Kontrola jízdního kola s pevným převodem. Hlavní nevýhody:

Jízdní kolo s pevným převodem Výhody Nevýhody

Všechny produkty jsou nezávisle vybírány našimi redaktory. Pokud si něco zakoupíte prostřednictvím našich odkazů, můžeme získat provizi.

Pokud jste vášnivými cyklisty, pak víte, co je to pevná kola-převodové kolo nebo „fixie“ je. Ale pokud jste v cyklistice nováčci, vysvětlím vám, co je to fixní kolo.

Jak už název napovídá, je pevná-Převodové kolo je jednoduše kolo, které nemá převody. Když jedete na pevné-převodové kolo, pedály se otáčejí. Obecně řečeno, kolo nemá brzdy, což může být docela děsivé, zejména pro ty, kteří nikdy předtím na fixie nejeli.

V podstatě jediným skutečným způsobem, jak zpomalit a zastavit, je zabránit pohybu kola vpřed; existuje mnoho různých způsobů, jak toho dosáhnout, ale o tom si povíme později. fixed-gear bike se poprvé dostalo do povědomí v 70. letech 20. století, kdy na nich v San Franciscu a New Yorku jezdila skupina kurýrů na kolech zvaná „kamikadze bike couriers“.

Od té doby fixie získaly na popularitě, zejména mezi mladými tzv. hipstery.“ Fixies jsou považovány za cool, chic a poněkud elitářské a jsou velmi populární ve velkých metropolích po celém světě, jako je New York, Londýn, Paříž, Hongkong a Sydney. Na fixech jsou běžně k vidění cyklisté dojíždějící do práce, kurýři na kole a dokonce i doručovatelé jídel uberu.

Ačkoli se může zdát, že jízda na pevných kolech je náročná, stejně jako na čemkoli jiném se dá zvládnout a s dostatečným tréninkem se dokonce stane zábavou. Puristé milují kola s pevným převodem, protože mají pocit, že je to přibližuje k tomu, aby byli s kolem „jedno“. Vzpomeňte si, jak jste se jako děti „smekali“? No, fixe je perfektní kolo, které využívá smyku k zastavení.

Jízda na pevném kole má mnoho výhod i nevýhod-převodovka kolo, kterému se v tomto článku budeme podrobně věnovat, ale nejprve se pojďme krátce podívat na některé z nejzřejmějších výhod a nevýhod jízdy na Pevnápřevodů kolo.

Rychlý pohled

Výhody

  • Nejvyšší účinnost šlapání
  • Poskytuje skvělý kardio trénink (neustále šlapete do pedálů)
  • Kola s pevným startem jsou ve srovnání s tradičními koly lehká
  • S vozem Fixies si můžete snadno „vylepšit“ svou jízdu
  • Mnohem dostupnější než silniční a horská kola
  • Vyžadují malou údržbu
  • Budete součástí „semknuté“, vášnivé cyklistické komunity
  • Fixies zlepší vaše dovednosti v ovládání kola

Nevýhody

  • Fixies nemají žádné převody, takže stoupání do kopce je v podstatě nemožné; pokud nejste Lance Armstrong.
  • Fixie nemají odpružení a jsou dost nepohodlné
  • Fixies obvykle nemají brzdový systém, takže pro nováčky v této oblasti mohou být znepokojivé
fixed, gear, bike, check

Ať už jste příznivci pevných-převody kola, fixies jsou stále populárnější. Pokud tedy sedíte na vážkách a nejste si jisti, zda se máte vydat cestou „fixie“, čtěte dál a uvidíme, zda vám pomůžeme se rozhodnout.

Jaký je rozdíl mezi jednopřevodníkem Kolo Fixed-Převodové kolo ?

Pokud jde o hlavní rozdíly mezi jednorychlostními a pevnými koly, vynikají vlastně jen dva. Zatímco běžný člověk by při pohledu na obě kola těžko viděl rozdíly, ti z nás, kteří milují cyklistiku, si rozdílu snadno všimnou.

V první řadě jsou jednorychlostní kola vždy vybavena brzdami pro přední i zadní kolo. Dokážete si představit kolo bez brzd?? Na druhou stranu, fixies jsou obvykle bez brzd, přesně tak, bez brzd. Není divu, že jízda na kolo bez brzd je docela děsivá a v mnoha částech světa je dokonce nelegální.

Většina výrobců fixie kol dnes dodává kolo s přední brzdou v krabici, kterou si můžete v případě potřeby připevnit. Pokud nejste zkušený veterán a nemáte s jízdou na fixie mnoho zkušeností, může být nebezpečná, zejména na rušných zvlněných ulicích velkých metropolí, jako je Londýn nebo New York.

Dalšími hlavními rozdíly mezi jednorychlostními a pevnými koly jsou setrvačník. Pro případ, že byste zapomněli, volnoběžka umožňuje „volnoběh“, což jednoduše znamená, že nemusíte šlapat do pedálů. Jednorychlostní kola umožňují jezdcům vyjíždět a využívat pěkné sjezdové úseky, kde si můžete trochu odpočinout.

Kola s pevným převodem neumožňují jezdcům vyjíždět z kopce a ve skutečnosti právě při jízdě z kopce mohou být kola s pevným převodem vyloženě nebezpečná, a to i pro ty nejzkušenější jezdce.

Stržené závity

Běžně si velmi rychle všimnete, že máte stržené závity. Poznávacím znamením stržených závitů je následující scénář:

Chystáte se vyrazit ze zastávky a prudce sešlápnete pedál. Suka točí klikou, ale vaše zadní kolo jede NĚKAM. NEBO. Jdete použít protitlak, abyste zastavili, nebo se pokusíte provést zastavení smykem, jen abyste zjistili, že zadní pneumatika vůbec nereaguje. Jste efektivně bez brzd a musíte kroužit po parkovišti, dokud neztratíte rychlost. Tyto problémy mohou (pokud máte štěstí) být způsobeny jen tím, že vaše ozubené kolo nebo pojistný kroužek nebyly dostatečně utažené a v průběhu jízdy se uvolnily. Pokud tomu tak je, Zkontrolujte v části Opravy běžných problémů naleznete odpověď na otázku, jak je dotáhnout. I bez nástroje na bičík řetězu/zámkový kroužek je možné oba prvky nasadit a sundat pouze pomocí kladiva a krumpáče (dobře fungují i jehlové kleště). Nyní. Pokud jste postupovali podle pokynů v části Opravy běžných problémů, víte, jak ozubené kolo a pojistný kroužek nasadit a sundat.

Nejlepší způsob, jak ZKONTROLUJTE abyste zjistili, zda máte stržené závity, je třeba vyjmout ozubené kolo a pojistný kroužek. Pokud vidíte chybějící závity, jsou vaše závity stržené. Obrázek výše dobře ukazuje, na co se zaměřit. zda jsou v místech, kde by měly být závity, proužky kovu a hladké části. máte problém.

V tuto chvíli je nejlepší vzít kolo do místního obchodu s koly (LBS) a připravit si peněženku na pořádný zásah. V závislosti na kvalitě komponentů, které si pořídíte, můžete nakonec zaplatit mezi 100 a 200 Kč. 300. Práce je pořádná otrava, takže pokud si můžete díly sehnat sami (a nářadí, které budete potřebovat), existují videonávody, jak vyměnit kolo, náboj, ozubené kolo a další věci.

Píchlé pneumatiky

Píchlé pneumatiky jsou problémem každého kola. Pevné převody kola se v tomto ohledu nijak neliší od jiných kol: nejlepší ochranou proti tomu je investice do kvalitních pneumatik, které jsou odolné proti propíchnutí, protože jsou vyrobeny z několika vrstev gumy, které mají různou hustotu.

Když a pokud píchnete, je oprava poměrně jednoduchá, pokud máte správné vybavení. Přenosná vzduchová pumpa, nastavitelný klíč a náhradní duše jsou chytré věci, které si můžete vzít všude s sebou.

Existují i další způsoby, jak se vypořádat s píchlou pneumatikou, například pomocí samoopravného gelu (oblíbená značka se jmenuje Slime) nebo investicí do bezdušových pneumatik. Sliz je dočasná oprava a má velmi smíšené názory na to, jak dobře funguje. Sice může vydržet několik kilometrů, ale existuje spousta svědectví, která hlásí, že brzy po aplikaci gelu se píchnutí nebo prasknutí znovu otevře jen proto, abyste zůstali tam, kde jste byli před chvílí. I když bezdušové pneumatiky nejsou špatné, stále se mohou prorazit. Bývají těžší než běžné pláště a dodávají se ve VELMI omezené škále velikostí. Nemluvě o tom, že se jen tak nevejdou do standardních podběhů kol. Abyste mohli využívat bezdušové pneumatiky, budete muset s největší pravděpodobností vyměnit kola. Pozitivní je, že jsou MNOHEM silnější než pláště, které se přizpůsobují duším, a za podobných podmínek budou trpět méně defekty než dušové pláště.

Nemůžete se dostat do řemínků na pedály kola

Řemínky na pedály jsou nejlepší, pokud jde o ovládání kola. Bez nich se hopsání a smykování stávají extrémně obtížnými.

Častým problémem, který nová pevný převod Jezdci se potýkají s tím, že se připoutají. V závislosti na tom, jaký druh řemínků používáte, budete mít různou úspěšnost při přehazování pedálů špičkou nohy a pohodlném vklouznutí.

Noví jezdci často zkoušejí přehazovat pedály s řemínky s přezkou nebo obdobnými typy slabých řemínků jen proto, aby zjistili, že řemínek padá na stranu, což ztěžuje jeho nasazení. Nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, je pokračovat v nastavování řemínků, dokud nezjistíte, že jsou spolehlivě usazené v poloze, kdy otáčíte pedálem. Jakmile se dokážete do pedálových řemínků připoutat, čím více v nich budete jezdit, tím lépe se vytvarují.

Jak je vidět výše, existují řemínky s klipy na prsty, které jsou všeobecně známé tím, že se do nich snadno nasedá. Klipy na prsty udržují řemínek otevřený a umožňují vám snadnější zapnutí během jízdy. Jedním z hlavních problémů těchto typů řemínků je jejich trvanlivost. Bez ohledu na klipy na prsty se při častém používání nebo špatném zapínání mohou klipy velmi snadno zlomit, takže zůstanete v podstatě bez řemínků (malé řemínky, které fungují s klipy na prsty, prostě nemají takovou pevnost, jakou budete chtít při provádění pokročilých technik).

Snad nejlepší rada, kterou lze dát lidem, kteří nemají ideální popruhy uvedené níže, je svázat přebytečný materiál, který podáváte přes popruhy, (pokud jste byli Chytří a šli jste s něčím jiným než s kůží). Uvázáním materiálu si ušetříte obrovské množství pozdějších problémů. Nylonové nebo syntetické textilní materiály mají tendenci být kluzké a snadno vyklouzávají z přezek. Kůže není špatná, pokud jde o úpravu popruhů, ale rozhodně má své nevýhody.

Ideální popruhy

Pokud jde o řemínky, je třeba se hodně vyjadřovat. Různí lidé mají rádi různé pocity, pokud jde o popruhy, ale u nylonových popruhů Reload je určitý rozdíl v kvalitě a trvanlivosti. Zaprvé jsou trochu polstrované, takže jsou pohodlnější. Za druhé jsou vyrobeny z odolného nylonu, který dobře odolává povětrnostním vlivům. A nakonec, díky nastavitelným suchým zipům se velmi snadno přizpůsobí vašim nohám. Pokud se chystáte pořídit si popruhy a nemáte ještě zkušenosti s tím či oním typem, důrazně doporučujeme tyto, (nebo k nim ekvivalentní typy popruhů).

Co potřebujete k čištění kola?

Čištění jízdního kola je stejné jako čištění jakéhokoli jiného stroje. Musíte se ujistit, že máte správné nářadí a materiály, a pak postupovat podle několika jednoduchých kroků.

Nechcete přece riskovat poškození laku nebo jiných součástí svého kola.

Tlaková myčka.

K čištění kola můžete použít obyčejnou vodu, ale nejlepší je použít tlakovou myčku. Odstraní nečistoty a špínu mnohem účinněji než pouhé postříkání motocyklu hadicí.

Specializované stránky kolo kartáče.

Budete chtít použít kartáč určený speciálně pro čištění jízdních kol. Tyto kartáče mají tuhé štětiny, které dokážou drhnout špínu a nečistoty, aniž by poškrábaly jakýkoli povrch na vašem kole.

Pokud však nemáte přístup k tlakové myčce nebo speciálním kartáčům na kola, můžete použít měkký hadřík nebo zubní kartáček na mírné znečištění.

Čistič a odmašťovač jízdních kol.

Čistící a odmašťovací prostředek pomůže odstranit nečistoty a špínu z vašeho kolo.

Je důležité používat čisticí prostředek na bázi rozpouštědel, protože samotná voda vám při odstraňování mastnoty nebo olejových skvrn nepomůže. Dobrý odmašťovač lze použít na všechny součásti kola, včetně kol, rámu a dokonce i řídítek.

Mazivo na kolo.

Mazivo je nezbytné pro udržení hladkého chodu vašeho kola. Existuje mnoho různých typů maziv, od silikonových až po rozpustné ve vodě, proto se před nákupem ujistěte, jaký typ potřebujete. Je důležité vybrat mazivo, které je bezpečné pro použití na vašem kole a nezpůsobí žádné škody.

pevný, převod, kolo, kontrola

Čistič řetězu.

Řetěz je důležitou součástí vašeho kola, kterou je třeba pravidelně udržovat. Pomůže vám s tím čistič řetězu, který z něj odstraní nečistoty a špínu a zanechá ho čistý a hladký, takže nebudete mít při jízdě žádné problémy.

Tipy pro údržbu vašeho kola

Vaše kolo je investicí a jako s takovou by se s ním mělo zacházet. Vyplatí se věnovat čas pravidelné údržbě. Zde je několik dalších tipů, jak udržet své kolo ve špičkové kondici:

pevná, výbava, kolo, zkontrolovat

Neumývejte jen komponenty: umyjte také rukojeti a sedlo.

Nezanedbávejte žádné části kola, protože se mohou časem zašpinit a opotřebovat.

Pokud máte kožené sedlo, používejte vhodný čisticí prostředek, abyste ho udrželi čisté a v dobrém stavu. Můžete zvážit i impregnaci, aby vám vydržel déle.

Pokud vlastníte kolo Steedbike. Sedlo je vyrobeno z veganské kůže, takže by měl stačit měkký hadřík a voda!

S odstraňováním přilepeného maziva vám pomůže držák řetězu.

Pokud se vám řetěz pokryl mastnotou, zkuste ji odstranit pomocí držáku řetězu. Tento malý kousek plastu nebo kovu vám umožní sundat řetěz, aniž by se zasekl o některé z ozubených kol.

K čištění kola používejte kvalitní materiály.

Obecně platí, že při čištění kola byste měli vždy používat kvalitní materiály. Použití správného čisticího prostředku pro danou práci je stejně důležité jako jeho správné použití.

Často kladené otázky (FAQ)

Jsme tu, abychom vám pomohli co nejlépe si užít jízdu na kole. Pokud v našich často kladených dotazech nenajdete potřebnou odpověď, kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

Jakým olejem se maže řetěz jízdního kola??

I když je technicky možné použít na řetěz kola jakékoliv mazivo, některá jsou lepší než jiná.

Doporučujeme jakýkoli lehký, vysoce kvalitní mazací prostředek na řetěz. Obvykle se jedná o syntetickou směs olejů a vosků, které jsou navrženy tak, aby udržovaly hladký chod vašeho kola a zároveň odpuzovaly vodu.

Jak odmastit řetěz jízdního kola?

Otřete řetěz suchým hadrem a poté použijte odmašťovač k odstranění přebytečného oleje. Poté otřete z kola zbylou špínu a nečistoty vlhkým hadříkem. Poté jej nechte zaschnout a teprve poté jej znovu namažte.

Požadavky :

Všimněte si, že k tomuto triku nepotřebujete řemínky, ale až ho zvládnete, je dobré je používat, abyste se na kole cítili jistěji.

Koncepce trackstandu spočívá ve schopnosti zastavit kolo, aniž byste položili nohu na zem, tím, že udržíte rovnováhu. Zatímco na jiných kolech je to možné na pevná převodu díky možnosti jízdy vpřed a vzad.

Také druhým prvkem, který vám umožňuje udržet rovnováhu na boku, je natočení předního kola.

Prvním krokem je určení vaší dominantní nohy. Pokud jste někdy na svém fixie dostali smyk, je to právě noha, která jde dopředu a táhne řemínek nahoru. Může to být stejná noha, kterou používáte ke střelbě, když hrajete fotbal, nebo noha, kterou raději začínáte šlapat do pedálů. Pokud to ještě nevíte, pokračujte ve čtení a vyzkoušejte si trik s jednou nohou.

V případě, že se necítíte pohodlně, vyzkoušejte jiné.

Jakmile to zjistíte, můžete začít pomalu šlapat dopředu a snažit se zastavit s nohama ve vodorovné poloze (pedály ve stejné úrovni, jako 9-3 na hodinách).Snažte se udržet zadek co nejvíce na sedadle. Zpočátku to bude divné, ale opakujte to.

Nohy balancují dopředu dozadu

Jakmile se vám podaří slušně zpomalit do bodu rovnováhy pomocí chodidel, otočte přední kolo na stranu dominantní nohy.

V tomto bodě stačí, abyste se dívali dopředu, přední kolo otočené, pedály vodorovně, dobře usazení na sedadle. Abyste udrželi rovnováhu, musíte střídavě tlačit dopředu a dozadu, aniž byste se pohnuli ze sedadla. V opačném případě ztratíte bod rovnováhy a vyvoláte chaotickou situaci, do které bude těžké se vrátit.

Je to divné, ale je důležité, abyste se někdy cítili zmatení z rovnovážného bodu. Návrat k rovnováze, jak jen to jde, je velmi dobré cvičení.

Nezapomeňte na korekci pomocí zadního pedálu. Pokud se potýkáte s trackstandem, opravdu doporučuji zkusit jezdit fakie. Tímto způsobem byste se měli cítit jistěji, pokud jde o korekci blance: budete jezdit příliš dozadu a dopředu, ale postupně to budete ladit, až se zastavíte na svém bike.

Častou chybou při výuce stojky je opět ztráta rovnováhy při korekci vpřed/vzad. Snažte se co nejvíce držet zadek na sedadle, zejména při korekci dozadu. Uvolněte přední nohu, napjatá vede ke ztrátě rovnovážného bodu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru