Typy rámů silničních kol. Velikost jízdního kola

Typy rámů silničních kol, jak vybírat materiály?

Víte, že přestože se jedná o stejnou kategorii kol, každý model silničního kola má jiný rám?? Rám silničního kola se vyrábí různě, aby se optimalizoval výkon kola podle jeho účelu.

Jak byste si tedy vybrali rámy kol? Přečtěte si tento článek, abyste si udělali lepší představu o rámu silničního kola typy abychom vám pomohli vybrat ten nejvhodnější pro vaše potřeby.

Rámy silničních kol Komponenty

Základní charakteristikou rámu silničního kola je nízká hmotnost a aerodynamika. To je v souladu s účelem samotného silničního kola: být rychlý na hladkém povrchu. Většina silničních kol má rám ve tvaru kosočtverce, který se skládá ze čtyř trubek: hlavové, horní, spodní a sedlové, které jsou spojeny oběma řetězovými vzpěrami a sedlovou vzpěrou. Abyste lépe porozuměli rámům silničních kol, přečtěte si následující vysvětlení:

Hlavová trubka

Hlavová trubka obvykle obsahuje hlavové složení a ložiska pro vidlici prostřednictvím řídicí trubky. U výkonných kol Polygon, jako je Polygon Strattos S7 Disc. Kolo velikosti XXS má délku hlavové trubky 90 cm a úhel hlavové trubky je 71 cm.5°. Verze velikosti XS má navzdory stejné délce hlavové trubky 90 cm úhel hlavové trubky 72°.

Polygon Strattos S7 Disc je také vybaven 1⅛“ až 1½“ kuželovou hlavovou trubkou, která zvyšuje tuhost, protože je v porovnání s válcovou hlavovou trubkou tužší, což umožňuje zvýšit přesnost zatáčení a zvýšit zpětnou vazbu při čtení a také snížit riziko prasknutí spodní nebo horní trubky v místech jejich spojení s hlavovou trubkou.

Horní trubka

Díly, které spojují hlavovou trubku s horní částí sedlové trubky, se nazývají horní trubka nebo příčník. Polygon Strattos S7 Disc je vybaven horní trubkou rovnoběžnou se zemí nebo často nazývanou horizontální horní trubka, která nejenže nabízí estetičtější vzhled, ale také má menší odpor vzduchu a umožňuje, aby kolo bylo aerodynamičtější.

Spodní trubka

Spodní trubka je část, která spojuje hlavovou trubku s pláštěm spodního držáku. velikost spodní trubky je obvykle nastavena podle hlavové trubky a spodní konzole velikost. Většinou je také širší než horní trubka, protože spodní trubka je část, která nese největší hmotnost ze všech komponent rámu kola.

silniční, kolo, rám, typy, velikost

Sedlová trubka

Sedlová trubka je část, která obsahuje sedlovou tyč kola, která se připojuje k sedlu. Výška sedla závisí na tom, jak hluboko je sedlovka zasunuta do sedlové trubky. Většina modelů Polygon kolo Sedlové trubky jsou obvykle vyrobeny z ocelových nebo hliníkových materiálů. Délka sedlové trubky modelu Polygon Strattos S7 Disc ve velikosti XXS je 439 mm.1 mm s efektivním úhlem sedlové trubky 75°.

Pokud chcete zjistit jinou velikost nebo jiné typy rozměrů kola, můžete navštívit přímo společnost Rodalink a požádat o pomoc její profesionální tým.

Sedlovka a sedlové objímky

Sedlová vzpěra je součástí pro nastavení výšky sedla, která jezdci nabídne pohodlnější jízdu, zatímco sedlové objímky jsou součástí, která drží sedlovou vzpěru na místě.

Sedlová vzpěra a řetězová vzpěra

Část, která spojuje horní část sedlové trubky se zadní vidlicí, je známá jako sedlová vzpěra, zatímco část, která vede rovnoběžně s řetězem a spojuje plášť spodní objímky se zadní vidlicí nebo kapličkami, je známá jako řetězová vzpěra.

Spodní objímka a plášť spodní objímky

Účelem pláště spodní stavby je držet spodní objímku s krátkou a velkou trubkou o velkém průměru vzhledem k ostatním trubkám rámu kola, zatímco spodní objímka je část, která spojuje řetězovou sadu s jízdním kolem.

Jak si vybrat materiál rámu silničního kola?

Obecně existují tři materiály, z nichž lze vyrobit rám kola a které jsou zaručeně odolné a robustní; jsou to:

Karbonová vlákna

Karbonová vlákna jsou považována za nejpružnější z materiálů a nabízejí konstruktérům obrovský prostor pro přizpůsobení způsobu, jakým se na kole bude jezdit. Ne všechny rámy z uhlíkových vláken však nabízejí stejné vlastnosti.

Mezi průměrně drahým a drahým karbonovým vláknem bude rozdíl. Kromě toho způsob, jakým je materiál vyroben pro výrobu kola, také ovlivňuje výsledek, který tento materiál rámu dává. konstruktéři však mohou s tímto materiálem poměrně snadno manipulovat a vytvářet rámy s konkrétními vlastnostmi vyvážení, které si přáli, jako je pohodlí, tuhost atd.

Pokud chcete mít nejlehčí a nejtužší silniční kolo nebo chcete být aerodynamičtí a nehledět na cenu, zvolte tento karbonový materiál.

Hliník / slitina

Pokud hledáte materiál, který se nachází na dostupném konci cenového rozpětí, ale stále slouží kvalitě nízké hmotnosti a tuhosti pro závod a zároveň dokáže hladce jezdit, možná budete chtít zvolit kolo, které je vyrobeno z hliníkové slitiny, protože materiály.

Ocel

Ocelový materiál je známý tím, že nabízí hladkou jízdu, a nejnovější sady ocelových trubek stály u zrodu obnoveného zájmu o vysoce výkonná silniční kola z oceli, která dobře pojedou i závod. Ačkoli v současné době mnoho výrobců nepoužívá ocel jako materiál pro stavbu kola, je stále považována za materiál, se kterým se snadno pracuje, a stává se dobrou volbou pro ty, kteří chtějí hledat materiál pro přizpůsobení rámu svého kola.

Pokud si přejete rám na míru nebo upřednostňujete hladkou kvalitu jízdy, aniž by vám vadilo několik kilogramů navíc, pak bude ocel ideální volbou.

TYPY RÁMŮ SILNIČNÍCH KOL

Trh nabízí mnoho různých typů výrobků, ale nejdůležitější rozdíl je díky typech používání. Pokud jste amatér nebo chcete jezdit dlouhé vzdálenosti v sedle, můžete si vybrat endurácké kolo rám. Ty mají malý reach a výraznější stack, který vám poskytne uvolněnější pozici. Uspořádání karbonových vláken zaručuje také kolo vynikající torzní kapacita, a tedy vysoká absorpce vibrací, která zaručuje vynikající pohodlí na sedle.

Co je třeba vědět, je to, že rámy závodních kol mají často sportovní linie, které umožňují vydržet určité pozice jen těm nejtrénovanějším sportovcům, takže to je příležitost mluvit o závodních rámech a aero rámech. Tyto rámy jsou konstruovány pro potřeby velmi trénovaných jezdců, kteří potřebují velmi tuhé rámy, které neztrácejí výkon ve fázích tlačení, takže veškeré vibrace přicházející z asfaltu dorazí na vaše tělo a nebudou rámem pohlceny.

Rozdíl mezi aero a neaero kolem je dán strukturou trubek, které tvoří rám. Obvykle jsou kvůli aerodynamické logice výraznější a větší, aby co nejlépe odřezávaly vzduch. Často se používají v rovinatých závodech, kde se dosahuje velmi vysokých průměrných rychlostí, nebo pro sprinty.

Klasické závodní rámy mají méně aerodynamické tvary, ale mohou počítat s geometrií, která je v každém případě propracovaná tak, aby jezdci poskytla co nejsbalenější pozici.

JAK SI VYBRAT RÁM SILNIČNÍHO KOLA?

Výběr závodního kola závisí na typu použití a potřebách cyklisty. Pokud hledáte rám pro závodění nebo pro závodní účely, radíme vám, abyste se ZAMĚŘILI na aerodynamický nebo závodní rám.

Pokud rádi jezdíte do kopce, poohlédněte se po rámu s tenčími liniemi, které zaručují lehkost a tuhost na správném místě. Na druhou stranu, pokud jste milovníky rovin a vysokých rychlostí, můžete se rozhodnout pro aerodynamický rám, který vám umožní vychutnat si vynikající schopnost prořezávat se vzduchem po 35 km/h.

Pokud je jedním z vašich cílů závodění, ale především hledáte něco, co vás podrží na dlouhých kolech, pak byste se měli rozhodnout pro vytrvalostní rám rám. Větší tlumení vibrací a pohodlnější poloha zajistí, že ze sebe vydáte to nejlepší i po stovkách kilometrů.

Jste začátečník a nevíte, co si koupit? Začněte se standardním rámem z jakéhokoli materiálu. Nepohrdněte hliníkem a pečlivě zhodnoťte karbon, zejména pokud je použit. Malá prasklina v karbonovém rámu znamená konec hry.

Pokud jste začátečník a myslíte si, že cyklistika bude vaší budoucí vášní, nebojte se koupit výkonný karbonový rám.

V případě, že zjistíte, že se vám sport nelíbí, můžete ho bez problémů prodat dál. Skvělý rám za příznivou cenu často najdete u méně známých firem, které vynakládají méně prostředků na marketing, a proto jsou méně známé. To však neznamená, že jejich rám není vynikající kvality.

JAKOU VELIKOST RÁMU SILNIČNÍHO KOLA POTŘEBUJI PALCE?

Chcete-li si vybrat velikost rámu existují velmi snadné tabulky, do kterých se můžete podívat, v jakých velikost v centimetrech horní trubky a měření v palcích jsou umístěny vedle sebe.

Je však nutné vědět, že každý výrobce má své vlastní míry, a proto je důležité brát v úvahu důležitou míru: vzdálenost našich třísel od země počítanou s rovnými zády a patami opřenými o zeď.

Použitý vzorec je 0.65 x výška od rozkroku v centimetrech.

Nejlepší je však vždy konzultovat výběr s výrobcem nebo prodejcem, který vám jistě bude schopen poskytnout správné informace týkající se výběru.

silniční, kolo, rám, typy, velikost

Zde vidíte centimetr (první) a palec (druhý)

NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZNAČKY RÁMŮ KOL

Itálie má největší počet výrobců jízdních kol na světě. Prestiž italských krosen je celosvětově nepřekonatelná a dává značkám, jako jsou Pinarello a Colnago, vedoucí postavení na trhu.

Tyto dvě společnosti vyhrály za posledních 10 let 9krát Tour de France, což je nejvýznamnější cyklistický závod na světě. Rámy Pinarello se vyznačují neobvyklou, netradiční geometrií s prohnutými obrubami, které maximalizují tuhost a zároveň aerodynamiku. Colnago naopak připomíná tradičnější tvary a zároveň se mu daří integrovat nejinovativnější inovace na cyklistické scéně. V devadesátých letech změnil Ernesto Colnago na radu Enza Ferrariho (majitele Ferrari) přední vidlici ze zakřiveného tvaru na zcela rovnou.

Inovativním rámem je jistě rám značky Giant, která jako první použila geometrii Slooping se středovou trubkou, která klesá velmi nízko směrem k sedlové trubce. Giant je také největším výrobcem karbonových rámů na světě.

silniční, kolo, rám, typy, velikost

Kalifornská společnost Specialized je v cyklistice stejně etablovaná díky svým vítězstvím, kterých dosáhla díky vyhledávaným rámům, které kombinují aerodynamiku a lehkost.

Dva nejznámější modely jsou Venge a Tarmac. První z nich je díky svým aerodynamickým liniím vhodný pro sprintery, zatímco druhý je speciálně navržen pro vrchaře, kteří musí být připraveni vydat ze sebe to nejlepší i po mnoha kilometrech stoupání. Zaručuje tedy pohodlí a zároveň vysoký výkon.

Další významnou americkou společností je Cannondale. To, co ji proslavilo, je její svobodný duch, s nímž vytváří novinky. Každý si jistě vzpomene na kolo s jedinou vidlicí vpředu: takzvané Lefty. Nejmodernější technologie mu umožnily vozit kola pod 7 až 7 kilogramů a donutily cyklistické organizace omezit jejich hmotnost.

Výhody a nevýhody různých materiálů rámů kol

Materiály a technologie pro výrobu jízdních kol se v průběhu let neustále vyvíjely. Platí to zdánlivě pro všechno – od přileb a světel až po brzdy a přehazovačky. Ale snad nikde to není tak patrné jako u samotného rámu jízdního kola.

Rámy kol se za posledních několik desetiletí změnily z trubkových a těžkých na lehké a aerodynamické, a to především díky změnám v materiálech používaných k jejich výrobě. Původní ocelová kola byla nahrazena jinými konstrukcemi rámů a nyní kralují karbonová vlákna.

Každý typ rámu má své jedinečné výhody a nevýhody. Než utratíte tisíce za kolo, doporučuje dlouholetý cyklistický trenér Darryl MacKenzie zjistit, čím jsou jednotlivé typy rámů jedinečné, abyste si mohli vybrat ten správný pro svůj styl jízdy.

Mnoho faktorů při výběru rámu kola

První věc, kterou je důležité pochopit v souvislosti s rámy kol, je, že neexistuje jediná nejlepší volba.

„Co je nejlepší pro jednoho člověka, není nejlepší pro druhého,“ vysvětluje trenér Darryl. „Nejlepší“ typ závisí na tom, co od něj chcete.“

Na celkovém dojmu z jízdy na kole se podílí celá řada faktorů. Mnohé z nich se týkají materiálu a konstrukce rámu, jako např:

  • Cena: To je jistě faktor pro každého cyklistu, ale to, jak významným faktorem pro vás je, významně ovlivní, jaký typ materiálu rámu upřednostníte. Ocel je mnohem levnější než například karbonová vlákna.
  • Hmotnost: Hmotnost kola může mít významný vliv na další faktory, jako je rychlost a pocit z jízdy. Často však existuje nepřímá úměra mezi cenou a hmotností.
  • Tuhost vs. pružnost: Tuhost rámu hraje významnou roli při určování rychlosti a výkonu při stoupání. Čím tužší je rám, tím větší část síly při šlapání jde přímo na kola. Na druhou stranu pružnější nebo „houbovitý“ rám rozptýlí část vaší síly do celého kola, takže každý úder do pedálů bude méně účinný.
  • Cit pro silnici: To popisuje, jak dobře kolo přenáší na jezdce pocit z toho, co se děje na silnici. Představte si to, jako když nosíte tlusté vs. tlusté. tenké rukavice. S tenčími rukavicemi můžete přesněji cítit a manipulovat s tím, čeho se dotýkáte. Totéž platí i pro některá kola – díky materiálu snáze ucítíte, jak pneumatiky na kole drží nebo kloužou silnici abyste mohli odpovídajícím způsobem reagovat.
  • Životnost: Některé materiály rezaví a korodují rychleji než jiné.
  • Opravitelnost: U některých materiálů a konstrukcí rámů je oprava snazší, zatímco u jiných je mnohem pravděpodobnější, že budete muset vyměnit celé kolo i při zdánlivě drobném poškození.
  • Estetika: Je to do značné míry otázka osobních preferencí, ale určité materiály rámů jsou spojeny s určitými estetickými styly. Pokud se vám například líbí vzhled kola z uhlíkových vláken, z jiného materiálu ho nezískáte.
  • Jízdní styl: Různé typy rámů se lépe hodí pro různé typy jízdy, takže vaše preference pro silniční, Při výběru rámu bude hrát velkou roli jízda na šotolině nebo na horském kole.

Výhody a nevýhody 4 Typy rámů kol

Většinou se na výrobu rámů kol používají čtyři typy materiálů. Níže se budeme zabývat některými klíčovými vlastnostmi, výhodami a nevýhodami každého z nich.

Ocel

Před rokem 1990 se rámy vyráběly téměř výhradně z oceli. Díky tomu je mezi mnoha cyklisty klasickým stylem, a to do té míry, že jeho nejzarytější vyznavači jsou známí svým sloganem: „Ocel je pravá“.“

Ocelová kola jsou nápadná svými kulatými trubkami, které jsou spojeny sváry, výztuhami nebo maticemi s oky. Jsou neuvěřitelně pevné, a přitom se snadno opravují, když se zlomí. Jejich výroba je také relativně levná, takže ocelové rámy jsou skvělou volbou pro první kolo.

Přesto mají i některé výrazné nevýhody. Ocel je náchylná ke korozi a rezavění, takže tato kola nevydrží tak dlouho jako některá jiná typy. Je také extrémně těžký, takže ocelová kola nejsou nejlepší volbou pro rychlost a ovladatelnost. A konečně, ačkoli je relativně levný, je stále dražší než to, co přišlo na řadu jako další: hliník.

Hliníková

Hliníková kola se poprvé objevila na cyklistickém okruhu na počátku 90. let 20. století. Okamžitě se prosadila, protože byla velmi levná a lehká. Umožňovaly také o něco větší kreativitu při navrhování rámů, protože pružnost hliníku dávala prostor pro méně zaoblené a různě velké trubky.

Největší výhoda hliníku však spočívá v jeho tuhosti, která zajišťuje vysoce efektivní jízdu.

„Přímo přenáší výkon, který vytváříte,“ říká Darryl. „Skoro máte pocit, že vás pedál kola tlačí zpět, protože není vůbec houbovitý.“

Přesto nejsou hliníkové rámy kol bez nevýhod. Není snadné je opravit, takže drobné problémy se mohou stát velkými výdaji. Navíc se materiál časem opotřebovává, ztrácí část své původní tuhosti a poskytuje méně přímý pocit z jízdy. A s levnějšími materiály přichází i nižší kvalita – velmi levná hliníková kola mohou poskytovat výrazně „drsnou“ jízdu, jak říká Darryl.

Titanové

V polovině devadesátých let a v následujícím desetiletí se titan dostal do světa profesionální cyklistiky. Vypadalo skvěle, aniž by se muselo jakkoli upravovat – holý kov bez laku je charakteristickým znakem titanových rámů. Jeho kombinace nejvyšší pevnosti a extrémní lehkosti byla v té době nepřekonatelná, takže byl extrémně odolný a zároveň fantastický pro pocit z jízdy na silnici.

Jeden cyklista řekl Darrylovi, když si koupil své první titanové kolo: „Tohle bude pravděpodobně poslední kolo, které kdy budeš mít.“ A zatím se ukázalo, že je to pravda. Přestože za posledních více než 25 let vlastnil mnoho jiných kol, stále má to samé titanové kolo, které je tak pevné, že vydrželo náraz do rámu garážových vrat – a místo toho, aby se vzdalo, ohnulo střechu jeho auta.

Titan má však některé výrazné nevýhody. Jeho extrémní pevnost způsobuje, že je velmi obtížné s ním pracovat. Nelze ji svařovat ani ve vzduchu, což znamená, že opravy mohou být poměrně nákladné. Samotný materiál také není levný, protože je vzácnější než jiné kovy používané v rámech kol.

Uhlíková vlákna

Navzdory mnoha výhodám výše uvedených typů rámů se v 90. letech nenápadně dostal na scénu jiný materiál, který koncem roku 2000 převzal vládu.

„Všechna tato vlákna tak nějak pohltila uhlíková,“ říká trenér Darryl.

A v mnoha ohledech je snadné pochopit proč. Uhlíková vlákna, která se vyrábějí vrstvením tenkých vláken uhlíku spolu s pryskyřicí, se mohou pochlubit poměrem pevnosti a hmotnosti, který prostě nelze překonat. Kombinace pevnosti materiálu a lehkosti ho činí nepodobným žádnému jinému materiálu.

Díky své konstrukci je karbonové vlákno také neuvěřitelně univerzální – můžete ho ohýbat a tvarovat prakticky do jakéhokoli tvaru. Proto jsou kola z uhlíkových vláken známá svým jedinečným vzhledem, estetikou, která je jim vlastní. Můžete si přizpůsobit nejen vzhled, ale i pocit z jízdy, což vysvětluje, proč se tato kola stala oblíbenými u profesionálních cyklistů.

Nicméně rámy kol z uhlíkových vláken nejsou pro každého, protože mají několik výrazných nevýhod. V první řadě je to cena – obvykle jsou s velkým náskokem nejdražší (i když v některých případech vítězí titan).

Navzdory pevnosti uhlíkových vláken má tato vlastnost tendenci fungovat pouze jedním způsobem. Jinými slovy, rám je silný ve směru, pro který byl navržen, ale slabý proti silám z jiných směrů. U rámu kola to znamená, že letmý boční náraz nebo dokonce i náhodný náklon může způsobit značné poškození (a Darryl to viděl mnohokrát). To může být vážný problém, protože může dojít k znehodnocení motocyklu s nenapravitelným poškozením. A v některých případech si toho ani nemusíte všimnout. To vás vystavuje vážnému riziku na silnici, pokud váš rám selže.

Vyberte si to správné Rám pro vaše cyklistické potřeby

Karbonová vlákna jsou sice v dnešní době králem silnic, ale materiál rámu kola nakonec závisí na osobní volbě. Není ani tak důležité řídit se převládajícím stylem, jako spíše najít rám, který vyhovuje vašemu stylu jízdy a rozpočtu. Můžete vyzkoušet i jiný typ rámu – máme dokonce bambusový, který se nám líbí. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, aby se jízda na kole skutečně stala celoživotním návykem, musíte najít ideální rovnováhu mezi požitkem a cenovou dostupností.

Nyní, když víte o rámech kol trochu více, měli byste být blíže.

Rám kola je důležitou součástí cyklistického zážitku, ale žádné kolo není kompletní bez kvalitního sedla. Nakupujte náš řada kožených sedel s napínákem abyste našli ten nejvhodnější pro pohodlnou jízdu.

Další postřehy trenéra Darryla najdete na jeho webu webové stránky .

Materiál rámu

Silniční kola se běžně vyrábějí z uhlíkových vláken, hliníku, titanu, oceli nebo z kombinace těchto materiálů. Každý materiál má jiné vlastnosti a ovlivňuje cenu, pohodlí, hmotnost a celkový „pocit“ z jízdy kolo. Stojí za zmínku, že často záleží především na tom, jak konstruktéři a výrobci vybraný materiál použijí, a s tím si obvykle každá značka pohraje.

Podívejte se na našeho průvodce vysvětlením materiálů rámů, kde najdete podrobný popis jednotlivých materiálů.

Karbonová vlákna

Karbonová vlákna jsou ve své podstatě směrová a lze je snadno tvarovat do libovolného tvaru, což výrobcům umožňuje experimentovat s profily trubek a tvarem rámu a vytvořit tak tuhý, lehký, aerodynamický a/nebo pohodlný motocykl. Poměr tuhosti a hmotnosti karbonových vláken je nejlepší ze všech materiálů používaných pro kola, a proto je univerzálně voleným materiálem pro kola v profesionálních řadách.

Hliník

Hliník je pevný kov, ze kterého lze vyrobit lehké a tuhé jízdní kolo. Jeho zpracování je také méně pracné, což z něj činí levnější variantu než z uhlíkových vláken. Volba hliníkového rámu může být cenově výhodným řešením pro ty, kteří hledají výkon s omezeným rozpočtem.

Titan

S převahou uhlíkových vláken jsou titanové rámy k vidění stále vzácněji, ale tento materiál se vrací prostřednictvím zakázkové tvorby. Titan je relativně lehký, vysoce odolný a nekoroduje jako ocel. Na rozdíl od uhlíkových vláken a hliníku, které lze snadno tvarovat, je titan obtížně zpracovatelný, což z něj činí drahou volbu materiálu.

Ocel

Stejně jako titan se i ocel nejčastěji vyskytuje u zakázkových výrobků. Před hliníkem a uhlíkovými vlákny byla ocel nejpoužívanějším materiálem pro silniční jízdních kol, a to jak rekreačních, tak profesionálních. Moderní, prémiové oceli mohou být poměrně drahé a pracné, a proto ztratily oblibu u mnoha značek, které se rozhodly pro jiné materiály, jež nabízely větší poměr tuhosti a hmotnosti. Díky ručnímu zpracování a „klasickému“ charakteru materiálu došlo v poslední době k jejich opětovnému rozšíření.

Typy brzd

Při výběru nového silničního kola mají kupující obvykle dvě možnosti, pokud jde o brzdný účinek, a to ráfkové nebo kotoučové brzdy. Hlavní rozdíl mezi tradičními ráfkovými a kotoučovými brzdami spočívá ve způsobu a místě působení brzdných sil.

Brzdy na ráfku

Ráfkové brzdy působí brzdnou silou přímo na ráfek nebo na boky kola. Po mnoho desetiletí se jednalo o standard, který je díky své jednoduchosti a nižší hmotnosti tradičně nejoblíbenější variantou u silničních kol.

Brzdnou funkci zajišťuje opracovaná, texturovaná a zesílená brzdná plocha na okraji ráfku, těsně pod pneumatikou. Zatáhnutím za brzdovou páčku se táhne opletené nerezové lanko (uložené v nějakém vnějším pouzdře lanka), které je připojeno k brzdovému třmenu, jímž se pak působí brzdnou silou na brzdnou plochu ráfku.

Kotoučové brzdy

Kotoučové brzdy, které jsou ve srovnání s ráfkovými brzdami mnohem novější technologií, byly původně převzaty z automobilů a motocyklů a používány na horských kolech. Kotoučové brzdy, které prokazatelně poskytují dokonalejší kontrolu nad brzděním a stálý výkon bez ohledu na podmínky, se rychle stávají hlavním důvodem pro nákup nového kola.

Kotoučové brzdy získaly svůj název díky umístění ocelového kotoučového rotoru v náboji kola. Odtud je brzdový třmen připevněný k rámu rám nebo vidlice (vždy vlevo) se upíná na rotor. Na silničních kolech vybavených kotoučovými brzdami lze nalézt dva různé typy kotoučových brzd: hydraulické kotoučové brzdy a mechanické kotoučové brzdy.

Hydraulické kotoučové brzdy pracují s pomocí hydraulické brzdové kapaliny, podobně jako u motocyklů a automobilů. Na hlavním válci umístěném v samotné páce se aktivuje píst, který tlačí kapalinu hadicí na třmen u kola. Tlak této kapaliny působí na pístky ve třmenu, které upínají brzdové destičky na rotor.

Mechanické systémy fungují podobně jako ráfkové brzdy a jsou ovládány lankem. To znamená, že zatáhnete za páčku, která pak táhne za opletené nerezové lanko (uložené v nějakém vnějším pouzdře lanka), které pak působí brzdnou silou na rotor. Mechanické kotoučové brzdy jsou jednodušší a obvykle se používají na základních kolech.

Další informace o brzdném účinku kotoučových brzd najdete v našem průvodci nákupem silničního kola s kotoučovými brzdami.

Řazení / hnací ústrojí

Skupinová sada se skládá z brzd a hnacího ústrojí, které je považováno za strojovnu kola.

Hnací ústrojí se skládá z klik, řetězových koleček, řetězu, kazety, přehazovačky a řazení. Hnací ústrojí je uzavřený okruh, který pohání kolo, a s vyššími výdaji se zvyšuje účinnost, odolnost a výkon řazení, zatímco hmotnost klesá.

Jak postupujete v hierarchii skupinových sad, mění se i materiály. Základní sady se skládají převážně z hliníku a oceli nízké kvality, které přecházejí do slitin vyšší kvality, a pak do nejkvalitnějších slitin, uhlíkových vláken a titanu u nejvyšších variant.

Chcete-li se dozvědět více, včetně kompletní hierarchie skupin Shimano, SRAM a Campagnolo, přečtěte si našeho průvodce skupinovými sadami pro silniční kola, kde najdete vše, co potřebujete vědět.

Převodovka

Převodové poměry silničních kol se liší v závislosti na účelu kola. Převodové poměry a rozsah jsou kombinací počtu řetězových koleček na přední části kola a počtu zubů na těchto kolečkách a počtu ozubených kol na zadní kazetě a počtu zubů na těchto kolech.

Většina silnice kola mají buď dva, nebo tři přední řetězové kroužky, ačkoli tři přední řetězové kroužky (známé jako „triple“) jsou běžně vyhrazeny pro rekreační, základní nebo cestovní kola. Zatímco standardem jsou dva řetězové kroužky, v poslední době některá silniční kola následují trend horských kol a používají jeden řetězový kroužek. Použití jednoho řetězového kolečka minimalizuje možné mechanické problémy a zjednodušuje řazení na zadní kazetu.

Kola se dvěma předními řetězovými kolečky se obvykle dělí na „běžná“, „kompaktní“ nebo „polokompaktní“, nazývaná také „středně kompaktní“. Běžná sestava má velký řetězový kroužek s 53 zuby a malý řetězový kroužek s 39 zuby a nejčastěji ji používají profesionální jezdci a závodníci. U kompaktního osazení má velký řetězový kroužek 50 zubů a malý řetězový kroužek 34 zubů, což v porovnání s běžným osazením zajišťuje snazší šlapací poměry. Relativně novou možností je polokompaktní nastavení, které je mezi oběma, tedy velkým řetězovým kroužkem s 52 zuby a malým řetězovým kroužkem s 36 zuby.

„Trojitý“ řetězový kroužek má obvykle 50 zubů velký, 39 zubů střední a 30 zubů malý.

Nastavení předního řetězového kolečka je základem pro převodové poměry, které kazeta na zadní straně doplňuje. Kazeta se skládá z několika ozubených kol, která lze měnit, aby se převodový poměr usnadnil nebo ztížil. Moderní kazety mají 9, 10, 11 nebo 12 ozubených kol.

Nejběžnější převody kazety jsou 11-25T nebo 11-28T, přičemž nejmenší ozubené kolo má 11 zubů a největší 25 nebo 28 zubů. Ozubená kola mezi těmito dvěma převody mají rozptyl zubů, který má za cíl usnadnit řazení mezi převody. Čím větší je rozdíl mezi nejmenším a největším ozubeným kolečkem na kazetě, tím větší je pohyb řetězu a tím méně je kadence (rychlost šlapání) jezdce mezi jednotlivými převody konzistentní.

Výběr kola s menšími řetězovými kolečky vpředu a kazetou s větším převodovým poměrem vzadu zajistí větší rozptyl převodů a snazší šlapání. A kolo s většími předními řetězovými kolečky a menším převodovým poměrem na zadní kazetě budou více zaměřena na rychlost a poskytnou menší rozsah převodů. Pokud nezávodíte, je pravděpodobně nejlepší první varianta.

Terénní silniční kola

Silniční kola v terénním stylu byla dříve omezena pouze na cyklokrosová kola. Nyní se začíná objevovat velké množství gravel, adventure, allroad a bikepacking kol. Začneme s cyklokrosovými koly a poté prozkoumáme šotolinový sektor.

Cyklokrosová kola

Cyklokros je styl cyklistických závodů, které se jezdí v zimě v terénu a zahrnují různé překážky a krátká, ostrá stoupání. Budete muset šlapat do pedálů, nosit, běhat a jezdit bunnyhopem po crossové trati. Na závěr byste si měli dát dobré belgické blonďaté pivo.

První cyklokrosová kola byla jen stará silniční kola s pneumatikami s hroty, aby si poradila s blátem, sněhem, ledem nebo pískem, které se na trati mohou vyskytovat. Postupem času se firmy začaly specializovat na krosová kola.

Začala se konstruovat kola s vyšším spodním rámem, aby se lépe překonávala překážky. Získala horní trubky skloněné nahoru, aby se při běhu dala snáze nasadit na rameno a přenášet. Přešli na nižší převody a rychle naskočili na trend kotoučových brzd.

Lidé začali cyklokrosová kola používat k dobrodružným cestám nebo k dojíždění do práce pomocí. Aby přežila náročné crossové závody, bývají silnější a spolehlivější než závodní kola. a stále více lidí začalo jezdit na méně ideálních cestách.

Šotolinová kola

Šotolina kolo a začal se objevovat trh a obchodníci s koly si toho začali všímat. Původní gravelová kola dlužila více krosovým kolům než nyní, nyní se dostáváme spíše do oblasti horských kol.

První věcí, která se stala u gravel kol, bylo, že se jejich spodní držák začal opět snižovat. Nižší převodník vám pomůže cítit se stabilně v rychlosti. Začali jsme také pozorovat prodlužování rozvoru, jako tomu bylo u sportovních kol, opět ze stejných důvodů a dalšího důležitého důvodu.

Šotolinovým kolům se také říká adventure bikes, kromě dalších názvů, které jsme uvedli výše. Přebírají myšlenku cestovních kol a ve srovnání s cestovními koly je zeštíhlují.

Namísto brašen a brašnářů se na gravel kolech používají brašny, které se na kolo připevňují pomocí popruhů. Této formě lehké turistiky říkáme bikepacking. Díky delšímu rozvoru je gravelové kolo při zatížení stabilnější. Nechcete přece padat v první zatáčce, když jste naloženi.

Pak vzali větší světlou výšku plášťů sportovních a krosových kol a přešli na horská kola. Na gravelová kola se vejdou pláště široké až 2″ a některé z nich tuto šířku překračují. Láska k horským kolům tím nekončí.

V současné době najdete gravel kola s droppery a odpruženými vidlicemi. Je pravda, že nebudou mít stejný zdvih jako vidlice a droppery pro horská kola. Kromě toho najdete mnoho lidí, kteří kombinují silniční a horská kola, aby získali extra nízké převody.

Jak vidíte, silniční kola jsou nyní velmi rozmanitou skupinou. Kolo, které dělá přesně to, co chcete, najdete z regálu hned, místo abyste hledali v šuplících s náhradními díly nebo na eBayi, abyste si mohli pořídit kolo, které potřebujete. Takže už se nemůžete vymlouvat, že jste nevyjeli. Obrázek: Pixabay

Strávil jsem v obchodě s koly mnohem více času, než by kdokoli rozumně chtěl. Za tu dobu jsem se chtěl cyklistickým žargonem a marketingem snáze prokousat a pomoci lidem získat kolo jejich snů.

Když zrovna nepíšu o kolech, můžete mě vidět, jak jezdím na jednostopých kolech nebo učím děti jezdit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru