválcem o objemu 700 cm3 a tříválcem o objemu 900 cm3 jména. Tyto nové naháče vytvořené v honbě za Jin-Ki Kanno a s cílem nabídnout novou motocyklovou hodnotu se staly dokonalými posledními kousky, které Yamaha Motor Europe hledala pro dokončení své vize nové řady MT: motocykly s točivým a hbitým chodem a vyjadřující jedinečnost zrozenou v Japonsku. Proto bylo rozhodnuto oživit stejnou značku MT z modelů MT-01 a MT-03 pro tyto dva nové přírůstky do modelové řady Yamaha. Při příležitosti uvedení modelu MT-09 triple na trh byla vytvořena výrazná komunikační kampaň pod heslem: Temná strana Japonska. To vypovídá o tom, že přesnost a kvalita jsou synonymem japonských výrobků, ale v důsledku toho jsou často příliš podle knihy a zůstává u nich poněkud vyčpělá image. Jádrem poselství kampaně je, že pokud je toto považováno za „světlou stránku Japonska“, pak to plně nereprezentuje tuto zemi, protože Japonsko, které reprezentuje MT World, zahrnuje a symbolizuje i jiné, temnější stránky ostrovního národa.

Dnes: Rozmanitost řady MT

Nová výzva společnosti Yamaha přinesla své ovoce a původní vize modelové řady MT se stala skutečností, přičemž vlajkovou lodí je model MT-10 a řadu tvoří modely MT-09, MT-07, MT-03, MT-25, MT-15 a MT-125. Menší modely MT-03, MT-25, MT-15 a MT-125 využívají platformy motorů a podvozků modelů řady R, ale byly vyvinuty v souladu s koncepcí řady Torquey Agile, která jasně vymezuje hranice mezi řadou R tím, že zachovává étos MT, tedy silný točivý moment v nízkých a středních otáčkách. Například motor o objemu 155 cm3 v modelu MT-15 používá variabilní ventilový systém (VVA), který poskytuje točivý moment, na který by měl MT klást důraz.

V roce 2021 byl vydán zcela nový model MT-09. Aby bylo možné zajistit točivý moment a zároveň splnit přísnější emisní normy, byl zvýšen zdvihový objem motoru, což vedlo k nárůstu točivého momentu i výkonu. Kromě toho byl zvuk nového tříválce zpracován jako další prvek celkového výkonu stroje, přičemž vývoj akustiky motocyklu probíhal tak, aby aktivně směřoval indukční řev k uším jezdce. Stalo se tak díky procesu zkoumání, ladění a zkoušení různých průměrů a délek sacích kanálů i tvaru boxu čističe vzduchu, aby se našla ideální rezonance, která jezdci vykouzlí úsměv na tváři při každém otočení plynovou rukojetí.

Vlajková loď řady MT, model MT-10, se dočkala očekávané premiéry v roce 2015. Vzhledem k tomu, že CP4 byl původně kandidátem na motor pro rodinu MT, byl model MT-10 přirozeně založen na rámu a čtyřválcové příčné jednotce z modelu YZF-R1. Samotný motor byl však téměř kompletně přepracován, aby odpovídal koncepci Torquey Agile v rámci série. Díky výraznému pocitu trakce, který je jedinečný pro motor CP4 – jako by plyn a zadní pneumatika byly přímo propojeny – a mohutnému nárůstu točivého momentu v nízkých a středních otáčkách se z modelu MT-10 stal hypernaked, který si můžete užívat na klikatých silnicích, dálnicích i v městských ulicích.

Konstrukce modelu MT-10 využívá podobné metody jako předchozí modely MT-09 a MT-07, například vzpřímenou jízdní pozici, která je společná všem motocyklům řady MT. Díky výrazně vyhlížející přední části, která poskytuje dobrou ochranu proti větru, vnější karoserii plně odhalující motor a rám odvozený od modelu YZF-R1 a dalším prvkům se však design vlajkové lodi MT-10 více odlišuje od svých menších sourozenců MT-09 a MT-07 a má více vynikat svými jedinečnými přednostmi a individualitou.

Model MT-10 se pak dočkal vlastního kompletního přepracování pod modelovým konceptem „MT King’s Dignity“ a na trh byl uveden v roce 2022. Toto přepracování kolo vyzařovala ohromnou přítomnost hodnou vrcholného modelu MT. Aby se dále zlepšil potenciál motocyklu pro podávání vysokých výkonů zaměřených na jezdce, je nejnovější MT-10 nově vybaven IMU vyvinutou ve vlastní režii a pomocnými prvky pro jezdce na úrovni modelu R1. Současně bylo vynaloženo pečlivé úsilí na zdokonalení systému vstřikování paliva tak, aby odpovídal novým vlastnostem, zejména pokud jde o jízdní vlastnosti, kdy reakce motocyklu na nepatrné zásahy do plynového pedálu může znamenat rozdíl mezi zábavnou jízdou a nervy drásající jízdou. Také vyhlazení křivky točivého momentu v celém rozsahu otáček přineslo kultivovanější a smysluplnější jízdu při zachování mohutného nárůstu točivého momentu, který MT-10 produkuje.

Jedním z projevů neustálé snahy společnosti Yamaha o inženýrství Jin-Ki Kanno je zvuk motoru. Jak můžeme cestujícím poskytnout příjemný zvukový zážitek a zároveň snížit míru hluku vysílaného do okolí?? Tento přístup je patrný i u původního modelu MT-01. U nového modelu MT-10 se tým zaměřil nejen na zvuk výfuku, ale také na indukční zvuk a využil stejné technologie zvukového designu, které byly použity u nového modelu MT-09. Do boxu čističe vzduchu vedou tři sací kanály a každý z nich je navržen s různými průřezy a délkami, takže indukční zvuky, které jednotlivě vydávají, spolu harmonicky rezonují v různých vlnových rozsazích. Zvukový tlak každého z nich byl také vyladěn pro vyváženost, což vytváří smyslný zvuk mezi 4 000 a 8 000 otáčkami za minutu, který jezdci poskytuje značnou dávku točivého momentu při akceleraci nebo výjezdu ze zatáček a také odpovídající lahůdku pro uši. Mřížky akustického zesilovače jsou umístěny na obou stranách krytu nádrže, aby zesílily zvuk generovaný pro jezdce, a tyto mřížky směřují k jezdci nejen zvuk vycházející z výtokových otvorů sacích kanálů, ale také hučení vznikající vibracemi samotných kanálů. To zdůrazňuje přirozenou kvalitu zvuku motoru CP4 a vysílá k jezdci zvuk, který narůstá ve vzrušení s tím, jak otáčky motoru stoupají směrem k vrcholu točivého momentu.

Závazek: Směrem k budoucnosti

Kam se bude řada MT ubírat v příštích letech? Ani společnost Yamaha, která je pověřena vytvářením budoucnosti této řady, nemá na tuto otázku odpověď. Řada zahrnuje modely od 125 ccm až po 1000 ccm a všechny byly vytvořeny na základě konceptu Torquey Agile, ale každý z nich se specializuje na to, aby vyzařoval svou vlastní individualitu. Dokud bude Yamaha ve svém Monozukuri pokračovat v úsilí Jin-Ki Kanno a klást si otázku, co je jedinečným stylem Yamahy, budou se charakteristické znaky značky MT přirozeně projevovat ve výkonu a designu každého modelu. Řada MT je řadou motocyklů, která úspěšně sjednocuje rozmanitost.

Pokud mluvíme o tom, co je potřeba k vývoji zcela nového a odlišného motocyklu, který se vymyká normám, vývojáři a konstruktéři společnosti Yamaha odmítají být uvězněni v krabici zavedeného myšlení, což je něco, co se dodržuje od dob modelu MT-01. Nyní, když se původní koncepce „Mega Torque“ vyvinula v „Torquey Agile“, se bude řada MT vyvíjet tak dlouho, dokud bude vůle vytvářet hypernáklaďáky, které nabídnou jízdu, jakou ještě nikdo nezažil. I když se do popředí dostávají ekologická témata, jako je uhlíková neutralita, Yamaha věří, že je toho stále více a že můžeme udělat více.

kawasaki, 1000cc, dirt, bike, ninja

Vedoucí projektu MT-09 a MT-07 tvrdí, že vývoj řady MT nemá konce, a tvrdí, že pokud budou inženýři a konstruktéři ponecháni sami sobě, budou na této řadě prostě pracovat donekonečna. I když je dnes řada do jisté míry „kompletní“, neznamená to konec – další výzva je již na dohled.

Různé týmy projektantů, inženýrů a designérů přebírají modelové projekty neustále; je to nedílnou součástí tohoto odvětví. Tyto nové mozky se však vždy snaží získat vrozené pochopení pro záměry a ideály, které měli jejich předchůdci. Vzhledem k tomu, že tato dynamická rovnováha je u Yamahy pevnou součástí, není pochyb o tom, že se v blízké budoucnosti zrodí nové MT.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru