Všechny modely kol. Pohon dvou kol za méně než 5000 Kč: Nový elektrický dobrodruh UBCO…

Nové motocykly | 2022 a nadcházející modely

Nové motocykly pro rok 2022. chystané modely motocyklů a podrobné články z nejlepšího světového motocyklového časopisu MCN. Vše, co víme o velkých premiérách, odhaleních, špionážních snímcích a upoutávkách, získáte jako první právě zde.

Dnes 12:50 Dan Sutherland

Společnost Krämer Motorcycles si dělá zálusk na závodní slávu s novým modelem GP2-890RR: limitovanou sérií dvouválcového sportovního motocyklu specializovaného na okruhy za 35 990 liber, který je prý nejrychlejším a nejschopnějším.

Špionážní snímky: Sportovní motocykl Aprilia RS440 spatřen při testování

28. července 2023 Dan Sutherland

Zdá se, že špionážní snímky zachycené serverem MCN ukazují nový maloobjemový sportovní motocykl A2, o němž se předpokládá, že je to Aprilia RS440, která by mohla překlenout mezeru mezi 14.Aprilia RS125 s výkonem 8 k a Aprilia s výkonem 99 k.

Ducati uctívá 30 let rodiny Monster speciální limitovanou sérií

27. července 2023 by Dan Sutherland

Ducati zahajuje soupisku 2024 nových model odhaluje oslavou 30 let ikonického jména Monster – představením speciální edice 30° Anniversario limitované na 500 kusů, o které se říká, že je to.

Voní jako teenagerský duch: Kawasaki oživuje závodní šampionát mládeže Superteen pro nastupující čtyřválcový model ZX-4RR

26. července 2023 by Dan Sutherland

Závodní talenty zítřka mohou v roce 2024 startovat ve vzkříšené britské sérii Superteen, v níž budou jezdci ve věku od 15 do 20 let závodit na speciálně upravených čtyřválcových motocyklech Kawasaki ZX-4RR.

Specialized road kola: Komplexní přehled sortimentu

Specialized road kola jsou proslulé mezi amatéry i profesionály. Tato značka patří mezi největší ve světě cyklistiky a vyráběná technika je velmi vyhledávaná zákazníky po celém světě.

Ve skutečnosti se řada silničních motocyklů Specialized kola byly oceněny pětihvězdičkovými recenzemi našeho technického týmu a značka se pravidelně objevuje v našich průvodcích, jako jsou například nejlepší silniční kola, nejlepší gravel kola kola, a nejlepší silniční aerodynamická kola kola.

Díky sponzorství tří největších profesionálních týmů na světě, Bora-Hansgrohe, SD-Worx a Deceuninck-QuickStep, Specialized road kola běžně jezdí na vítězných kolech WorldTour. Tyto špičkové profesionální týmy hrají zásadní roli nejen ve smyslu marketingu, ale také z hlediska zátěžových testů vybavení, aby bylo možné neustále zlepšovat recepturu s ohledem na poznatky a zpětnou vazbu profesionálních jezdců. Jako příklad lze uvést nejnovější model Tarmac SL7, který byl vyvinut ve spolupráci s Kasperem Asgreenem a Zdeňkem Štybarem ze společnosti Deceuninck-QuickStep, kteří formovali design kola téměř dva roky před jeho uvedením na trh.

Specialized se jako značka stala významnou silou v oboru od svého vstupu na scénu v roce 1974. Po počátečním prodeji dovážených italských komponentů začal zakladatel Mike Sinyard vyrábět vlastní díly Specialized, než se v roce 1981 zaměřil na jízdní kola s modely Sequoia a Allez: přezdívky, které se staly synonymem pro značku a existují dodnes.

Po čtyřiceti letech je Specialized stále dominantním hráčem na vysoce konkurenčním trhu maloobchodní a profesionální cyklistiky. Specialized, skutečný průkopník v oboru, vyrábí také vlastní řadu oblečení, vybavení a komponentů včetně plášťů, sedel, bot, přileb a dokonce i měřičů výkonu.

Na papíře je těžké ignorovat fakta – silniční kola Specialized byla v posledních třech letech na vítězné straně téměř všech významných závodů, včetně mistrovství světa v silniční cyklistice, klasik a etapových vítězství na všech Grand Tour, přičemž jejich poslední celkové vítězství na Grand Tour si Vincenzo Nibali připsal na Giro d’Italia 2016.

Přejděte dolů a podívejte se na přehled silničních modelů Specialized od Cyclingnews kola k zakoupení pro rok 2021, nebo klikněte zde pro náš přehled sortimentu.

Specialized road kola

Cyclingnews můžete věřit

Naši odborníci tráví nespočet hodin testováním cyklistické techniky a vždy se s vámi podělí o upřímné a nezaujaté rady, které vám pomohou při výběru. Zjistěte více o tom, jak testujeme.

model, kola, pohon, 5000, elektrický

Důvody, proč se vyhnout

Když byl Tarmac SL7 uveden na trh, měli jsme převažující pocit, že kolo v honbě za závodní rychlostí ztratilo část tolik oblíbené DNA a osobitosti modelu Tarmac. Jako by Specialized předpověděl naše myšlenky, protože jen o pár měsíců později se zrodil model Aethos, který v sobě zahrnuje vše, co jsme na dědictví Tarmacu milovali, a ještě to desetinásobně zvětšuje.

Aethos je o čisté radosti z jízdy na kole. S kulatými trubkami a tradičním tvarem rámu se vrací k základům, ale integruje moderní technologie a vytváří 6.Superbike o hmotnosti 1 kg, který je sebevědomý, svižný a jízda na něm je přímo zábavná.

Je k dispozici jako vrcholná řada S-Works model s vrstvou karbonu FACT 12r nebo o něco levnější standardní model s vrstvou karbonu FACT 10r.

Takže je zábavný, rychlý, lehký, hbitý a bolestivě krásný. Jedinou nevýhodou vstupu do party Aethos je vstupní poplatek, který začíná na 5 500 Kč za kompletní kolo a stoupá až na 14 500 Kč za model S-Works Founders Edition model.

Modelová řada

  • Specialized S-Works Aethos Founder’s Edition
  • Specialized S-Works Aethos Dura-Ace Di2
  • Specialized S-Works Aethos Red eTap AXS
  • Specialized Aethos Pro Force eTap AXS
  • Specialized Aethos Pro Ultegra Di2
  • Specialized Aethos Expert Ultegra
  • Rámová sada Specialized S-Works Aethos
  • Rámová sada Specialized Aethos

Specialized Roubaix

V segmentu vytrvalostních silničních kol je těžké překonat to, co Roubaix nabízí z hlediska pohodlí a rychlosti

Důvody, proč se vyhnout

Specialized Roubaix, pojmenovaný po uznávaném závodě Paříž-Roubaix, byl zkonstruován tak, aby jezdil rychleji v hrbolatějším terénu než kdykoli předtím, a to s využitím přísloví Specialized „Hladší je rychlejší“.

Roubaix má nové aerodynamické profily trubek, snížené sedlové vzpěry a aerodynamickou sedlovku, díky čemuž je aerodynamičtější než Tarmac a z hlediska aerodynamiky se vyrovná první iteraci Venge. Specialized říká, že tento aerodynamický FOCUS byl přímou reakcí na požadavky jeho profesionálních jezdců, kteří požadovali aerodynamické výhody po letech, kdy se průměrné rychlosti závodů Paříž-Roubaix blížily 50 km/h.

Jízda na něm je také pohodlnější díky tlumiči Future Shock 2.0, který poskytuje 20 mm zdvihu, a pružnému sedlovému sloupku S-Works Pavé, který je navržen tak, aby ještě více snižoval vibrace a zachovával efektivitu šlapání na nerovném povrchu.

Model Roubaix je k dispozici ve verzi pouze s kotoučovými brzdami a je možné jej osadit až 33mm plášti, což z něj dělá dokonalé silniční kolo, které se hodí kamkoli a na cokoli.

Modelová řada

  • Specialized S-Works Roubaix. Saganova sbírka
  • Specialized S-Works Roubaix
  • Specialized Roubaix Pro
  • Specialized Roubaix Expert
  • Specialized Roubaix Comp
  • Specialized Roubaix Sport
  • Specialized Roubaix
  • Rámová sada Specialized S-Works Roubaix

Důvody, proč se vyhnout

Model Tarmac SL7, který byl uveden na trh v červenci 2020, je navržen jako nekompromisní závodní kolo, které kombinuje nejlepší aerodynamické vlastnosti modelu Venge s nízkou hmotností a ostrou ovladatelností modelu Tarmac.

Výsledkem je závodní kolo, které má ostré jízdní vlastnosti, okamžitý přenos síly a bude plout po rovinách. V naší nedávné recenzi modelu S-Works Tarmac SL7 jsme mu udělili 4 body.5 hvězdiček, k vytouženému perfektnímu hodnocení chybí pouze to, že kola nejsou připravena na bezdušové pláště.

Je to drahá nabídka, ale pokud chcete jet rychleji, Tarmac SL7 vás v žádném případě nezklame.

Model rozsah

  • S-Works Tarmac Shimano. Kolekce Sagan
  • S-Works Tarmac SRAM Red eTap AXS
  • S-Works Tarmac Shimano Dura-Ace Di2
  • Specialized Tarmac Pro SRAM Force 1X
  • Specialized Tarmac Pro Ultegra Di2
  • Specialized Tarmac Expert Ultegra Di2
  • Rámová sada Specialized S-Works Tarmac
  • Rámová sada Specialized Tarmac

Důvody, proč se vyhnout

S uvedením modelu Tarmac SL7 na trh dochází u modelu Tarmac SL6 k posunu v jeho pozici v nabídce Specialized.

Model SL6 není zcela vytlačen z výroby, nyní je to např model Název, který dostaly méně výkonné modely z roku 2021 vyrobené z karbonového modulu Specialized FACT 9r (Tarmac SL6 Comp a Tarmac SL6 Sport).

Vysvětlení řady silničních kol Specialized

Řada kol Specialized se liší geometrií, materiálem a funkčností. Modelová řada je tak určena pro různé cyklistické skupiny, včetně mužů a žen, profesionálů a amatérů, stejně jako pro jezdce na adventure a gravel.

Typy rámů zahrnují geometrie specifické pro aerodynamiku, vytrvalost, stoupání, časovku a dokonce i broušení štěrku, které se v poslední době stalo oblíbenou zábavou profesionálních silničních jezdců.

Zajímavé je, že když společnost uvedla na trh model Roubaix model, Specialized se zavázal k genderově neutrálním kolům z hlediska geometrie, velikosti, názvu a designu do budoucna. Prostřednictvím vlastní firmy Retul, která se zabývá fittingem kol, Specialized zjistil, že mezi dvěma muži je stejná pravděpodobnost rozdílu v délce nohou a trupu jako mezi mužem a ženou. Více se o tom dočtete v našem článku, kde odpovídáme na otázku, zda mohou ženy jezdit na pánských kolech kola?

Společnost bude v budoucnu jednoduše nabízet širší škálu velikostí unisex modelů, zatímco zboží, které je zjevně genderově specifické, jako jsou sedla a oblečení, bude k dispozici.

Silniční modely Specialized jsou řazeny od základních až po špičkové modely S-Works a jsou k dispozici s rámy z karbonu nebo hliníku. Co se týče debaty o kotoučových a ráfkových brzdách, Specialized zůstává zastáncem kotoučových brzd a jeho profesionální týmy tuto technologii používají výhradně při závodech – nicméně ráfkové brzdy jsou k dispozici pouze u některých modelů jako rámové sady.

Cenově výhodnější varianta v nabídce, založená na hliníkovém rámu. Standardní model Allez nabízí všestrannou platformu pro celodenní jízdu, zatímco Allez Sprint je určen výhradně pro závodění.

Lehká závodní platforma, která získává uznání ve všech aspektech silniční cyklistiky. Oblíbené mezi všemi druhy cyklistů od závodníků v kritériích po vytrvalostní jezdce a kavárníky.

Kolo, které ignoruje údaje a je postaveno jednoduše pro oslavu radosti z jízdy. Velmi nízká hmotnost má za následek mimořádně pozitivní pocit z jízdy a geometrie kopíruje geometrii modelů Tarmac a Venge, takže si zachovává pohodlné a zároveň citlivé jízdní vlastnosti.

Model Venge, který se brzy přestane vyrábět, je závodní kolo Specialized určené pro aerodynamické závody. Technicky je stále rychlejší než nový model Tarmac SL7, ale s mírnou váhovou ztrátou.

Vytrvalostní kolo, na kterém se dá jezdit i v náročných podmínkách. S mírně uvolněnou geometrií v porovnání s ostatními koly z řady, větší světlou výškou plášťů a technologií tlumení nárazů.

model, kola, pohon, 5000, elektrický

Speciální model pro časovku a triatlon kola v nabídce. Mají podobný název, ale časovkářské kolo je vybaveno obrovským hydratačním systémem ve tvaru aerodynamického krytu.

Silniční elektrické kolo od společnosti Specialized. Doplněno vlastním motorem Turbo značky.

Diverge je šotolinové kolo od Specialized. K dispozici ve standardním formátu gravel kola s kapkovitými řídítky nebo v modelu Diverge Evo, který využívá platformu gravel kola a spojuje ji s plochými řídítky pro extra zábavu na trailech.

Cyklokrosové kolo v nabídce, doplněné krátkými řetězovými vzpěrami a strmými úhly, aby bylo řízení ostré a ovládání hbité.

Sportovní kola

Ducati Panigale V4 R

Panigale V4 R je vlajkovou lodí supersportovních motocyklů Ducati a nejrychlejším a nejvyspělejším motocyklem pro zákazníky v nabídce značky. Model V4R, vyvinutý pro závody WSBK (World Superbike), je silniční závodní motocykl homologovaný pro tento seriál a obsahuje motor V4 o objemu 998 cm3.

Panigale V4 R obsahuje kompletní sadu elektronických pomocníků jezdce Ducati, aerodynamický balíček, špičkové odpružení Ohlins. Používá lehčí materiály než V4 a V4 S, včetně kovaných hliníkových kol a monoblokových třmenů Brembo. Panigale V4 R disponuje výkonem 234 koní a točivým momentem 83 N.m. Není pro začínající jezdce.

Motor: 998 cm3 V4Základní cena: 44 995 000 Kč

Ducati Panigale V4 / V4 S / V4 SP2

Ducati Panigale V4 je vrcholný litrový motocykl italské značky s pohonnou jednotkou V-4 o objemu 1103 cm3, která je odvozena od motoru pro MotoGP a má 90 stupňů. Model Panigale V4 je vybaven kompletní sadou elektronických asistentů jezdce Ducati pro dosažení maximálního výkonu na trati i mimo ni a také stylem, který jistě zaujme. Váží 386 kilogramů a má výkon 214 koní s výkonem 91 koní.5 Nm točivého momentu, je Panigale V4 v podstatě stíhačka na dvou kolech.

Motor: V4 o objemu 1 103 cm3Základní cena: 1 000 000 Kč: 5000,495

Ducati Panigale V2

V2 má sice jen dva válce, ale nemějte mu to za zlé. Jeho takzvaný Superquadro V-twin pumpuje 155 koní a 76.Točivý moment 7 Nm, což je víc než dost na to, aby se s ním dalo jezdit po zadních silnicích. Oproti minulým Panigalám s pouhým párem pístů bylo navíc upraveno sedlo a odpružení pro větší pohodlí a na palubu byla nahrána pokročilá elektronika pro lepší ovládání, což z této Ducati dělá skvělou volbu pro každého, kdo se chce pomalu vydat do světa sportovních motocyklů.

Základní cena: 18 295 € Motor: 995 cm3 V-twinZákladní cena: 18 295 €

Ducati Streetfighter

Vezměte Panigale V4 a udělejte z něj naháče. To je základní myšlenka tohoto přírůstku do modelové řady Ducati pro rok 2020, který se zbavil kapotáže modelu Panigale a přidal vyšší a širší řídítka. Ducati tvrdí, že její přední světlo inspirované úsměvem Jokera je součástí toho, čemu říká „Ego Booster Design“ – ale my jen řekneme, že vypadá zatraceně cool. Nový Streetfighter V2 přináší klasický styl modelu V4, ale s menším motorem a nižší cenou.

Pro rok 2023 Ducati spolupracovala s Lamborghini na limitované edici Streetfighter V4 Lamborghini. Obsahuje styling a lak z Lamborghini Huracán STO. Cena začíná na 68 000 a k prodejcům by se měla dostat v květnu 2023.

  • Streetfighter V2
  • Streetfighter V4
  • Streetfighter V4 S
  • Streetfighter V4 SP
  • Streetfighter V4 Lamborghini

Motory: 1: Základní cena: 17 495 €

Supermoto

Ducati Hypermotard

Ducati Hypermotard 950 je supermoto chuligánský stroj, který kombinuje vzpřímenou ergonomii terénního motocyklu a výkon sportovního motocyklu. Model Hyper disponuje výkonem 114 koní a točivým momentem 71 N.m a je standardně vybaven řadou elektronických pomocníků jezdce, včetně DTC, DWC, DPL a ABS pro zatáčení.

Přejděte na model SP a získáte vylepšený balíček odpružení Öhlins, zvýšený zdvih odpružení, kovaná kola z lehkých slitin, lepivé radiální pneumatiky Pirelli Diablo Supercorsa SP V3, potahy z uhlíkových vláken a rychlořazení. Hypermotard 950 RVE nabízí livrej Graffiti a s DQS.

Motor: jedenáctistupňový dvouválcový motor Testastretta o objemu 937 cm3Základní cena: 18 695 €

Křižníky / motorové křižníky

Ducati Diavel 1260 a xDiavel

Diavel, odpověď Ducati na americké výkonné cruisery, nabízí jezdcům uvolněnou a pohodlnou jízdu, aniž by se vzdával typické snahy značky o výkon. Rodina cestovních vozů Diavel využívá stejný motor jako model Multistrada, který dosahuje výkonu 159 koní a točivého momentu 95 Nm.

Model Diavel je vyladěn jinak než Multistrada, má vyšší točivý moment v nízkém a středním pásmu, delší rozvor a kompletní sadu funkcí Ducati elektrický pomocníky pro jezdce. Modely S dostaly vylepšené odpružení Ohlins, brzdové třmeny Brembo, speciální kola a rychlořazení.

Stejně jako mnoho jiných amerických cestovních motocyklů lze i Diavel upravovat – v jeho případě 60 různými způsoby (tři polohy stupaček, pět různých sedel, tři různá řídítka a řada doplňků zaměřených na jezdce), což z něj činí motocykl přizpůsobitelný pro různé velikosti jezdců.

  • Diavel 1260
  • Diavel 1260 S
  • Diavel 1260 Lamborghini
  • XDiavel Nera
  • XDiavel Dark
  • XDiavel S

Motor: 1262 cm3 Testastretta DVT L- TwinZákladní cena: 21 795 000 Kč

Sportovně-turistická / dobrodružná kola

Ducati DesertX

DesertX je terénní dobrodružně-cestovní motocykl značky Ducati, který je pro modelový rok 2022 zcela nový. Jeho motor o objemu 937 cm3 dosahuje výkonu 110 koní a točivého momentu 68 N.m. Je vybaven předním kolem 21, odpružením s dlouhým zdvihem a novým rámem navrženým speciálně pro jízdu v terénu.

Motor: 937 cm3 Desmodromický motor Testastretta 11°Základní cena: 17 695 000 Kč

Ducati Multistrada V2

Multistrada V2 je nový základní model sportovně-cestovního / dobrodružného motocyklu Ducati Multistrada. Je navržen jako pohodlný motocykl, se kterým je radost jezdit, pro každodenní použití. Jeho vodou chlazený dvouválcový motor Testastretta 11° o objemu 937 cm3 disponuje výkonem 113 k a točivým momentem 71 N.m. Verze V2S přidává elektronické odpružení Skyhook, tempomat, full-LED světlomety vybavené funkcí Ducati Cornering Lights, Ducati Quick Shift Up Down, 5″ barevný TFT přístrojový panel a podsvícené ovládací prvky na řídítkách.

Motor: 937 ccm Testastretta 11°Základní cena: 18 895 €

Ducati Multistrada V4

Ducati Multistrada V4 je zcela nová Multistrada čtvrté generace. Využívá nový motor V4 Granturismo o objemu 1158 cm3, který dosahuje výkonu 170 koní a točivého momentu 92 N.m. Je kompaktnější než předchůdce Testastretta DVT L-Twin o objemu 1262 cm3 a o dvě kila lehčí. Má také radarový systém vyvinutý ve spolupráci s firmou Bosch, který usnadňuje adaptivní tempomat a detekci mrtvého úhlu.

Nová verze Multistrada V4 Rally přidává větší dojezd díky větší palivové nádrži a vylepšeným komfortním prvkům a ergonomii pro delší jízdy.

Motor: V4 Granturismo o objemu 1158 cm3Základní cena: 27 195 €

Náboj R1 vpřed

Jakmile byla první generace modelu YZF-R1 uvedena na trh, stala se v oboru tak žhavým tématem, že japonští novináři nazvali dopad, který zanechala, „šokem R1“, protože přes noc změnila celou kategorii supersportů. Stabilita a trakční vlastnosti, které motocyklu poskytoval lehký, kompaktní podvozek a dlouhá kyvná vidlice, jízdní vlastnosti pro předvídatelné reakce na přání jezdce, účinná kombinace předního a zadního odpružení a mnoho dalšího zajistily jízdní vlastnosti sportovního motocyklu, jaké žádný jezdec na ulici nikdy nezažil.

model, kola, pohon, 5000, elektrické

Po několika menších aktualizacích přišla první kompletní změna designu modelu R1 v roce 2004, šest let po jeho uvedení na trh. Tato zcela nová čtvrtá generace model se může pochlubit výkonem o neuvěřitelných 20 koní vyšším, který se zvýšil z již tak silných 152 na 172 koní. Yamaha však nikdy nepatřila k těm, kteří by bezcílně usilovali o vyšší výkon; jeden z důvodů pro zvýšení výkonu vzešel z návštěvy vývojového týmu na Isle of Man TT v rámci průzkumu trhu v Evropě. Horská trať TT je známá svými záludnými zatáčkami a nepředvídatelným povrchem vozovky, ale tým zjistil, že závodníci TT ve skutečnosti tráví hodně času na plný plyn na rovinkách. Došli tedy k závěru, že motocykl bude potřebovat vyšší výkon, aby závodníkům usnadnil jízdu po rovině, což vedlo ke stanovení 20 koní navíc jako vývojového cíle. Konstruktéři se rozhodli postavit motor s vysokým kompresním poměrem, ale jednoduše neexistovaly žádné sériové motory, které by dosahovaly požadovaného výkonu a odkazovaly by na. A tak se šlo k rýsovacímu prknu, aby se pro tento úkol navrhl zcela nový motor, jehož prioritou je spolehlivý vysoký výkon, trvalá životnost a další vlastnosti. Nová jednotka poprvé použila uzavřenou konstrukci válců a lomově dělené ojnice.

Podvozek však nejprve potřeboval dostatečnou tuhost, aby zvládl plných 172 koní nové pohonné jednotky a zároveň si zachoval charakteristický lehký jízdní charakter modelu YZF-R1. Za tímto účelem byl zkonstruován nový hliníkový rám Deltabox, který pečlivě vyvažuje větší podélnou tuhost a menší příčnou tuhost pro tuhou, ale stále pružnou konstrukci. To je přirovnáváno k tuhým kloubům a pružným trubkám bambusových stébel a toto přirovnání je dodnes často používáno inženýry při popisu charakteristik tuhosti motocyklů.

Čtvrtá generace modelu YZF-R1 měla také zcela odlišný exteriér. Ačkoli si podvozek přenesl rysy z první R1, získal novou podobu, která měla vizuálně vyjádřit jeho výkonnostní zlepšení. Jedním z určujících prvků byly jeho podsedlové tlumiče výfuku; bylo to poprvé, kdy je model Yamaha použil od dob, kdy je vyrobil Kodo („Soul Beat“) pro MT-01. Toto rozhodnutí mělo své výkonnostní aspekty, jako je centralizace hmoty a zajištění většího maximálního úhlu náklonu, ale motivace vývojových a konstrukčních týmů byla poněkud přímočařejší – vypadalo to cool! Motocykl také nabízel další příležitost: prázdné plátno pro práci s prvky, které by vzbuzovaly hrdost na vlastnictví a vytvářely kvalitní vzhled a dojem, což se dělo s každou drobnou aktualizací, které se R1 první generace dočkala. Tento motocykl čtvrté generace byl dokonalým estetickým vyjádřením funkčnosti a výkonu a dodnes má mnoho příznivců.

V roce 2007 byla uvedena na trh pátá generace modelu YZF-R1 se čtyřventilovým motorem namísto pětiventilového formátu, který se do té doby stal u Yamahy tradicí. Pokrok v materiálech umožnil zavést do sériových modelů lehké titanové ventily, čímž se snížila hmotnost celého ventilového ústrojí. A v roce 2009 byla uvedena na trh šestá generace modelu R1 se zcela novým motorem s křížovým klikovým hřídelem.

Koncepce vývoje spočívala v „otočení nové stránky“ v historii supersportů. V té době se v čele několika úspěšných sezón Yamahy v MotoGP ocitl model YZR-M1 a jeho křížový klikový hřídel. Charakteristika motoru s křížovým rozvodem eliminovala „hluk“ způsobený setrvačným momentem, což jezdci poskytlo přímější pocit z trakce a pohon na zadním kole, což vedlo k výjimečným jízdním vlastnostem. Tým, který vytvářel šestou generaci R1, úzce spolupracoval s vývojovým týmem MotoGP, který mu předal mnoho technologií ze závodní dráhy, aby mohl vyvinout první příčný motor pro sériový motocykl. Řev motoru s příčným lopatkovým hřídelem, který bylo do té doby možné slyšet pouze na startovním roštu MotoGP, byl nyní konečně dostupný i běžnému motocyklistovi.

Předávání R-DNA

Nedlouho po debutu původního modelu YZF-R1 se v roce 1999 objevil model YZF-R6. Nebyl zamýšlen jako náhrada modelu YZF600R Thundercat, ale byl vyvinut jako konkurent modelu R1. Převládajícím konceptem zůstalo „vzrušení“, ale bylo jiné povahy. Jízda, o kterou vývojový tým usiloval s lehčím, kompaktnějším podvozkem a špičkovým motorem o objemu 600 cm3, byla taková, že motocykl byl schopen předjet i R1 na vnitřní straně a v zatáčkách. Vývoj stroje podnítila popularita předního evropského seriálu motocyklových závodů do 600 ccm, který mu v roce 1999 vynesl povýšení na mistrovství světa v kategorii Supersport World Championship. Motor modelu R6 dosahoval ve své třídě nejlepšího výkonu 120 koní při 13 000 ot/min, měl hliníkový rám Deltabox a vážil pouhých 169 kg. Takové špičkové parametry by se daly snadno zaměnit za parametry čistokrevného závodního stroje.

V roce 2003 dostal model R6 zcela novou konstrukci motoru a také nový hliníkový rám a kyvnou vidlici s využitím procesu tlakového lití s řízeným plněním (CF), který používá společnost Yamaha. Tato patentovaná technologie odlévání umožnila vytvořit hliníkové díly nejen s dostatečnou pevností, ale také s úrovní tenkosti a složitosti, která byla dříve považována za nemožnou. Výsledný lehký rám měl ideální tuhost, která výrazně zvýšila konkurenceschopnost modelu R6.

V roce 2006 pak přišla třetí generace modelu R6, která se pyšnila ještě vyšším výkonem motoru. Nová pohonná jednotka se vyznačovala konstrukcí s velkým vrtáním a krátkým zdvihem, vyšším kompresním poměrem, nižší klikovou hmotou a různými dalšími vylepšeními, která zvýšila výkon na 127 koní. Aby nový model ještě více ilustroval svůj neuvěřitelný výkon, dostal zcela nový design s radikálnějším stylem, který jej jasně odlišoval od modelu R1.

V roce 2017 byla představena čtvrtá generace supersportu o objemu 600 cm3, která se místo toho výrazně podobala modelu R1 z roku 2015. Do té doby se vnější design modelu R6 snažil vést hranici mezi ním a R1, ale kapotáž nového modelu byla tvarově i tvarově podobná svému většímu sourozenci a měla stejnou kombinaci dvojitých pozičních světel ve tvaru štěrbiny a samostatných podsedlových světlometů.

Dalším krokem v předávání DNA řady R bylo přenést stejný vzorec do menších objemových tříd. Model YZF-R15 debutoval v roce 2008, R125 v roce 2009 a YZF-R25 a R3 v roce 2015. Stejně jako u všech modelů této řady zůstalo i u nich cílem vzrušení. Ačkoli se s každým z těchto modelů jezdí na různých trzích a v různých prostředích pro různé účely, všechny byly vytvořeny, aby motocyklistům nabízely radost z jízdy na sportovním motocyklu, a vnější design každého z nich důkladně odráží jejich postavení jako součásti rodiny R-Series.

Rodina modelů řady R

Model R1 z roku 2015 byl použit jako základ pro aktualizovanou devátou generaci model v roce 2020. Cílem vývoje bylo zlepšit jízdní vlastnosti a v rámci zdokonalení motocyklu byla provedena řada změn, například nová hlava válců pro další zvýšení účinnosti sání a optimalizace konstrukce vahadel a profilů vačkových laloků. Cílem těchto aktualizací bylo vyladit výkon stroje tak, aby odrážel charakter modelu YZR-M1 s větší čistotou, tj.e., neuvěřitelně rychlý, ale zároveň vzbuzující důvěru a snadno ovladatelný. Současně se vyvinul exteriér motocyklu, který zdědil myšlenky svého předchůdce, ale úroveň aerodynamiky a funkční krásy posunul o stupeň výš. Například model 2015 model usiloval o závodní auru a používal hladkou horní střední část kapotáže, ale model 2020 udělal pravý opak a přidal na povrch prohlubně a zakřivení, aby zlepšil aerodynamické vlastnosti a také dodal modelu R1 plastičtější vzhled.

Stroje s menším zdvihovým objemem v řadě R dnes představují modely YZF-R125, R15, R25 a R3, a i ty nabízejí nadšencům po celém světě onen vzrušující zážitek z jízdy na motocyklu Yamaha. Modely R25 a R3 byly uvedeny na světové trhy jako „superbiky, na kterých můžete jezdit každý den“, a tento koncept naplňují výkonem hodným supersportu model. Aby měl projektový tým vždy na paměti, že se jedná o modely řady R, měl během vývoje na očích model R1. R-DNA neukládá žádná jasná pravidla, která by bylo třeba dodržovat, ale pokud se model je mít v názvu písmeno „R“, inženýři Yamahy intuitivně vědí, že standardy očekávané pro výkon, zatáčení a brzdění leží v oblasti supersportů. U těchto modelů však musel tým kromě těchto standardů zohlednit také každodenní použitelnost očekávanou ve třídě 250 cm3/300 cm3. Ačkoli mohou vypadat jako neodpouštějící supersportovní stroje, ve skutečnosti jsou dobře uzpůsobeny pro každodenní použití, například díky tomu, že jsou klipsny namontovány na horní části přední vidlice a pozice sedla a stupaček jsou nastaveny tak, aby vytvářely jezdecký trojúhelník pro pohodlnou vzpřímenou polohu jezdce. Yamaha chtěla, aby si jezdci mohli užít vzrušení ze supersportu i při obyčejné cestě do práce nebo do školy nebo z ní.

V roce 2021 se objeví čtvrtá generace modelu YZF-R15, označovaná jako verze 4.0-vyjel do ulic a jeho design také připomínal model R1, přičemž další designové detaily posilovaly jeho vazby na rodinu R-Series. Použití kapalinou chlazeného jednoválce s variabilním ventilovým rozvodem (VVA) pro pohonnou jednotku pokračovalo. VVA poskytuje vynikající točivý moment v nízkých až středních otáčkách, ale také dostatečný výkon a zátah ve vysokých otáčkách, což motocyklu dodává emoce v celém rozsahu otáček na rozdíl od ploché křivky točivého momentu, která je často k vidění u modelů s malým objemem. Získal také skutečné supersportovní vlastnosti s novou obrácenou přední vidlicí, systémem kontroly trakce a rychlořazením.

YZF-R15 verze 4.0 výrazná přední část vyniká nasáváním vzduchu ve tvaru písmene M inspirovaným modelem M1, v němž je umístěn jeden LED světlomet. Levé a pravé poziční LED světlo také proudí ven ze středu v uspořádání, díky němuž motocykl vypadá větší, zatímco skutečná promítaná čelní plocha zůstává malá.

Ve stejném roce, kdy byla uvedena na trh čtvrtá generace modelu R15, byl odhalen také model YZF-R7, který naznačil nový směr vývoje motocyklů řady R. I když sdílí produktové jméno legendárního homologovaného superbiku YZF-R7 (OW02) z roku 1999 model, charakter a umístění nového modelu R7 jsou zcela odlišné a jediný pohled na něj dává jasnou představu o jeho zamýšleném účelu. Na rozdíl od chirurgického závodního modelu YZF-R6 se jedná o supersport střední hmotnosti; cílem bylo vytvořit z něj supersport, který umožní jezdcům s různou úrovní dovedností a zkušeností využít celý jeho výkonnostní potenciál. Projektový tým chtěl, aby stále více motocyklistů mohlo zažít to, co je podstatou jízdy na supersportu – především Excitement – aniž by museli být v sedle zcela nekompromisní R6 nebo R1. Model R7 vychází z platformy MT-07, používá stejný nerovnoměrně uložený paralelní dvouválec CP2 s 270° klikou a lehký trubkový páteřový rám z oceli s vysokou tuhostí a byl pečlivě vyvinut jako lehký, štíhlý a kompaktní supersportovní stroj.

Jízda a přímý pocit trakce, které poskytuje točivý, pulzující charakter motoru CP2 a charakteristika tuhosti rámu vyladěná speciálně pro R7, z něj dělají stroj, který si lze naplno užít prakticky všude – od klikatých silnic až po okruhy – tím, že jezdci umožní využít veškerý jeho výkon. Doporučuje se jako další krok pro jezdce na motocyklu YZF-R25 nebo R3, kteří chtějí zažít další úroveň jízdního vzrušení, kterou nabízí řada R.

Závazek: Směrem k budoucnosti

„I kdyby to létalo ve vzduchu, nazval bych to R1, kdyby to poskytovalo stejné vzrušení,“ řekl jeden z inženýrů týmu, který v roce 2004 vyvinul čtvrtou generaci R1. Z těchto slov jasně vyplývá, že základním posláním modelu R1 – a celé řady R – je poskytnout motocyklistům skutečné vzrušení z jízdy. Pokud započítáme dobu, kterou zabral vývoj původního modelu R1, řada R se vyvíjí a roste již více než 25 let. V průběhu těchto desetiletí vývoje Monozukuri na základě vývojové filozofie společnosti Yamaha Jin-Ki Kanno – zacházení se svůdným vzrušením, které pociťujeme, když jsme se strojem zajedno, jako se společným základem při jeho kvantifikaci a integraci do výkonu Yamahy – se zrodila myšlenka nebo uznání R-DNA. Překračuje poněkud dvojrozměrný rámec objemu motoru, a stejně jako je každý model řady R členem rodiny bez ohledu na objem nebo typ motoru, bude R-DNA i nadále proudit v žilách každého stroje s označením R, i když fyzické metody použité k dosažení tohoto nezaměnitelného vzrušení mají různé podoby.

V současné době se dosažení uhlíkové neutrality stalo cílem společností po celém světě a metody, které se k tomu budou používat, se budou měnit, od elektrifikace až po revoluční pokroky se spalovacím motorem. Přijatá podoba motocyklu se může dokonce změnit. Dokud však budou lidé a vozidla existovat a vzájemně se ovlivňovat, bude Yamaha i nadále vytvářet produkty nesoucí písmeno „R“, které je synonymem pro její značku. Jelikož jezdci jsou lidé, budeme nevyhnutelně toužit po vozidle, které vypadá takhle nebo umí tohle, a Yamaha věří, že je naším posláním přijmout výzvy, které na tato přání odpoví, a my na této cestě využijeme naši R-DNA z dosud neprozkoumaných úhlů pohledu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru